Poradnik - jak wybrać stoły do jadalni? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 04 lutego 2015 09:59

Poradnik - jak wybrać stoły do jadalni?

Jadalnia to zdaniem wielu architektów i projektantów wnętrz, ale także zdaniem zwykłych mieszkańców, najważniejsze miejsce w domu. Funkcjonalne i często rozumiane jako centrum domostwa. Często łączone z kuchnią, co tylko podnosi prestiż tego miejsca i sprawia, że przy remoncie lub planowaniu zakupu mebli powinniśmy baczniej przyjrzeć się temu miejscu. Jeżeli już wiemy, że jadalnia odgrywa bardzo ważną rolę, warto skupić się na poprawnym wyborze stołów, które od wieków utożsamiane są właśnie z jadalnią.

Pojawia się tu pytanie, jak wybrać stoły do jadalni? Jaki rozmiar i styl kupić, aby jadalnia tworzyła jedność z kuchnią i salonem, z którym również często tworzy jedną całość? Postanowiliśmy o to zapytać projektantów wnętrz, którzy w swojej pracy niemalże codziennie stają przed podobnymi dylematami. Oto kilka porad, czym powinniśmy kierować się podczas zakupu stołów do jadalni.

  • Porada 1 - wybieramy kształt stołu jadalnianego. Wybór ten powinien być uzależniony od przestrzeni, jaką dysponujemy w naszym jadalnianym kącie. W dużych domach, gdzie nie ma ograniczeń metrażowych, nie musimy martwić się o wymiary stołu. Co więcej, nie musimy także ograniczać się względem kształtu czy ilości krzeseł, jaką można ustawić przy stole. Wybieramy wówczas stół optymalnie duży, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy i ewentualni goście. Problem zaczyna się przy jadalniach w małych domach i mieszkaniach. Od pewnego czasu w takich miejscach królują stoły składane. Oszczędność miejsca i oczywiście duża wygoda. Takie stoły zwykle przybierają kształt półkola lub małego kwadratu. W małych pomieszczeniach nie zaleca się zakupu ogromnych, prostokątnych stołów. Nie ma na to po prostu miejsca. Warto skusić się na coś pomiędzy - obecnie dużą furorę w świecie domowej architektury robią stoły z blatami w kształcie elips (z zaokrąglimy rogami).

  • Porada 2 - wybieramy materiał na stół. Dziś w wielu salonach meblowych możemy zamówić stół, który zostanie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Zamawiając taki stół musimy jednak pamiętać, aby sprecyzować materiał, z jakiego zostanie wykonany cały komplet. I tu projektanci są zgodni jak jeden mąż - drewniane stoły nigdy nie wyjdą z mody. W bardzo nowoczesnych domach poleca się stoły z elementami metalowymi. Zwykle takie meble przybierają ciemniejsze kolory. Gdy nie chcemy gonić za modą i wybrać trwały, stylowy i utrzymany w kolorystyce ciepłego drewna stół, lepszym rozwiązaniem jest oczywiście drewno. Dla ludzi lubiących awangardę, projektanci polecają stoły z kamienia naturalnego.

  • Porada 3 - wybrać szybę, czy nie? Stoły coraz częściej mają dekorowane szyby, które zajmują większość blatu. Zwykle zamieszczane w centralnej części blatu, mleczne lub zwykłe - takie szyby są bardzo popularne. Odpowiedzmy sobie jednak na jedno pytanie - czy podczas codziennego użytkowania stołu szyba będzie wygodnym rozwiązaniem? Niestety nie, szyby szybko się brudzą i stwarzają zagrożenie. Co więcej, jeżeli stół ma być w użytku codziennym, istnieje większe zagrożenie, że szyba pęknie i będzie zagrażać dzieciom lub zwierzętom będących w pobliżu stołu. Szklane stoliki sprawdzają się tyko jako dekoracja lub element ozdobny, raczej powinniśmy unikać szyb przy stołach jadalnianych.

Projektanci podkreślają, że wybór stołu zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji kupujących i od metrażu wnętrza, w którym stół ma pełnić rolę jednego z najważniejszych mebli. Nie zmienia to faktu, że warto zastosować się do wyżej przytoczonych porad, aby optymalnie dobrać stół do swoich potrzeb.  

Poradnik przygotowany przez sklep StolPlusKrzesla.pl który oferuje możliwość personalizowanych stołów oraz krzeseł, a także gotowe propozycje.