Żyrandol w Twoim salonie - co warto wiedzieć przed jego założeniem? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 13 listopada 2014 07:32

Żyrandol w Twoim salonie - co warto wiedzieć przed jego założeniem?

Wszelkie mody bardzo szybko się zmieniają, lecz wystrój salonu w dalszym ciągu nie może się obyć bez pięknego klasycznego żyrandola, zamieszczonego w środkowej części tego obszernego pokoju. Jego obecność pozwala w doskonały sposób ożywić mieszkanie i nadać mu eleganckiego stylu, a jednocześnie doskonale oświetlić całą przestrzeń.

 

Jakie wyróżniamy rodzaje żyrandoli oraz czym się każdy z nich cechuje?

Żyrandole do salonu różnią się wyraźnie pod wieloma względami: wielkością, wykorzystanymi materiałami wykonania, liczbą i mocą żarówek oraz stylem. Możemy wybierać spośród różnorodnych modeli, w zależności od własnych preferencji oraz przeznaczenia.

W dalszym ciągu niezwykle popularne pozostają żyrandole kryształowe, które charakteryzują się ponadczasową elegancją. Żaden inny rodzaj żyrandoli do salonu nie zapewnia tak niezwykłych efektów wizualnych, będących w tym przypadku wynikiem odbijania się światła wewnątrz każdego kryształu.

Nie mniej atrakcyjne do salonu mogą okazać się również żyrandole rodzaju mosiężnego. W tym przypadku możemy liczyć na bardzo dużą solidność i wytrzymałość, co pozwoli zachować żyrandol w nienaruszonym stanie przez naprawdę wiele lat. Tego typ żyrandoli naprawdę łatwo można również czyścić oraz poddawać konserwacji. Żyrandole mosiężne są także naprawdę efektowne wizualnie, gdyż często nadaje się im piękny złocisty połysk.

Warto postawić ponadto na żyrandole do salonu wykonane ze szkła. W obecnych czasach na rynku możemy znaleźć naprawdę niezwykłe aranżacje tego typu żyrandoli, którym często projektanci nadają wyjątkowo efektowne kształty, barwy i odcienie. Dzięki szklanym żyrandolom do salonu, pomieszczeniu temu można nadać dosłownie drugie życie!

Nie można przejść obojętnie również obok żyrandoli drewnianych oraz papierowych. Nadają one wnętrzu każdego pokoju niepowtarzalnie eleganckiego stylu, pełnego ponadczasowej klasyki. Żyrandole do salonu stworzone z drewna są jednak najczęściej bardzo masywne, dlatego należy starannie podchodzić do ich instalacji oraz konserwacji.

W jaki sposób rozmieścić elementy świetlne w salonie?

Profesjonalne dobranie i zamieszczenie żyrandola i lamp w salonie jest domeną architektów wnętrz, jednakże stosując się do kilku zasad, równie dobrze możemy samodzielnie sprostać temu zadaniu. Powinniśmy przy tym rozważyć przede wszystkim takie parametry jak wielkość powierzchni salonu, wysokość założenia sufitu, a także ilość światła, które dociera do pomieszczenia.

Jeżeli posiadamy salon o wysokim zawieszeniu sufitu, wtedy doskonale sprawdzą się duże, wielopunktowe żyrandole. Wystrzegajmy się jednak ich zakładania w małych pomieszczeniach, gdyż sprawi to, że pokój będzie przesadnie przytłoczony. Duży żyrandol do salonu to także większa ilość światła, co przyda się zwłaszcza w salonach z oknami na północ. W przypadku gdy wnętrze pokoju jest oświetlane z południa, wtedy z całą pewnością wystarczą rozproszone, wiszące i wolnostojące rodzaje lamp.

Założenie eleganckich lamp w salonie jest niezwykle przydatne, gdyż te potrafią zbudować efekt jego optycznego powiększenia. Najlepiej sprawdzą się przy tym lampy z rozproszonym światłem, które w optymalny sposób rozświetlą nawet najbardziej mroczne pomieszczenie. Wspaniale powiększa również salon lustro zamieszczone przy lampach, co doprowadza do efektu gry świateł, a w konsekwencji optycznego powiększenia wnętrza.

Jeśli jednak zależy nam bardziej na osiągnięciu efektu dekoracyjnego, wtedy postawmy na lampy stojące oraz pokryte transparentnymi koszami. Pozwalają one bowiem nadać pomieszczeniu przytulnego i rodzinnego klimatu oraz uatrakcyjnią wieczorny wypoczynek. Niepowtarzalnego klimatu nadadzą ponadto elementy świetlne z kloszami uniemożliwiającymi przepuszczalność świetlną.

Inspiracją do napisania artykuły były pochodzące z firmy Kemar żyrandole do salonu, zarówno te nowoczesne, jak i klasyczne.

Poprawiony: czwartek, 13 listopada 2014 07:37