W jaki sposób wyczyścić brudny piekarnik Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
sobota, 10 stycznia 2015 09:52

W jaki sposób wyczyścić brudny piekarnik

Zmora wielu kobiet i mężczyzn - brudny piekarnik. Wiadomo, że by cieszyć się pysznym, pachnącym i zawsze udanym daniem z piekarnika niezbędne jest posiadanie lśniąco czystego urządzenia.

Zmora wielu kobiet i mężczyzn - brudny piekarnik. Wiadomo, że by cieszyć się pysznym, pachnącym i zawsze udanym daniem z piekarnika niezbędne jest posiadanie lśniąco czystego urządzenia.

Cud samooczyszczania

W najbardziej komfortowej sytuacji są te osoby, które posiadają piekarnik z funkcją samooczyszczania. Wystarczy, że włączą one funkcję „piroliza”. Wówczas piekarnik nagrzewa się do wysokiej temperatury, spalając resztki jedzenia. Po tak wykonanej operacji, należy jedynie wyczyścić gąbką piekarnik w celu usunięcia popiołu oraz przetrzeć ścianki. To bardzo wygodna, szybka i skuteczna funkcja piekarnika, która mocno ułatwia życie niejednego użytkownika kuchni.

Piroliza nie dla wszystkich...

Niestety, większość z piekarników nie posiada opcji samooczyszczania. Dlatego w tej kwestii liczyć trzeba będzie na własne siły i umiejętności. By nie uprzykrzyć sobie życia i w stosunkowo łatwy sposób wyczyścić piekarnik, warto stosować się do kilku wskazówek.

Czyścimy gałki i drzwiczki

Pamiętaj, że czyszczenie piekarnika nie polega wyłącznie na wyczyszczeniu go z zewnątrz. Należy wymyć również i wszelkie zewnętrzne elementy, zaczynając od gałek.
Te, najlepiej czyścić szczoteczką do zębów, na którą wylać należy płyn do naczyń. Płynu nie wolno rozcieńczać. Pod żadnym pozorem nie zdejmujcie też gałek (nawet jeśli byłaby taka możliwość).

Aby dobrze wyczyścić drzwiczki, najlepiej użyć do tego miękkiej ściereczki lub gąbki. Wystarczy namoczyć je delikatnie sodą, octem lub zwykłym płynem do naczyń, a zabrudzenia znikną w bardzo prosty i szybki sposób.

Niewskazane do czyszczenia są mocniejsze środki, w tym proszki, czy Cif, które powodują zarysowanie szyby piekarnika.
Aby zapobiec smugom, warto na koniec wypolerować szybę ściereczką z octem. Gwarantowane, że drzwiczki wyglądać będą pięknie.

Zawiasy przecieraj wyłącznie wilgotną ścierką. Nie używaj szmatek, czy mocno namoczonych gąbek, bo może to spowodować, że zawiasy zaczną skrzypieć.


Sezamie otwórz się...

Wnętrze piekarnika, to najtrudniejszy do wyczyszczenia rejon.


Zacznij od rusztów i ścianek. Jeśli zabrudzenia są duże, przetrzyj ściereczką nasączoną octem i wodą przypalenia (możesz alternatywnie użyć też sody), a następnie nagrzej piekarnik do około 150 stopni. Po wychłodzeniu piekarnika, przetrzyj ponownie zanieczyszczenia namoczoną ściereczką.


Aby nie dopuścić do zabrudzenia wentylatora, koniecznie przecieraj go przynajmniej raz w miesiącu wodą z octem. Jeśli jednak na wentylatorze znajduje się stary i już zapieczony brud, warto użyć pianki do grilla.


Czyszczenie piekarnika zakończ wymyciem jego dna. Jeśli dno jest mocno przypalone i znajduje się tam mnóstwo zestarzałych i przywartych resztek, posyp je sodą, spryskaj wodą, odczekaj około dwóch godzin aż rozmiękną, a następnie przemyj ciepłą wodą.

Po zakończeniu czyszczenia piekarnika zalecamy dobrze go wypalić nagrzewając do temperatury 200 stopni, szczególnie jeśli do tej czynności używaliśmy środków chemicznych. Zapewne podczas wypalania pojawią się kłęby dymu, która muszą odparować. Pamiętajmy o tym, ponieważ taki dym może zepsuć na smak jak i zapach przyrządzanych potraw.

 

Więcej o sposobie czyszczenia piekarnika można przeczytać również na: http://www.restartagd.pl/jak-usunac-spalenizne-z-piekarnika