Pisanki i Powiew Wiatru w Egipcie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 20 marca 2015 12:05

Pisanki i Powiew Wiatru w Egipcie


Czy w Egipcie obchodzi się Wielkanoc? Jak się tam wita wiosnę? Co symbolizuje cebula w kraju faraonów? Poznajmy nietypowe świąteczne zwyczaje w miejscu, które w tym roku wybrało na Święta najwięcej wyjeżdzających za granicę.


Polacy coraz chętniej spędzają Wielkanoc poza domem. Według statystyk największego pośrednika biur podróży – Travelplanet.pl, w tym roku prawie 40 proc. osób rezerwujących wyjazdy na okres Świąt, wybrało właśnie Egipt. Czy i jak obchodzi się tam Wielkanoc?


Wielki Post
Egipt to kraj muzułmański, jednak ok. 15 proc. jego ludności stanowią Koptowie. Są jedną z najstarszych i najliczniejszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. W przeciwieństwie do zamieszkujących państwo muzułmanów, koptyjscy chrześcijanie świętują Wielkanoc w wyjątkowy sposób. Święta przypadają tu zawsze w drugą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. Koptowie przestrzegają Wielkiego Postu przez 55 dni, a najważniejszy jest ostatni tydzień. W tym czasie nie jedzą słodyczy, mięsa, jajek i masła, często także powstrzymują się od oglądania telewizji i innych rozrywek.

Na koptyjskim stole
Nastająca po poście Wielka Niedziela obchodzona jest bardzo uroczyście. Po wspólnej modlitwie w kościele, Koptowie udają się na obfite śniadanie. Na stole znajdują się wtedy przede wszystkim solone ryby: śledzie, makrele i sardynki. Przygotowaną w tradycyjny sposób rybę nazywa się tutaj fiseekh i podaje się ją nie bez powodu. W starożytnym Egipcie wierzono, że ofiara z tych zwierząt gwarantuje lepsze zbiory. Do dziś solone ryby symbolizują płodność i dobrobyt. Na Wielkanocnym stole Koptów nie brakuje także jajek. Okazuje się, że barwione jaja, przypominające dzisiejsze pisanki, były tu znane już za czasów faraonów! Wieszano je w świątyniach jako symbol nowego życia, dlatego tradycję ich zdobienia podtrzymują w Egipcie zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie. Częstym motywem zdobniczym ,,pisanek" były skarabeusze z dwoma postaciami ludzkimi, natomiast w Kairze na jajkach uwieczniano wizerunki słynnych władców. Innym ważnym składnikiem goszczącym na świątecznym stole Koptów jest cebula dymka, która ma odstraszać złe duchy. Malowidła na starych egipskich płaskorzeźbach i teksty na grobowcach wskazują na to, że dawniej cebulę spożywało się tu w ogromnych ilościach. Symbolizowała ona życie wieczne, dlatego Egipcjanie umieszczali ją często w mumiach, a kapłani byli przedstawiani na rysunkach razem z tym warzywem. Na wielkanocnym stole w Egipcie znajdziemy także sałatę – symbol nadziei i wiosny, uważany w starożytności za afrodyzjak.

Wiosenne pikniki z okazji Sham el Nessim
Po Wielkanocnej Niedzieli w Egipcie wypada Pierwszy Dzień Wiosny, nazywany Sham el Nessim, który jest ogólnonarodowym i wolnym od pracy świętem. Jego obchody także wiążą się z płodnością ziemi, a śniadanie często odbywa się na łonie natury. Rodziny organizują pikniki w miejscach takich jak zoo, parki, ogrody czy malownicze tereny nad Nilem. Dodatkową atrakcją, która przyciąga również turystów, jest otwarcie ogrodów pałacu Montaza w Aleksandrii. Goście mogą wtedy podziwiać niemal 20 tysięcy gatunków różnych roślin. W wielu innych miastach mieszkańcy świętują nadejście wiosny występami folklorystycznych zespołów tanecznych, często odbywają się też pokazy wojskowe i koncerty. Tradycja tego święta pochodzi jeszcze ze starożytności, a jego nazwę tłumaczy się jako ,,powiew wiatru". Dawniej Sham el Nessim związany był z pojawieniem się wiosennego, ciepłego wiatru – hamsinu.
Obchody Święta Wiosny połączone z koptyjską Wielkanocą są jednym z najważniejszych, a z pewnością najbardziej radosnych, wydarzeń w Egipcie. Dlatego też co roku w kwietniu do kraju faraonów przybywają turyści z całego świata, aby świętować nadejście nowej pory roku w pięknym słońcu oraz z widokiem na egzotyczne krajobrazy i starożytne piramidy. 7-dniowy pobyt w Egipcie, w okresie Świąt Wielkanocnych, w serwisie www.Travelplanet.pl  można znaleźć już od 1.599,00 zł od osoby.

 

/źródło - /


 

Poprawiony: piątek, 20 marca 2015 12:16