Liszaj twardzinowy - skuteczne leczenie Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 09 kwietnia 2015 14:47

Liszaj twardzinowy - skuteczne leczenie

Powołany przez doktora Igora Michajłowskiego Pomorski Zespół Ekspertów Zajmujących się chorobami narządów płciowych to grupa wysokiej klasy specjalistów, którzy od lat zdiagnozowali i wyleczyli setki przypadków tej choroby. Działający w Gdańsku zespół leczy pacjentów z całego kraju.

Do dziś nie wyjaśniono przyczyn powstawania liszaja twardzinowego. Na pewno zdarza się on dziesięciokrotnie częściej u kobiet, niż mężczyzn. Choroba przytrafia się także dzieciom, najczęściej ze stulejką. U kobiet szczyt zachorowań obserwuje się w czasie dojrzewania, a kolejny w okresie menopauzy. Mężczyźni chorują najczęściej po ukończeniu 30. roku życia, ale w obu grupach liszaj twardzinowy może pojawić się też wcześniej lub później. Nie ma statystyk, które pomogłyby oszacować skalę tej choroby. Jako należąca do raczej wstydliwych, rzadko jest bowiem ujawniana przez pacjentów. Liczbę zachorowań można jedynie porównywać do liczby pacjentów w gabinetach dermatologicznych, wenerologicznych, ginekologicznych czy urologicznych. Z tak pojedynczych obserwacji wynika, że liszaj twardzinowy jest diagnozowany u sporego odsetka pacjentów. Niektórzy lekarze szacują, że może być to nawet 20% ze wszystkich zgłaszających do lekarza specjalistów.

Objawy liszaja twardzinowego


Objawy liszaja twardzinowego nie są jednorodne. Najczęstszym z nich są białawe plamki na skórze. Przebarwienia przybierają z reguły kolor kości słoniowej lub naturalnej perły. Początkowo są to tylko plamki, ale z czasem skóra na nich zaczyna się marszczyć. Jest bardziej podatna na pęknięcia i uszkodzenia. Powstają one nie tylko na skutek pocierania i drapania w efekcie swędzenia, ale też samoistnie. Co ciekawe, liszaj twardzinowy, który zazwyczaj atakuje narządy rozrodcze oraz odbyt, może też pojawić się w innych miejscach skóry i błon śluzowych. U około 20% pacjentów atakuje górną część korpusu z obręczą barkową, ramionami i szyją.

Leczenie liszaja twardzinowego

Leczenie liszaja twardzinowego nie jest łatwe, bo choroba często ma nawroty. Dlatego warto zgłosić się z nią do uznanych specjalistów. Na pewno jednym z nich jest dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku. Leczy on setki pacjentów z całej Polski. W marcu 2015 roku na bazie swoich wieloletnich doświadczeń klinicznych i naukowych stworzył portal poświecony tej chorobie. Poradnia jest pierwszą tak specjalistyczną kliniką w naszym kraju.

- Czasami liszaj twardzinowy wymaga konsultacji lekarzy różnych specjalizacji. W naszym zespole są więc nie tylko z wenerolodzy i dermatolodzy, ale też urolodzy oraz ginekolodzy. Pozwala to na wybór najlepszej formy terapii, indywidualnie dopasowanej do objawów i ewentualnie innych chorób pacjenta. To bardzo ważne, bo ogranicza ryzyko groźnych powikłań – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski.

W Clinica Dermatologica w Gdańsku diagnozuje i leczy kilkuset pacjentów z liszajem twardzinowym każdego roku. Dzięki powołaniu pierwszej w Polsce grupy specjalistów, którzy będą skupiać się na diagnozowaniu oraz leczeniu liszaja twardzinowego, ta liczba może jeszcze wzrosnąć. Zwłaszcza, że specjaliści z Clinica Dermatologica mają ambicje zająć się także najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Także tymi pacjentami, którzy już zmagają się z pochorobowymi powikłaniami. Nie będą więc leczyć jedynie objawowo, co rzadko przynosi długotrwałe efekty. Zajmą się  doogniskowym lub ogólnoustrojowym podaniem preparatów, terapią fotodynamiczną, zabiegami laserowymi oraz leczeniem chirurgicznym w postaci obrzezania, meatotomii czy plastyki wędzidełka.

Przeczytaj więcej informacji na portalu liszaj twardzinowy.