Jak usunąć kleszcza u psa czy kota? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 20 lutego 2015 13:34

Jak usunąć kleszcza u psa czy kota?

Choć „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, powiedzenie to nie zawsze sprawdza w przypadku kleszczy. Oczywiście, na rynku znajdziemy wiele preparatów, jak krople do wcierania w skórę, produkty w spreyu oraz przeciwkleszczowe obroże, jednak nie sposób ustrzec naszego pupila przed przyniesieniem niechcianego „gościa” ze spaceru. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, nie wpadajmy w panikę. Wbrew pozorom usunięcie kleszcza nie należy do trudnych czynności, jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę na ten temat. W materiale podpowiadamy, jak to zrobić.

Kleszcze to pasożyty niezwykle niebezpieczne. Są nosicielami wielu groźnych chorób, które żerują nie tylko na zwierzętach, lecz również atakują ludzi. Kleszcze najlepiej czują się na terenach, gdzie mają dostęp do zwierzyny dzikiej, a więc w lasach i dużych parkach. Jeżeli wyjeżdżasz z psem za miasto, niemal pewne jest, że zostanie przez nie zaatakowany. Dlatego tak ważne jest, by po każdym takim wypadzie dokładnie go obejrzeć. – Kleszcze zazwyczaj wczepiają się tam, gdzie skóra jest najcieńsza. Szukaj ich więc głównie w pachwinach, za uszami, na szyi i pod pachami – uczula Piotr Baranowski ze sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl. Dzięki takim „badaniom” zawsze będziesz mieć pewność, ze nic nie żeruje na twoim zwierzaku.

Jeżeli zauważysz kleszcza na skórze swojego psa, przede wszystkim – nie smaruj go niczym! Zabronione jest też stosowanie masła, oleju itp. Tego typu substancje odcinają dopływ powietrza kleszczowi. Potraktowanym taką maścią pasożyt będzie wymiotować pod skórę psa, a to może bardzo szybko doprowadzić do zakażenia.

Najważniejsza kwestia – kleszcza usuniesz za pomocą pęsety. Jeśli znalazłeś go na ciele, musisz wykręcić go w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara. Kleszcze wkręcają się najczęściej w prawo, więc odwrotną czynnością, będzie usunięcie go w lewo. Chwyć delikatnie za tułów i „odkręć” jak śrubę. Rób to ostrożnie, aby w ciele twojego pupila nie pozostała głowa pasożyta po zbyt mocnym przekręceniu. Miejsce po kleszczu zdezynfekuj wodą utlenioną i obserwuj przez jakiś czas rankę. Jeśli zaobserwujesz rumień po jakimś czasie, niezwłocznie udaj się do weterynarza.

Obecnie na rynku znajdziesz również specjalne urządzenia do usuwania kleszczy. Łopatka z rączką czy poręczny przyrząd w kształcie karty kredytowej to bardzo szybki i bezpieczny sposób na usunięcie pasożyta. Tego typu narzędzia są dostępne w większych sklepach zoologicznych (np. https://www.naszezoo.pl/pl/p/Narzedzie-do-usuwania-kleszczy/283). Zmniejszają ryzyko rozerwania kleszcza i ułatwiają „zabieg” w domowym zaciszu.