Świąteczna ryba inaczej Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
sobota, 20 grudnia 2014 15:18

Świąteczna ryba inaczej


Przy świątecznym stole jest miejsce dla kulinarnych tradycjonalistów, ale i dla nowatorów, którzy w kuchni poszukują nowych smaków. To, kto jest kim, często okazuje się w sporze o wigilijne ryby. W efekcie karp coraz częściej znika z polskich stołów. Do głosu dochodzą inne ryby, podawane na milion różnych sposobów.

Wielość dostępnych przepisów może przyprawić o przysłowiowy ból głowy. W przededniu Wigilii nie warto się jednak tym przejmować, a w komponowaniu rybnego menu zastosować prosty klucz.

Przepis w wersji multi
W święta przy jednym stole zasiadają osoby o bardzo różnych gustach smakowych. Aby w tym szczególnym dniu spór o rybę nie zdominował świątecznych rozmów, zawczasu dobrze jest sięgnąć po te przepisy, które dadzą gościom możliwość wyboru składników. Tak jest w przypadku tatara... ze śledzia, który można podawać z najróżniejszymi dodatkami. Z reguły będą to dodatki słone, takie jak ogórek kiszony, kapary, marynowane grzyby, musztarda, orzechy i obowiązkowa cebula, ale w przepisach można znaleźć również inne składniki – słodkie, jak miód, a nawet płatki gorzkiej czekolady. Jeśli filety śledziowe pokroimy w kosteczkę, uformujemy z nich dowolny kształt, a dodatki oddamy do dyspozycji gości obok tatara, sami będą oni mogli wybrać to, na co mają ochotę. W tym przepisie dobrze sprawdza się również pokrojona świeża pietruszka oraz sok z cytryny.

Polska różnorodność
Karp co roku staje się tematem dyskusji – kupować czy nie, jeść czy nie? W sprawę zaangażowani są obrońcy zwierząt, ale nie tylko – wiele osób narzeka na dużą zawartość tłuszczu w tej rybie. Między innymi z tego powodu na wigilijnym stole coraz częściej serwuje się inne ryby. Bardzo lubiane są te pochodzące z Bałtyku, polskich rzek i hodowli. Osoby preferujące rybę chudą może przekonać do siebie pstrąg, kultywatorów staropolskich, zapomnianych już zwyczajów kulinarnych – szczupak, a jeszcze inni odświętnego smaku ryby będą szukać w sandaczu, sumie lub dorszu. Każdą z nich można przyrządzić na wiele niekonwencjonalnych sposobów.

Przykłady
Pstrąg – świetnie smakuje w połączeniu z grzybami, migdałami, sosami w różnych wydaniach, np. po śródziemnomorsku (m.in. z pomidorami, czarnymi oliwkami, fetą i rozmarynem).
Szczupak – dodatki, które dobrze pasują do tej ryby to np. pomarańcze, ale też sos śmietanowy z suszonymi pomidorami.
Sandacz – z ugotowanym jajkiem lub marynowanymi śliwkami? Świetne połączenie!
Sum – kapusta kiszona, suszone śliwki i migdały podkreślą smak tej ryby.
Dorsz – posypany sezamem lub zawinięty w kapustę włoską w formie gołąbka – smakuje wyśmienicie.

Jak ułatwić sobie pracę?
Ryby to bardzo delikatny składnik wigilijnych potraw. Aby przeszedł bez szwanku cały proces przygotowań do świąt, do obróbki termicznej warto użyć produktów dedykowanych przyrządzaniu ryb, np. torebek do pieczenia ryb (Jan Niezbędny), które umożliwiają pieczenie bez dodatku tłuszczu. Podobną rolę spełniają również torebki do smażenia Jana Niezbędnego, dzięki którym ryba smaży się bez udziału tłuszczu, w całości lub kawałkach.

Więcej przepisów na świąteczną rybę inaczej oraz kulinarnych ciekawostek można znaleźć na stronie: www.janniezbedny.pl

 

/źródło - /

 

 

Poprawiony: sobota, 20 grudnia 2014 15:25