Akademia Oddychania - kampania wspierająca świadome leczenie chorób płuc i oskrzeli Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 07 kwietnia 2015 13:14

Akademia Oddychania – kampania wspierająca świadome leczenie chorób płuc i oskrzeli

Ruszyła Akademia Oddychania – ogólnopolska kampania, której celem jest dostarczanie szeroko pojętej wiedzy nt. astmy i POChP u dorosłych oraz astmy i zespołu krupu u dzieci, a przede wszystkim uświadamianie pacjentom, jak istotna jest stała kontrola choroby i prawidłowe stosowanie systemów inhalacyjnych.

 

Gdzie leży problem
Choroby płuc i oskrzeli występują u coraz większej grupy osób – szacuje się, że astma dotyczy ponad 4 milionów Polaków, z czego zaledwie połowa została zdiagnozowana! Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc ma 2,5 miliona mieszkańców naszego kraju.
„Rosną liczby chorych, ale niestety badania wykazują, że aż 70–80% leczących się astmatyków niewłaściwie przyjmuje leki – zauważa dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. – Tym istotniejsza staje się kwestia właściwej edukacji pacjentów i uświadomienia im, co oznacza prawidłowa inhalacja leku i stała kontrola choroby".
Stąd pomysł powołania Akademii Oddychania, kampanii zainicjowanej przez firmę AstraZeneca Polska. Inicjatywie patronują Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej oraz Fundacja „Zawsze O Krok Przed Astmą".

Edukacja wielokanałowa
Aby dać chorym możliwość zdobycia jak najpełniejszej wiedzy o postępowaniu w astmie, POChP czy zespole krupu – w ramach Akademii Oddychania stworzono wiele rozwiązań edukacyjnych. Oprócz typowych, takich jak poradniki drukowane dla chorych na astmę i POChP, przygotowano farmaceutów z ponad 200 aptek kraju do przekazywania porad, dzięki którym pacjenci mają szansę lepiej opanować techniki inhalacji. Edukacyjny serwis www.akademiaoddychania.pl to miejsce, gdzie pacjenci, obok informacji o swoim schorzeniu, znajdą porady nt. życia z chorobą, w tym z zakresu żywienia, czy sportu, filmy instruktażowe o właściwym stosowaniu inhalatorów różnych typów, a nawet przykłady rehabilitacji oddechowej. Rodzice w specjalnie stworzonej części uzyskają porady, jak skutecznie i bezpiecznie zaaplikować leki dzieciom, wykorzystując dostępne w serwisie zabawy i opowiadania.
Dla najmłodszych pacjentów przygotowano grę TiTu, której głównym założeniem jest uczenie systematycznego leczenia i pokazywanie skutków jego przerywania. Grę można pobrać ze strony www.akademiaoddychania.pl lub za pośrednictwem QR-kodu z plakatów w przychodniach, podobnie jak poradniki służące pogłębianiu wiedzy, ale też ułatwiające zadanie pytań lekarzowi.

Zapisujemy na warsztaty!
Akademia Oddychania, to także pierwsza w Polsce ogólnopolska sieć dyplomowanych pielęgniarek-edukatorek, które poprowadzą spotkania edukacyjne dla chorych i ich bliskich. Od  marca br. w całym kraju będą odbywać się bezpłatne warsztaty, które pozwolą zapoznać się ze specyfiką schorzeń i obecnymi metodami leczenia.
- Pragnę serdecznie zaprosić wszystkich pacjentów, którym podczas wizyt lekarskich doskwiera brak czasu i niedosyt wiedzy – mówi koordynatorka kampanii Karolina Jarosławska. – Zapraszam także tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak dobrać odpowiedni inhalator oraz jak go używać, aby leczenie było maksymalnie skuteczne i umożliwiało życie bez ograniczeń.
Warsztaty organizowane są oddzielnie dla pacjentów dorosłych i młodzieży oraz dla rodziców dzieci z chorobami oskrzeli. Aby zapisać się lub wybrać najdogodniejszy termin, wystarczy zadzwonić pod numer infolinii (666 100 460 lub 22 873 80 70) lub zajrzeć na stronę www.akademiaoddychania.pl do sekcji warsztaty.

 

/źródło - Deadlinefactory PR/


 

Poprawiony: wtorek, 07 kwietnia 2015 13:26