Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 16 grudnia 2014 10:02

Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową

Botox od ponad dwóch dekad jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów odmładzających na świecie, a ze względu na swoje właściwości, ma zastosowanie także w profilaktyce antystarzeniowej i medycynie klinicznej. Wygładza, odmładza, leczy.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridum botulinum stosowaną w medycynie od wielu lat. Jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną, zwaną również toksyną botulinową typu A, choć rodzina neurotoksyn botuliny jest większa. Istnieje bowiem 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G, a w handlu znajdują się trzy preparaty farmakologiczne typu A: Botox, Bocoture oraz Azzalure. Po raz pierwszy toksynę botulinową wykorzystano w 1973 r. w celu blokady neuromięśniowej, znajdując początkowo zastosowanie w leczeniu szyjnych dystonii czy porażeń nerwów twarzy, a w okulistyce – w leczeniu zeza. Przypadkowe odkrycie w trakcie ówczesnych terapii ubocznych skutków stosowania botuliny, jakimi było wygładzanie ostrzykiwanej skóry sprawiło, że zainteresowała się nią chirurgia i medycyna estetyczna, gdzie ostatecznie trafiła w próżniowo opakowanych i ściśle odmierzonych dawkach, specjalnie przystosowanych do iniekcji w zabiegach anti–aging. To zapoczątkowało nowy etap procedur chirurgicznych i kosmetycznych , z powodzeniem stosowanych do dziś.

Mechanizm działania

Mechanizm działania toksyny botulinowej typu A opiera się na zahamowaniu uwalnianie acetylocholiny – neurotransmitera zakończeń nerwowych. Blokuje także przewodnictwo w układzie nerwowym autonomicznym, redukując bóle neuropatyczne oraz wydzielanie gruczołów potowych, zmniejszając w efekcie nadpotliwość dłoni, stóp i pach. W dermatologii estetycznej zastrzyki z toksyny stosuje się w celu wygładzenia zmarszczek, co staje się możliwe dzięki zahamowaniu wydzielania neurotroprzekaźnika zakończeń nerwowych w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych. Rezultatem jest rozluźnienie mięśni i czasowe „rozprostowanie” zmarszczek – wyjaśniają eksperci Kliniki dr Jagielskiej http://sthetic.pl/. Wykorzystuje się do tego niewielkie dawki, 20-60 jednostek podczas jednego zabiegu, które działają tylko w miejscu podania. Jakakolwiek toksyczność jest wykluczona z uwagi na dawki. Zagrożenie dla człowieka stanowi dopiero ilość powyżej 2,5 tys. jednostek.

Odmładzanie Botoxem

Botox podany w odpowiednie miejsca powoduje osłabienie nadmiernej kurczliwości mięśni, odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych, dzięki czemu po zabiegu skóra nad mięśniami „relaksuje się”. Dotyczy to głównie zmarszczek mimicznych. Głębsze i mocniej utrwalone mogą wymagać zastosowania kwasu hialuronowego. Terapia botuliną jest niezwykle skuteczna w usuwaniu zmarszczek między brwiami tzw. lwich, poprzecznych bruzd czoła, także zmarszczek palacza, „kurzych łapek” czy zmarszczek tzw. króliczych, znajdujących się przy nosie. Terapia toksyną botulinową jest prosta i nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Zastrzyk Botoxu (lub innego preparatu toksyny botulinowej) jest wykonywany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę, precyzyjnie, punktowo, w kilka miejsc na twarzy. Procedura jest krótka i nie trwa dłużej niż 30 minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, jednak ze względu na komfort pacjenta stosuje się miejscowe znieczulenie maścią Emla.

Po zabiegu

Działanie toksyny botulinowej rozpoczyna się w ciągu 72 godzin od zabiegu, wzmacniając efekt po upływie około dwóch tygodni. Efekt utrzymuje się około pół roku i po tym czasie, gdy porażenie mięśni ustępuje – stopniowo zanika. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany, co jest również traktowane jako podtrzymanie efektów całej kuracji Botoxem, tak iż kolejne sesje mogą być wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu.

Specjaliści z Kliniki Sthetic podkreślają, że powikłania po podaniu toksyny botulinowej zdarzają się niezwykle rzadko. Większość reakcji miejscowych w postaci małych krwiaków, obrzęku czy zwiotczenia mięśni (np. opadająca powieka) ma charakter przejściowy i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.  

 Więcej na temat oferty Kliniki dr Jagielskiej http://sthetic.pl/pakiety/