Taneczny apel chorych na cukrzycę... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
poniedziałek, 17 listopada 2014 10:31

Taneczny apel chorych na cukrzycę do Ministra Zdrowia o dostęp do skuteczniejszej terapii i opieki medycznej

W Światowym Dniu Cukrzycy, 14 listopada o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie, pacjenci diabetologiczni z całej Polski odtańczyli „DiabeDance©". Było to przesłanie dla Ministra Zdrowia, aby zwrócił uwagę na istotne ograniczenia dostępu chorych na cukrzycę typu 2 do najnowszych inteligentnych leków przeciwcukrzycowych.

 

Organizatorami eventu w Warszawie jest Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Fundacja „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja".

„DiabeDance©" jest częścią ogólnokrajowej akcji, której ideą jest, odtańczenie tego samego układu choreograficznego niemal w tym samym czasie przez pacjentów, ich rodziny, znajomych oraz wszystkich wspomagających starania diabetyków w całej Polsce.

Kluczowym celem tanecznego apelu „DiabeDance©", jest podkreślenie roli aktywności fizycznej w profilaktyce choroby, ale też zwrócenie uwagi decydentów i społeczeństwa na to, że cukrzyca, jako współczesna epidemia, powinna stać się jednym z głównych priorytetów w polityce zdrowotnej Polski.

W Światowy Dzień Cukrzycy nastąpiła również zmiana koloru iluminacji mostu Śląsko-Dąbrowskiego na niebieski (fot. z lewej), czyli kolor symbolizujący jedność działań wszystkich środowisk w walce z cukrzycą.

„Minister Zdrowia wielokrotnie podkreślał, że w leczeniu chorych na cukrzycę typu 2 najważniejszą rolę odgrywają: dieta i aktywność fizyczna. Poprzez taniec pacjentów diabetologicznych - „DiabeDance©", chcemy pokazać Panu Ministrowi, że osoby chore na cukrzycę promują aktywność fizyczną, jako jedną z form prewencji cukrzycy u osób zdrowych i skuteczną pomoc w kontrolowaniu cukrzycy u osób chorych. Jednak brakuje im holistycznej edukacji, kompleksowej opieki oraz nowoczesnych metod leczenia - powiedziała edukator ds. diabetologii Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 14 listopada organizatorzy „DiabeDance©"spotkali się z Wiceminister Zdrowia Igorem Radziewiczem – Winnickim. Podczas spotkania przedstawiono kluczowe postulaty środowiska pacjentów oraz dyskutowano na temat konieczności wypracowania optymalnych rozwiązań. Najbardziej pilnym postulatem jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych terapii przeciwcukrzycowych.

W dniu 7 sierpnia., gdy chorzy na cukrzycę typu 2 zorganizowali marsz do Ministerstwa Zdrowia pt.: „Wysłuchajcie Nas, POMÓŻCIE. STOP otyłości w cukrzycy" Wiceminister Zdrowia - Aleksander Sopliński podkreślał, że postępowanie w sprawie refundacji analogów GLP-1 jest w toku i będą prowadzone negocjacje z producentami leków, mające na celu rozwiązanie tego problemu.

„Minister w odpowiedzi na moje zapytanie potwierdził, że „widzi światełko w tunelu", co daje nam nadzieję, że Ministerstwo przygotowując kolejną listę leków refundowanych będzie o nas pamiętać. Osób chorych na cukrzycę nie stać na finansowanie z własnej kieszeni leków inkretynowych iniekcyjnych, które pozwalają lepiej kontrolować cukrzycę i obniżyć masę ciała, a przez to znacznie zmniejszają ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań choroby"" - mówił aktor Dariusz Gnatowski, założyciel Fundacji „Wstańmy razem. Aktywna Rehabilitacja", która była współorganizatorem marszu. Sam choruje na cukrzycę typu 2.

Jednak analogi GLP-1 nie znalazły się na kolejnych dwóch listach refundacyjnych, w tym najnowszej, która zaczęła obowiązywać od 1 listopada. O refundację ze środków publicznych podawanych w iniekcjach leków inkretynowych, jako najskuteczniejszej opcji terapeutycznej dla wąskiej grupy otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2, chorzy, jak również lekarze zabiegają w Ministerstwie Zdrowia od kilku lat. Pozytywną rekomendację na temat finansowania tych leków ze środków publicznych wydał Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) - Wojciech Matusewicz.

Problemy z dostępem do nowoczesnej i skutecznej terapii nie są jedynymi zaniedbaniami polskiej diabetologii. Jednym z głównych postulatów, które chorzy zgłaszają Ministerstwu Zdrowia, jest także potrzeba wypracowania standardu opieki nad pacjentem diabetologicznym w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych cech pacjenta, takich jak np. znaczna otyłość, która zwiększa ryzyko powikłań w cukrzycy typu 2.

Według Beaty Stepanow zasadne byłoby ponadto wydzielenie świadczenia edukacyjnego, jako odrębnej procedury dla pacjentów z nowo zdiagnozowaną cukrzycą. Byłoby ono realizowane przez edukatora ds. diabetologii. „Doceniamy fakt, że Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia rozważa wprowadzenie „diabetologicznej porady edukacyjnej" do tzw. koszyka ambulatoryjnej opieki specjalistycznej" - podkreśliła B. Stepanow.

Kolejnym postulatem chorych na cukrzycę jest wprowadzenie karty pacjenta diabetologicznego. Na wzór karty pacjenta onkologicznego miałaby ona dokumentować wszystkie zdarzenia medyczne związane z przebiegiem choroby. Ponadto karta ułatwiałaby dostęp do opieki wielospecjalistycznej.

Polska zajmuje 4. miejsce w Europie pod względem zachorowalności na cukrzycę. Obecnie w naszym kraju cierpią na nią ok. 3 mln osób, ale liczba ta stale i szybko rośnie. Schorzenie jest przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak: zawały serca, udary mózgu, ślepota, niewydolność nerek, amputacje kończyn. Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w Polsce co najmniej 21 tysięcy osób. W alarmującym tempie rosną też koszty generowane przez to schorzenie dla budżetu państwa. Według najnowszych danych, w 2013 roku wyniosły one co najmniej 7 miliardów złotych, czyli aż o 1 miliard złotych więcej niż szacowano rok wcześniej. Ponad połowę kosztów cukrzycy, generują koszty leczenia powikłań.

Informacje szczegółowe:

SED Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej

ul. 11 Listopada 4/7, 62-540 Kleczew; tel. +48 665 720 807, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Fundacja „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja"

ul. Łużycka 19, 30-658 Kraków; tel.: +48 667 047 312, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

/źródło - DDC/

 

Poprawiony: poniedziałek, 17 listopada 2014 10:41