Lifthacking, czyli jak ułatwić sobie życie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 03 lutego 2015 09:47

Lifehacking, czyli jak ułatwić sobie życie

Czy wiesz jak zrobić lody w pięć minut? A może chcesz oszacować datę śmierci? Szukasz wskazówek jak stworzyć skuteczny plan pracy lub chcesz zaoszczędzić pieniądze w trakcie zakupów? Jeśli chcesz poznać proste i sprawdzone sposoby na ułatwienie życia, z pomocą przyjdzie Ci lifehacking. Termin, który na świecie znany jest od dziesięciu lat, teraz masowo podbija serca zaradnych Polaków.

 

Jak to się wszystko zaczęło? W 2004 roku brytyjski dziennikarz Danny O'Brien po raz pierwszy użył słowa „lifehack" w trakcie konferencji branży technologicznej w San Diego. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił sprawdzone techniki na zwiększenie produktywności. Wcześniej O'Brien prowadził badania w jaki sposób osoby wykorzystujące nowe technologie usprawniają swoją codzienną pracę. Prezentacja okazała się sukcesem i już wkrótce temat zaczął żyć swoim życiem.
W 2005 roku słowo „lifehacking" – definiowane jako pomysły na usprawnianie codziennych działań – zostało uznane przez American Dialect Society za drugie najbardziej użyteczne słowo. Co ciekawe w rankingu zwyciężył, dziś nieco już zapomniany termin, „podcast".

Ciesz się sukcesami w pracy
W codziennym pędzie zapewne często brakuje Ci czasu na drobne przyjemności jak pół godziny z ulubioną książką, serialem lub wypad na siłownię. Oczywiście można to zmienić, co wymaga jednak cierpliwości i konsekwencji.

Istotę lifehackingu najlepiej poznać na kilku opisanych poniżej przykładach. Jeśli masz problem z organizacją własnego czasu pracy, wystarczy wpisać tę frazę w wyszukiwarce. Znajdziesz masę porad, z których najbardziej spektakularne oferują skrócenie czasu snu do czterech godzin. Bardziej stonowane pomysły zachęcają do szczegółowego planowania każdego dnia pracy z podziałem na zadania pilne, mniej pilne, ważne i mniej ważne. Dniówka powinna także uwzględniać aktywność fizyczną, intelektualną i zawodową, ale także odpowiednią dietę i odpowiednią ilości snu. Po dobrze wykonanym zadaniu warto przyznać sobie nagrodę, co powinno stanowić pozytywną motywację na przyszłość. Jedna z porad oferuje analizę dnia pracy wybitnych postaci, takich jak Le Corbusier, Freud lub Kant. Poza tym warto poznać metody szybkiego czytania tekstów oraz pisania na klawiaturze, na przykład z wykorzystaniem klawiszy skrótów. Rozwiązań jest wiele, ale wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz i od efektów, które chcesz osiągnąć.

Sposób na zakupy, zdrowie i kostkę Rubika
Niezwykle popularnym tematem poruszanym w środowisku lifehackerów jest robienie zakupów i oszczędzanie pieniędzy. Tutaj kreatywność Polaków nie zna granic. Jakie sposoby masz do wyboru? Kupowanie w większych opakowaniach, polowanie na okazje z darmową dostawą, przeceny i sezonowe wyprzedaże, wykorzystanie porównywarek cenowych (np. popularne Ceneo.pl), licytacja przedmiotów na aukcjach internetowych (np. Allegro) lub w trakcie lokalnej sprzedaży garażowej. Ostatnio bardzo modnym rozwiązaniem jest korzystanie z kodów rabatowych, które oferują zniżki od kilku do kilkudziesięciu procent na zakupy w internecie (np. z pomocą przychodzi popularny portal KodyRabatowe.pl) Oszczędzać pieniądze można również poprzez zapisywanie w tabelce wszystkich wydatków. Na koniec miesiąca zdziwisz się ile pieniędzy przepuszczasz na tzw. drobne przyjemności.

W gąszczu przydatnych wskazówek, warto wspomnieć także o sposobach na blokowanie reklam w wyszukiwarkach lub komunikatorach internetowych. Ciągle pojawiające się na ekranie monitora materiały promocyjne są niezwykle irytujące i zarazem potrafią skutecznie rozpraszać. Inne ciekawe porady to, np. ćwiczenia pamięci, które zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera. Wystarczy regularnie czytać książki, uczyć się tekstu na pamięć lub często grać w szachy. Prostsze techniki zakładają zapamiętywanie numerów rejestracyjnych przejeżdżających ulicą samochodów lub przypominanie sobie przed snem przebiegu całego dnia. Tymczasem jeden z najbardziej popularnych patentów lifehackingu dotyczy... układania kostki Rubika. Słynna metoda Fridricha pozwala na ukończenie zadania w czasie od 11 do 14 sekund po wykonaniu 56 ruchów. Konkurencyjne rozwiązanie to polska koncpecja ZB (Zborowski-Bruchem). Jej zastosowanie pozwala ułożyć kostkę w ciągu 15 sekund, co wymaga wykonania 40 ruchów.

Hakowanie dla każdego
Lifehacking to bez wątpienia praktyczny sposób na ułatwienie codziennego życia. Okazuje się, że często proste rozwiązania posiadają wiele zalet i pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale przede wszystkim czasu. Polacy jako mistrzowie improwizacji i zarazem innowacji, stworzyli wiele metod wspomagających produktywność. Jeśli chcesz je poznać, wystarczy zajrzeć na takie portale, jak na przykład tipy.pl lub lifehacking.pl. Znajdziesz tam wiele zaskakujących rozwiązań. Co więcej, jeśli masz w sobie żyłkę innowatora, sam możesz podzielić się swoimi pomysłami. Zatem do dzieła, zacznij ułatwiać życie – sobie i innym!

 

/źródło - /


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 03 lutego 2015 09:57