Jak dobrać kolory w nowo wykańczanym domu?
Wpisany przez W.P.   
sobota, 28 lutego 2015 00:14

Jak dobrać kolory w nowo wykańczanym domu?

Wielu ludzi nie ma problemów z zaaranżowaniem swojego mieszkania, bowiem niektórzy z nas mają zmysł dobierania kolorów we krwi. Z drugiej strony istnieje duża grupa osób, którzy nie potrafią dobrać odpowiednich barw i z nich potencjalnej rewolucji aranżacyjnej i kolorystycznej wychodzi jedynie bałagan, a nie piękna całość.

Należy podkreślić, że doborem kolorów zajmują się specjaliści, czyli profesjonalni projektanci, czy osoby związanych z branżą budowlaną. Można zlecić taką usługę architektowi wnętrz, ale trzeba wówczas przygotować się na niemały wydatek. Na szczęście po zapoznaniu się z kilkoma głównymi tendencjami oraz zasadami zwykli amatorzy także będą mogli pomalować swoje mieszkanie lub dom w dobrym smaku, bez zbytniej ekstrawagancji, lecz z pomysłem.

Pamiętajmy o tym, że w dużej mierze od naszego finalnego sukcesu w dziedzinie kolorystyki zależy wygląd i charakter całego domu, bowiem to właśnie odpowiednio dobrane kolory są tu najważniejsze. Oczywiście kolory w połączeniu z wieloma detalami i drobiazgami tworzą jedną spójną całość, ale o ile bez tych drobiazgów dekoracyjnych pomieszczenie mogłoby istnieć w sensie aranżacyjnym, to bez kolorów na ścianach raczej nie. Z tego względu ważne jest dobieranie barw i łączenie kolorów, zarówno na elewacji domu, jak i w jego wnętrzu. W przypadku budowy nowego domu warto zapytać o pomysły aranżacyjne i kolorystyczne w biurze projektowym, bowiem niektóre projekty domów mają już takie materiały opracowane i można dostać je od architektów bezpłatnie.

Najważniejsza zasada brzmi następująco: mniej znaczy często więcej, czyli lepiej i ładniej. Otóż malując ściany danego pomieszczenia pamiętajmy o tym, aby nie używać do tego zbyt wielu różnych kolorów, bowiem da to wrażenie nieładu i nie uporządkowania. Taki sposób może się sprawdzić co prawda w awangardowych pomieszczeniach, lecz w stylu skandynawskim, rustykalnym czy minimalistycznym jest niedopuszczalny. Starajmy się więc dobierać maksymalnie dwa kolory farb do jednego pomieszczenia. Możemy na przykład pomalować wszystkie ściany na jeden kolor, natomiast wszelkie półki ścienne, czyli wystające fragmenty ściany, które służą jako polki na drobiazgi albo książki, możemy pomalować na inny kolor. Można również zastosować zasadę mówiącą o tym, że jedna albo dwie ściany sa pomalowane na jeden kolor, natomiast wszystkie pozostałe na drugi kolor. Jeżeli właściwie dobierzemy kolory, wówczas możemy uzyskać wrażenie większego i szerszego pomieszczenia. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakich barw użyjemy. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na łączenie kolorów, aby całość wyglądała estetycznie ładnie i nie przyprawiała o zawał serca osób oglądających wnętrze.

Teraz przechodzimy doi sposobów na łączenie kolorów. Otóż główna zasada mówi, iż należy łączyć ze sobą kolory z tej samej rodziny kolorystycznej. Wszelkie jasne barwy nie powinny się więc gryźć z barwami ciemnymi. Jeżeli zdecydowaliśmy, że jednym z kolorów w pokoju będzie na przykład kolor biały, to drugim kolorem może być kolor jasnoniebieski, błękitny wręcz, a także jasnozielony, żółty lub różowy. Wszystko zależy od naszych upodobań. Z kolei decydując się na kolor czarny w pomieszczeniu, najlepiej będzie go połączyć z kolorem fioletowym albo granatowym, czasami także z różowym, ale na te ostatnią opcję mogą sobie pozwolić osoby wyzwolone i z wyobraźnią. Druga szkoła kolorystyczna mówi, iż kolory można także łączyć w sposób kontrastowy, to znaczy jasne barwy z ciemnymi. Oczywiście osoby wyznające taką zasadę są raczej w mniejszości, ale często można takie rozwiązania spotkać. Nie oszukujmy się, większości ludzi nie zależy na szokowaniu swoich gości, ale na tym, aby kolorystyka pokoju czy salonu zachęcała do spoczynku i miłej pogawędki. Dlatego też w dzisiejszych domach polskich przeważają w pomieszczeniach jasne barwy, mało krzykliwe, takie jak biel, błękit oraz kolor kremowy. Rzadko kiedy można zobaczyć pomieszczenia pomalowane na czarno albo fioletowo, a jeśli już, to w większych miastach.

Na zakończenie przywołajmy zasadę główną, która przyświeca dużej części projektantów. Otóż twierdzą oni, że najlepiej kierować się własnym wyobrażeniem całości oraz skonfrontować te wyobrażenia ze zdaniem profesjonalisty, w tym przypadku projektanta albo aranżera. Tylko takie działanie zapewni nam piękny wygląd ścian i nada charakter wnętrzom.