Dzień Kobiet - garść ciekawostek Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 25 lutego 2015 09:36

Dzień kobiet – garść ciekawostek

8 marca, jak co roku, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dziś to święto obecne w kalendarzu nikogo nie dziwi, ale trzeba pamiętać, że obecny jego wydźwięk jest efektem stopniowej ewolucji, do której przyczyniły się chociażby zmiany w nastrojach społecznych. Skąd wywodzi się Dzień Kobiet? Jak kiedyś obchodzono 8 marca? Te i kilka innych ciekawostek znajdziesz poniżej.

 

Dzień kobiet jest corocznym świętem obchodzonym 8 marca, które ma na celu upamiętnić ofiary walki o tzw. równouprawnienie kobiet. W Polsce ma ono obecnie wymiar tylko okolicznościowy, ale w wielu krajach dzień ten posiada status uroczystości państwowych. W większości przypadków 8 marca mężczyźni honorują bliskie sobie niewiasty drobnymi prezentami i składają im wyjątkowe życzenia na Dzień Kobiet. Kiedy jednak to święto ma swój początek? Jak było i jak jest obchodzone w różnych kulturach?

Początki w starożytnym Rzymie

Wielu badaczy dopatruje się źródeł współczesnego Dnia Kobiet w Matronaliach, obchodzonych w starożytnym Rzymie. Święto to, przypadające na pierwsze dni marca, kojarzono z rozpoczynającym się rokiem, macierzyństwem oraz płodnością. Kobiety składały w gaju przy świątyni Junony kwiaty w ofierze i modliły się o szczęście w pożyciu małżeńskim. Już wtedy mężczyźni z tej okazji składali swym żonom życzenia i obdarowywali się prezentami.

Demonstracje w USA

W nowożytnej historii świata, Dzień Kobiet swoje fundamenty ma w demonstracjach zorganizowanych przez amerykańskie aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej. 20 lutego 1908 roku walczyły o ekonomiczne i polityczne prawa kobiet, nawiązując tym samym do wielkiego strajku pracownic przędzalni bawełny z roku 1857 roku. Początek XX wieku był w kwestii emancypacji bardzo burzliwy. Już w roku 1909 wspomniana Nowojorska Organizacja Socjaldemokratyczna ogłosiła dwudziesty dzień lutego oficjalną datą obchodów narodowego Dnia Kobiet. Rok później o ustalenie 8 marca Międzynarodowym Świętem Kobiet wystąpiła Międzynarodówka Socjalistyczna z Kopenhagi.

Dzień Kobiet w Polsce

Dzień Kobiet w Europie zyskiwał na popularności – już w 1914 roku obchodzono go jednocześnie w sześciu krajach. W Polsce 8 marca na stałe zapisał się w kalendarzu świąt dopiero po II wojnie światowej. Komunistyczna władza skutecznie wykorzystała tę okoliczność do szerzenia partyjnej propagandy. Zwyczajowo mężczyźni w zakładach pracy obdarowywali współpracownice symbolicznymi goździkami, upominkami (np. ekskluzywną wówczas kawą) oraz specjalnymi życzeniami. 8 marca przez cały czas PRL-u był świętem państwowym, a status ten został ściągnięty dopiero w roku 1993 przez rząd Hanny Suchockiej. I choć Dzień Kobiet stracił swą oficjalną wymowę, to na szczęście w świadomości mężczyzn pozostał po dziś dzień zwyczaj honorowania płci pięknej w tym szczególnym dniu.

Dzień kobiet w różnych krajach

Obecnie w Polsce króluje obdarowywanie kobiet 8 marca kwiatami oraz składanie im okolicznościowych życzeń. Na świecie nie brakuje jednak przypadków wyjątkowych zwyczajów obchodzenia tego wyjątkowego święta. Przykładem niech będą Włochy, gdzie kobiety honoruje się gałązkami akacji srebrzystej. Podobny zresztą zwyczaj panuje również w Rosji. W wielu krajach modne są imprezy organizowane tylko dla Pań (zwyczaj ten zawitał również do Polski). Na całym świecie Dzień Kobiet jest też idealną okazją do organizowania manifestacji feministycznych.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie iwoman.pl/zyczenia/zyczenia-na-dzien-kobiet.html

Poprawiony: środa, 25 lutego 2015 09:40