Wiosenne porządki na cmentarzu, czyli jak dbać o groby Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 13 marca 2015 12:59

Wiosenne porządki na cmentarzu, czyli jak dbać o groby

Wraz z nadchodzącym cieplejszym sezonem, końcem pluchy i niepogody, częściej zaglądamy na groby naszych bliskich. Wiosenne porządki zaczynamy nie tylko w naszych domach, lecz również na cmentarzach. Grabimy zeschłe liście, zamiatamy, usuwamy chwasty i szorujemy nagrobki. Jak jednak umyć pomnik, aby pięknie wyglądał i by go nie zniszczyć, czy wręcz nie uszkodzić? Co zrobić, gdy okaże się, że zimą odrobinę popękał? W materiale podpowiadamy, co w takiej sytuacji radzą fachowcy.

Specjalistyczny sprzęt, drogie płyny czy pasty i długo godzinne szorowanie? Niekoniecznie. Mycie nagrobków nie jest ani skomplikowane ani nie trzeba wydawać fortuny, by pomnik naszych bliskich wyglądał czysto i schudnie. Jakie są najlepsze sposoby? Właściciel, do którego należy salon sprzedaży nagrobków nagrobki-granitex.pl, radzi, by pomniki z granitu myć zwykłą, czystą wodą. Ewentualnie można do niej dodać kroplę płynu do mycia naczyń. Nie powinniśmy używać do tego celu żadnych past, a na pewno nie tłustych czy żrących. To właśnie one zostawiają na pomnikach trwałe, trudne lub niemożliwe do usunięcia plamy. Przy ich pomocy prędzej zniszczymy granitowy nagrobek niż go wyczyścimy.

Trudniejsze do utrzymania są nagrobki z lastrico. Właśnie do ich pielęgnacji dobrze użyć jakiejś pasty, czy proszku do szorowania, który następnie dokładnie spłuczemy wodą. Takie pomniki można pokrywać również pastą, by nie wchłaniały szybko brudu. Producenci nagrobków odradzają jednak smarowania ich lakierem bezbarwnym, jak czynią to niektórzy. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku, szczególnie gdy lakier zacznie się złuszczać.

Największym zmartwieniem wszystkich są łatwo zużywające się litery do napisów nagrobnych. Bardzo często śniedzieję, dlatego decydując się na wymianę czy dopiero przy zakupie nagrobka, dołożyć kilka groszy i cieszyć się ładnym wyglądem nawet od 10 lat. Jeśli jednak nie masz obecnie pieniędzy na wymianę, a litery są już zaśniedziałe i brudne, wyczyścisz je pastą do metalu, czy specjalnym preparatem do czyszczenia liter na nagrobkach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by środek nie zawierał składników tłustych ani żrących (te z kolei mogą zniszczyć na trwałe sam nagrobek).

Bywa, że płyta nagrobna się ukruszy lub ułamie. Wtedy najlepiej wezwać kamieniarza. Nie zawsze jednak mamy środki na tego typu naprawy, a często zauważamy ubytek tuż przed świętami. Jednak z naprawą nagrobka granitowego poradzi sobie tylko fachowiec, bo wymaga to zeszlifowania powierzchni. Natomiast nagrobki z lastrico łatwiej skleić, używając do tego zaprawy zawierającej cement lub kleju do glazury. Jest to jednak tylko półśrodek, bowiem przyklejona nim przez nas część szybko może odpaść.