Jak opiekować się osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 28 stycznia 2015 11:19

Jak opiekować się osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera?

Choroba Alzheimera, będąca w dzisiejszych czasach plagą wśród starszych ludzi, sprawia, iż osoba cierpiąca z jej powodu wymaga szczególnej opieki i zrozumienia bliskich.

Blisko 90 procent chorych spędza resztę życia, będąc zamkniętym w swoich czterech ścianach. Dlatego niezmiernie ważne jest, by zapewnić im komfort i bezpieczeństwo spędzania czasu w domu. Człowiek z Alzheimerem powinien mieć swój własny pokój, z odpowiednim oświetleniem i zabezpieczeniem podłóg, okien oraz ścian. Oprócz tego musisz pozbyć się niebezpiecznych (np. ostrych) przedmiotów będących w stanie zrobić krzywdę, a także zrezygnować z luster – ujrzenie swojego odbicia może wywołać u chorego atak paniki

Dostęp do telefonu jest kwestią priorytetową, bowiem przede wszystkim w ten sposób będziesz mógł kontrolować działania chorego (jeśli oczywiście z nim nie mieszkasz). Jeśli dzielisz z nim przestrzeń do życia, dobrym pomysłem będzie opisanie każdego pokoju np. samoprzylepnymi, kolorowymi karteczkami – wówczas osoba dotknięta tym schorzeniem nie będzie spędzać długich godzin, pałętając się po swoim własnym domu.

Jak postąpić w sytuacji, gdy chory wymknie nam się spod kontroli i zgubi się po wyjściu z domu? Przede wszystkim powinieneś być przygotowany na taką ewentualność. W jaki sposób? Rozsądną opcją będzie włożenie do kurtki chorego kartki z adresem lub/i numerem kontaktowym do opiekuna, alternatywą będzie także wyszycie tych danych na wewnętrznej stronie okrycia wierzchniego. Miej w dostępie zdjęcia osoby pokrzywdzonej – zapewne przydadzą się w trakcie poszukiwań. Uprzedź osoby znajdujące się na co dzień chorego, np. sąsiadów czy panią sklepową o dolegliwości bliskiego, by w razie tej przykrej sytuacji mogli również zareagować.

Wciąż innowacyjnym, jednak coraz to popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie nadajnika GPS. Takie urządzenie pozwala na szybkie zlokalizowanie osoby z Alzheimerem i podjęcie akcji ratunkowej. Dodatkowo sprzęt nie jest skomplikowany w użyciu, zaprojektowany z myślą o użytkowaniu go przez cierpiącego.

Taki system lokalizowania zapewnia urządzenie OPIEKUN GPS łączące w sobie funkcję nadajnika oraz telefonu komórkowego.