Fotostarzenie - dlaczego nie warto się opalać? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 15 stycznia 2015 14:28

Fotostarzenie – dlaczego nie warto się opalać?

Proces starzenia jest zjawiskiem naturalnym, niestety nasza skóra ulega licznym zmianom nie tylko ze względu na upływający czas, ale również poprzez czynniki środowiskowe – okazuje się, że około 70% widocznych oznak starzenia powoduje nadmierna ekspozycja skóry na słońce.

Co to jest fotostarzenie?

Fotostarzenie to proces degradacji skóry, który zachodzi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego UVA1 oraz UVA2. Długofalowe promieniowanie UVA1 dociera przez naskórek do skóry właściwej niszcząc komórki i białka macierzy, między innymi włókna sprężyste oraz kolagen, które odpowiadają za elastyczność skóry i stanowią podporę dla naczyń krwionośnych i górnych warstw tkanki podskórnej. Pod wpływem słońca cały układ zostaje zaburzony, a zniszczenia zaczynają przeważać nad procesami odbudowy. Z kolei krótkofalowe promieniowanie UVA2 zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Ponieważ fotostarzenie przebiega równocześnie ze starzeniem wewnątrzpochodnym mylimy pojęcia uważając je za część procesu zmian spowodowanych upływającym czasem. Tak naprawdę ma ono, jednak niewiele wspólnego ze starzeniem biologicznym, raczej uważa się je za przewlekły proces zapalny skóry, powstałym wskutek długotrwałego przebywania na słońcu. Oczywiście fotostarzenie jest poniekąd procesem naturalnym, jednak umiejętne korzystanie z kapieli słonecznych może go skutecznie opóźnić. Badania dowodzą, że dzięki odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej stosowanej już we wczesnych latach dzieciństwa zmiany związane ze starzeniem się skóry byłyby widoczne dopiero po 60. roku życia.

Objawy fotostarzenia

Przez nadmierną ekspozycję na słońce zachodzi szereg zmian zarówno w naskórku, jak i w skórze właściwej – skóra staje się mniej elastyczna, cienka, traci sprężystość, a jej powierzchnia robi się nierówna. Ponieważ zostaje zaburzone działanie komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, czyli barwnika skóry, który reguluje jej zabarwienie dochodzi do powstawania przebarwień. Pod wpływem słońca wytwarza się również więcej wolnych rodników (substancji chemicznych odznaczających się bardzo dużą aktywnością chemiczną, wytwarzanych w reakcjach wewnątrzkomórkowych takich jak oddychanie komórkowe czy inaktywacja wirusów i bakterii), które przyczyniają się do rozpadu włókien kolagenowych oraz przebudowy i degradacji białek. Ilość wolnych rodników zwiększa się w naszym organizmie wraz z wiekiem, co oznacza, że uszkodzenia stopniowo się rozprzestrzeniają, a komórki zaczynają tracić energię. W efekcie na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki, zaskórniki, plamy pigmentacyjne oraz sińce pod oczami. Oprócz aspektów estetycznych trzeba zwrócić uwagę również na to, że nadmierne opalanie może doprowadzić do powstawania stanów chorobowych. Brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, może powodować zaburzenia rogowacenia i pigmentacji, przerost gruczołów łojowych, pajączki naczyniowe oraz powstawanie grudek i guzków w skórze właściwej.

Jak przeciwdziałać fotostarzeniu?

Promieniowanie UVA oddziałuje na naszą skórę niezależnie od pogody oraz pory roku, dlatego powinniśmy zapewnić jej odpowiednią ochronę nie tylko podczas wyjścia na plażę, ale nawet w bardzo pochmurne dni. W tej kwestii wszyscy lekarze są zgodni, nadmierna ekspozycja na słońce bardzo niekorzystnie wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i wygląd naszej skóry. W przeciwdziałaniu fotostarzeniu liczy się profilaktyka, oprócz unikania kąpieli słonecznych oraz solarium ( lampy solarium emitują około 90% promieniowania UVA, które wnika do głębokich warstw skóry) trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nie mniejszym niż 15 SPF. Pamiętajmy, aby dobrać je odpowiednio do rodzaju skóry tj. fototypu. Filtr pochłania szkodliwe promieniowanie UVA oraz UVB, co więcej skutecznie neutralizuje wolne rodniki.

Tekst powstał przy współpracy z firmą http://farmona.pl