Jak wygrać z hemoroidami Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 18 kwietnia 2015 14:39

Jak wygrać z hemoroidami

Hemoroidy w stanie naturalnym, bez patologicznych zmian, występują u każdego człowieka. Zazwyczaj są niewyczuwalne i nie powodują żadnych dolegliwości. Dopiero, gdy żyły wokół odbytu stają się rozpulchnione, a to powoduje powstanie żylaków - pojawia się prawdziwy problem. I ten problem zwykliśmy nazywać hemoroidami.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Hemoroidy mogą powstać u człowieka w każdym wieku, aczkolwiek zwykle pojawiają się u osób po 50. roku życia, ze względu na naturalne zmiany w żyłach i ich wiotczenie. Czasami mogą pojawić się wcześniej ze względu na uwarunkowania genetyczne, aczkolwiek nadal jest to temat, nad którym debatuje wielu lekarzy.

Co istotne, zauważono bardzo dużą zależność między pojawieniem się hemoroidów a prowadzonym trybem życia. Jeśli większość czasu spędza się w pozycji siedzącej, np. podczas pracy, a dodatkowo nie równoważy się tego żadną aktywnością fizyczną, jest się zagrożonym powstaniem żylaków odbytu. Co więcej, również nieprawidłowa dieta, zbyt mało obfita w błonnik, może powodować problemy z wypróżnieniem, zbytnie napięcie mięśni wokół odbytu, a w rezultacie - żylaki.

Kolejną kwestią jest stan zdrowia. Hemoroidy częściej pojawiają się u osób, które cierpią z powodu przewlekłego stresu - wynika to przede wszystkim z większego napięcia, które panuje w organizmie człowieka zestresowanego. Nagminne pojawianie się biegunek i zaparć, które niekorzystnie wpływają na działanie odbytu, również może powodować powstawanie hemoroidów, dlatego bardzo istotne jest, aby dbać odpowiednio o higienę oraz w razie problemów kontaktować się z lekarzem.

Przejściowo hemoroidy pojawiają się u kobiet w ciąży, co jest związane ze wzrostem ciśnienia w obręczy miedniczej, a także działaniem rosnącego płodu na organy wewnętrzne. Zazwyczaj jednak takie żylaki odbytu przestają dokuczać po porodzie. Jeśli jednak kobieta rodziła siłami natury wiele razy, ich powtórne pojawienie się jest bardzo prawdopodobne.

Objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy nie dają jasnych objawów, stąd trudno jest mówić o jednoznacznej diagnozie wyłącznie na podstawie wywiadu z pacjentem. Zwykle u pacjentów nieobciążonych ryzykiem nowotworu układu pokarmowego, a także tych młodszych, niż 40-letnich, nie wykonuje się kolonoskopii w celu potwierdzenia choroby - nie ma takiej potrzeby. Podstawą jest natomiast badanie fizykalne per rectum, albo wziernikowanie niewielkim urządzeniem. Może ono powodować dyskomfort, który potem szybko ustępuje, ale daje jasny obraz sytuacji i stanu hemoroidów.

Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu pieczenia i swędzenia odbytu, a także bólu podczas wypróżniania. Jeśli nie zostały zauważone żadne problemy z hemoroidami wewnętrznymi, a jednocześnie dokuczają pacjentowi hemoroidy zewnętrzne, stosuje się rozmaite rozwiązania farmakologiczne. Zazwyczaj są to maści do stosowania miejscowego, zarówno przeciwzapalne, jak i przeciwświądowe. Możliwe jest wykonywanie rozmaitych nasiadówek w ziołach, co nie tylko zmniejsza pieczenie, ale również daje ulgę przy silnym napięciu mięśni zwieracza.

W przypadku, gdy pojawia się krwawienie o jasnym zabarwieniu, istnieje podejrzenie żylaków odbytu znajdujących się w jego wnętrzu. Wówczas, po odpowiednim badaniu, zazwyczaj stosowane są leki w formie rozmaitych czopków.

Przy stwierdzeniu bardzo zaawansowanej choroby hemoroidalnej, konieczne jest wykonanie operacji, polegającej zwykle na podwiązaniu żylaków. W takim stanie objawy hemoroidów są zwykle bardzo wyraźne - np. żylaki, które podczas wypróżniania wypadają wraz ze stolcem i nie wracają na swoją pozycję po zmniejszeniu napięcia mięśni odbytu.

Hemoroidy a dieta

Istotna w leczeniu hemoroidów jest odpowiednia dieta. Zazwyczaj powinna opierać się ona na pokarmach łatwostrawnych, niekoniecznie ostrych - te mogą podrażniać odbyt przy wypróżnieniu. Dodatkowo, należy wprowadzić do niej sporo wody, która rozpulchnia stolec, a także błonnika, poprawiającego regularność wypróżniania oraz miękkość stolca. Zazwyczaj zmiana diety i sposobu życia towarzyszy obu metodom leczenia hemoroidów - farmakologicznej oraz operacyjnej

Interesują cię hemoroidy? Zajrzyj na stronę Leczymy Hemoroidy.