Chiptuning, czyli prosty sposób na dodatkową moc silnika Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 18 lutego 2015 12:08

Chiptuning, czyli prosty sposób na dodatkową moc silnika

Jest wiele sposobów, dzięki którym można sprawić, że samochód będzie miał więcej mocy. Problemem jest fakt, że większość z nich jest związana ze znaczną ingerencją w różne układy w pojeździe, a to z kolei oznacza duże wydatki oraz stosunkowo długi czas przeprowadzania tej operacji. Są jednak także nieco inne metody, których efektywność bazuje na wykorzystaniu potencjału ukrytego w już zainstalowanych podzespołach poprzez optymalne wykorzystanie ich możliwości. Najbardziej rozpowszechnioną z nich jest tzw. chiptuning, czyli programowa ingerencja w działanie jednostki napędowej. Na czym polega chiptuning i z czego wynika jego skuteczność?

Dlaczego chiptuning może być skuteczny?

Chiptuning zakłada zwiększenie mocy silnika bez konieczności modyfikacji jego podzespołów, w tym wymiany części ruchomych na bardziej wytrzymałe (tzw. "zakucie" jednostki napędowej, konieczne w przypadku dużego zwiększenia jej mocy w celu uniknięcia ich zniszczenia). Jak zatem zwiększyć moc, jednocześnie unikając ryzyka poważnej awarii? Otóż konstruktorzy silników z różnych względów zakładają pewien margines obciążenia, które przenosi silnik, dlatego zwiększenie mocy w pewnym zakresie nie powinno mieć wpływu na jego pracę. Ideą chiptuningu jest maksymalne wykorzystanie tego zapasu i w ten sposób wydobycia z silnika całości drzemiącego w nim potencjału. Oczywiście, chiptuning może być tym bardziej skuteczny w przypadku zastosowania zmodyfikowanych, wzmocnionych podzespołów - wtedy uzysk mocy jest jeszcze większy.

Na czym polega chiptuning?

Jak zostało już wspomniane, chiptuning stanowi modyfikację programową komputera sterującego silnikiem (tzw. ECU - Engine Control Unit). Jest on odpowiedzialny za wszystkie procesy, jakie zachodzą w cylindrach i steruje nimi poprzez różne układy bezpośrednio związane z pracą silnika. Programem modyfikowanym przez specjalistów od tuningu jest tzw. mapa wtrysku, a więc schemat, według którego wtryskiwacze dostarczają do cylindrów paliwo w zależności od obrotów silnika. Poprzez zwiększenie ilości paliwa powstaje bogatsza mieszanka paliwowo-powietrzna, która podczas spalania generuje więcej energii, co z kolei przekłada się na zwiększenie mocy samochodu.

Korzyści płynące z chiptuningu są różne w zależności od rodzaju jednostki napędowej. Silniki wolnossące dzięki modyfikacji uzyskują zazwyczaj jedynie około 5% mocy, dlatego w ich przypadku nie jest to najskuteczniejsza metoda. Zdecydowanie lepsze rezultaty osiągane są w silnikach, które wyposażono w turbosprężarkę - ich osiągi można bez problemu poprawić o około 15-25%, zaś przy pewnych dodatkowych modyfikacjach nawet o 50%.

Jeśli modyfikować, to tylko u fachowców

Programy sterujące ECU są stosunkowo łatwe do zmiany, dlatego niektórzy właściciele pojazdów decydują się samodzielnie w nie ingerować. To błąd, a wszelkie tego typu działania zdecydowanie odradzamy każdemu. Jeśli decydujemy się na modyfikowanie mapy wtrysku, jedyną możliwością jest zlecenie tego fachowcom z wyspecjalizowanego warsztatu. Dzięki badaniu na hamowni mogą oni zdecydować, czy silnik nie jest uszkodzony i czy chiptuning w ogóle może być zastosowany, zaś po przeprowadzeniu operacji ustawią nowy program tak, by optymalnie wykorzystywał paliwo i nie wpływał negatywnie na silnik.

Chiptuning jest bardzo interesującym rozwiązaniem w szczególności dla posiadaczy samochodów z turbodoładowaniem. Fachowo wykonany, może szybko, łatwo i stosunkowo niedrogo przynieść duże korzyści, dlatego warto rozważyć go podczas planowania ewentualnych modyfikacji w samochodzie.

Źródło
Przygotowując artykuł korzystaliśmy ze strony Turbosprezarki.info - serwisu internetowego jednej z firm zajmujących się regeneracją turbosprężarek.