Chorwacja - by usłyszeć morskie organy Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 04 marca 2015 16:39

Chorwacja – by usłyszeć morskie organy

W Chorwacji trudno się nudzić. Nawet krótkie wakacje w tym miejscu mogą obfitować w wiele przygód. Do zobaczenia jest wiele, a tylko od turystów zależy, na co się zdecydują. Czego nie można pominąć podczas pobytu w państwie położonym nad Morzem Adriatyckim?

 

Bez wątpienia wczasy w Chorwacji mogą być niezapomnianą przygodą. Coś dla siebie znajdą tu amatorzy żeglowania, turyści spragnieni obcowania z naturą czy uwielbiający zwiedzać. Nie brakuje też miejsc, w których można po prostu odpocząć. To właśnie Chorwacja – zróżnicowana i pozwalająca na spędzenie wolnego czasu w ulubiony sposób.

Które miejsca są atrakcyjne w tym kraju? Niewątpliwie Zagrzeb, czyli stolica i miasto tętniące życiem niezależnie od godziny. Bardzo interesujący jest też Dubrownik, który uchodzi za wizytówkę Chorwacji. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i nie pozwala się nudzić. Dobrymi propozycjami są również Split (miasto liczące ponad 1700 lat) czy Zadar, w którym relaks zapewnia bliskość niezwykłej natury.

Dubrownik – co koniecznie trzeba zobaczyć?

W Dubrowniku warto przespacerować się murami miejskimi. To okazja, by podziwiać panoramę miasta i morze. Punktami obowiązkowymi na mapie, przynajmniej dla tych, którzy lubią zwiedzać, są okoliczne kościoły. Turyści preferujący kontakt z naturą powinni wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Mljet.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie w Dubrowniku kręcono sceny do popularnego serialu „Gra o tron”. Kto wie, czy podczas przemierzania miasta czujne oko turystów nie wyłapie tego, co widziało już w telewizji. A po trudach zwiedzania warto odpocząć na jednej z wielu plaż. Do dyspozycji gości są m.in. żwirowe i piaszczyste.

By usłyszeć muzykę morza

Wyjątkowa atrakcja czeka na tych, którzy za cel podróży obiorą miasto Zadar. To właśnie tam znajdują się niezwykłe organy – morskie, pozwalające turystom usłyszeć szereg hipnotyzujących dźwięków. Ich twórcą jest Nikola Bašić, a projekt został ukończony w 2005 r.

Jak działają te wyjątkowe organy? Składają się z 35 polietylenowych rur, osadzonych pod kamiennymi schodami promenady. Gdy woda wtłacza się do rur, z umieszczonych w nich gwizdków wydobywają się niezwykłe dźwięki. A jeżeli dźwięk połączyć z widokami, śmiało można powiedzieć, że to miejsce idealne na romantyczny wieczór.

Zdążyć na karnawał w Rijece

Turyści, którzy wybiorą się do Chorwacji w okresie od stycznia do marca, mogą trafić na wspaniały karnawał odbywający się w Rijece. Zaskakująca jest liczba osób biorących w nim udział. W ostatnich latach uczestnicy tworzący pochód organizowali się w 150–170 ekip. A ponieważ pochód zaczyna się w godzinach porannych i podąża głównymi ulicami miasta, czas można spędzić w jednej z licznych kawiarni i podziwiać barwne stroje uczestników. 

Poprawiony: środa, 23 marca 2016 09:09