Zielono mi Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 18 listopada 2014 18:46

Zielono mi

Zielona herbata to sekret zdrowia i urody. Używa się jej jako napoju, ale też jest cennym składnikiem balsamów ujędrniających do ciała, kremów i szamponów. Jej zbawienne właściwości są znane na całym świecie od setek lat, a w Chinach od niemal 4 tysięcy! Naród, który słynie ze zdrowia nie może się mylić.

Zielona herbata jest produktem wyjściowym do herbat czerwonych i czarnych. Różni się od nich stopniem przetworzenia, a raczej jego brakiem, gdyż podobnie jak herbata biała, nie podlega procesowi fermentacji. Zbierana jest z herbacianych podwiędłych krzewów i suszona na wolnym powietrzu dzięki czemu zachowuje swój jasny kolor i naturalny smak. Jej aromat i nieco gorzki smak podbija serca miłośników herbat, a jej właściwości zdrowotne sprawiają, że nawet jej zagorzali przeciwnicy w krótkim czasie przekonują się do niej. "Do smaku zielonej herbaty trzeba się przyzwyczaić i  warto" - mówi Witold Barłóg, który prowadzi Bloga Herbata Nasza Pasja.

Skąd się wzięła zielona herbata?

Zieloną herbatę odkryto przez przypadek. Chiński Cesarz Shennong zwykł pijać gorącą wodę na świeżym powietrzu. Pewnego dnia silny wiatr strącił do jego czarki suchy listek z nieznanego krzewu. Nie zauważywszy tego faktu cesarz napił się napoju i oniemiał z zachwytu. Tak w wielkim skrócie brzmi legenda o początkach herbaty. Jak było naprawdę, nie ma pewności, lecz wiadomo, że herbata od wieków jest najsłynniejszym napojem na świecie. Piją ją wszyscy, w każdym zakątku globu. Piją ją młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. I dobrze, bo wpływ na ciało i duszę ma nieoceniony.

Właściwości zielonej herbaty

Dzięki swojemu składowi bogatemu nie tylko w sole mineralne i witaminy B, C, P, K, A, E i PP ale też teofilinę, teobrominę, związki purynowe, lecytynę i związki mineralne zawierające wapń, magnez i żelazo, zielona herbata może się pochwalić najszerszym spośród wszystkich herbat wachlarzem prozdrowotnych właściwości. Działa korzystnie na pracę mózgu poprzez wzmocnienie przepływu neurotransmiterów, spowalnia rozwój choroby Alzheimera, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, chroni przed zawałem serca, obniża poziom cholesterolu LDL a podnosi HDL, działa korzystnie na pracę nerek i wątroby. Ma działanie oczyszczające, poprawiające odporność. Wspomaga w procesie leczenia i zapobiega próchnicy. Dodatkowo poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza trawienie wspomagając odchudzanie. Jej korzystne działanie bardzo sobie chwalą osoby narażone na chroniczny stres - twierdzą one, że codzienna filiżanka zielonej herbaty relaksuje i uspokaja. Nie na darmo w Japonii ceremonia picia herbaty jest związana ze spokojem i harmonią.

Przygotowanie słomkowego naparu

Bardzo częstym błędem jaki popełniamy parząc zieloną herbatę jest zalewanie jej zbyt gorącą wodą. Zielona herbata nie lubi wrzątku, lubi gdy jej listki rozwijają się w temperaturze 60-80°C oddając wodzie wszystko, co mają najlepsze. W wyższej temperaturze herbata nie dość, że traci swoje właściwości zdrowotne, to jeszcze staje się cierpka, mętna, gorzka. Po prostu niesmaczna. Herbatę parzymy od 3 do 8 minut, a listki z pierwszego parzenia zalewamy trzykrotnie, aby w pełni wykorzystać jej walory. Idealnie zaparzona herbata będzie miała klarowny, słomkowy kolor, a smak delikatny, z nutką goryczy lecz orzeźwiający i pobudzający.

Zielona herbata najlepiej smakuje solo. Jednak ci, którzy nie przepadają za jej smakiem wybierają mieszanki. Często można spotkać wyśmienite kompozycje zielonej herbaty z miętą, opuncją figową czy cytryną. Takie połączenie daje orzeźwienie w upalny dzień (pamiętajmy, ze zielona herbata ma właściwości chłodzące. Mimo temperatury trudno się nią ogrzać w chłodne dni), a smak cytryny, opuncji i mięty łagodzi nieco gorycz herbaty. Również truskawka i ananas są świetnymi dodatkami, które dodają trochę słodyczy i na długo pozostawiają swój posmak w ustach.

Jak by nie opisywać zielonej herbaty, zawsze pozostanie niedosyt. W żadnych słowach nie da się opisać jak egzotycznie smakuje szczytowy listek herbacianego krzewu w ulubionym kubku.

Źródło: http://www.herbata.info/herbata-zielona/