Najpiękniejszy szlak kajakowy Europy na wyciągnięcie ręki Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 20 kwietnia 2015 10:46

Najpiękniejszy szlak kajakowy Europy na wyciągnięcie ręki

Szlak kajakowy na rzece Krutyni to atrakcja turystyczna, którą Mazury mogą się poszczycić nie tylko w Polsce, ale i Europie. Nie pomylił się poeta pisząc „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Dlaczego warto w te wakacje zastąpić wyjazd zagraniczny wypadem na Mazury i dla kogo ta propozycja może okazać się strzałem w dziesiątkę?

 

1. Dla miłośników spokoju

Rozległe lasy Puszczy Piskiej i ponad 60 jezior o różnej wielkości to krajobraz, w który wpisuje się szlak kajakowy rzeki Krutyni. Ten teren, wyrzeźbiony tysiące lat temu przez topniejący lodowiec, wielu osobom kojarzy się z sielanką, ciszą i świeżym powietrzem. I słusznie – dorzecze Krutyni należy także do Zielonych Płuc Polski, obszaru wyróżniającego się nieskażonym środowiskiem, spokojem i możliwością obcowania z przyrodą niezmienioną przez cywilizację. Częściej można spotkać tu ptaki i ryby niż ludzi, a szum wody i zarośnięte trzciną brzegi służą wyciszeniu.  Nie ma lepszego miejsca na odpoczynek i weekendową wyprawę kajakiem.

2. Dla aktywnych

Ci, którzy cenią sobie spokój, a do tego podczas urlopu preferują aktywny wypoczynek, powinni wybrać się na spływ 8-dniowy. Program rozpoczyna się w Sorkwitach, gdzie trasa, ze względu na kręty bieg rzeki, jest dość wymagająca dla początkujących. 6 dni spływu to pokonywanie ok. 20 kilometrowych odcinków na dobę. Jakie są zalety takiej aktywności? Jak podaje portal https://portal.abczdrowie.pl/kajakarstwo wiosłowanie wzmacnia mięśnie ramion, pleców, a przy dobrej technice wszystkie partie ciała. Kajakarstwo wpływa też pozytywnie na serce i pozwala spalić ok. 200 kalorii na godzinę. Kilkudniowy spływ Krutynią poza odpoczynkiem i satysfakcją może też być krokiem po zdrowie.

Specyfikacja dwuosobowego kajaka, jaki można wypożyczyć na spływ

Źródło: http://www.splywy.pl/wypozyczalnia-kajakow/

3. Dla miłośników przyrody

Spotkanie z orłem bielikiem lub orłem przednim to perspektywa, która zachęci niejednego miłośnika ornitologii do przepłynięcia szlaku Krutyni. Oprócz tych okazów na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego występuje ponad 200 gatunków ptaków z bocianem czarnym na czele. Uczestnicy spływów rzeką mogą także wypatrywać krwawoczerwonych plam na  kamieniach. Będą to krasnorosty Hildenbrandtia rivularis. Dobrą informacją dla miłośników fauny jest występowanie w Krutyni unikatów - gąbki Euspongilla lacustris oraz reliktu polodowcowego – kiełża. Obcowanie z dziką przyrodą czeka turystów 24 godziny na dobę, także podczas snu i czasu poza kajakiem. Ci, którym ciągle będzie mało, podczas postoju w Ukcie mogą udać się do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

4. Dla miłośników przygód

Kilka dni na kajaku przy różnej pogodzie, noclegi pod namiotem, integracyjne ogniska i zabawy – to wizja idealna dla fanów przygód. Najlepsza opcja dla tej grupy to spływy 8-dniowe. Zdecydowaną atrakcją numer jeden jest nocleg na bezludnej wyspie, który pozwala skosztować życia rozbitków. Turyści niebojący się wyzwań z niecierpliwością mogą oczekiwać 4-tego dnia spływu (trasa Spychowo-Krutyń).Na tym etapie kajakarze przepływają przez Jezioro Mokre, jedno z najgłębszych na szlaku. Bezkresne wody akwenu i brzegi nietknięte przez cywilizację budzą zachwyt, ale i respekt. Niekiedy Jezioro Mokre wita turystów sporą falą, fundując sporą dawkę adrenaliny. Nawet jeśli pogoda nie spłata uczestnikom figla, dreszczyk emocji wzbudzi opowiadana przez przewodnika legenda o rozbitym samolocie, spoczywającym do dziś na dnie jeziora. Ci, którzy wybiorą się na 8-dniowy spływ na pewno nie będą narzekać na nudę. 5-tego dnia dla odmiany porzucą kajaki dla rowerów, udając się na wyprawę po Puszczy Piskiej. Wieczorem organizator proponuje konkursy z nagrodami, a wśród nich strzelanie z łuku i zawody w rzutkach.

 

Mapa szlaku Krutyni

Źródło: www.splywy.pl 

5. Dla fotografów

Zielony tunel ze starych sosen i dębów tworzy idealne tło dla fotografów. Odurzająca przyroda na Szlaku Krutyni aż prosi się o uchwycenie w obiektywie. Obiekty godne uwagi znajdą zarówno miłośnicy fotografii krajobrazowej jak i przyrodniczej. Stare drzewa i żółte grążele, a także pływające wysepki w odbiciu wody wyglądają malowniczo zarówno o wchodzie jak i o zachodzi słońca. Najpiękniejszym odcinkiem na szlaku jest licznie odwiedzany etap Jezioro Krutyńskie – Ukta. To tutaj należy trzymać aparaty w gotowości. Dowodem na to, że Krutynia stanowi inspirację dla artystów jest m. in książka „Na tropach Smętka”, napisana przez Melchiora Wańkowicza po wyprawie kajakowej w 1934 roku. Niektórzy twierdzą, że pióro nie jest w stanie oddać uroku tego malowniczego miejsca. Może uda się to migawce aparatu?

Więcej szczegółów o szlaku Krutyni i spływach organizowanych w tym regionie znajduje się na stronie www.splywy.pl/krutynia/

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 20 kwietnia 2015 11:11