8 listopada był Swiatowym Dniem Zdrowego Śniadania! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
poniedziałek, 10 listopada 2014 10:32

8 listopada był Światowym Dniem Zdrowego Śniadania!

W  sobotę, 8 listopada  obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Z tego powodu warto przypomnieć sobie, jak ważne jest prawidłowe i regularne odżywianie, szczególnie w pierwszej części dnia, w której głównymi posiłkami są pierwsze i drugie śniadanie.

Pamiętajmy, że drugie śniadanie jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, ponieważ dostarcza im wielu witamin oraz energii, tak bardzo potrzebnych do aktywnego funkcjonowania w ciągu dnia.
Drugie śniadanie to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, drugi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. To właśnie w godzinach porannych jesteśmy najbardziej aktywni, nasz umysł pracuje najefektywniej, a wysiłek fizyczny i intelektualny jest największy. Badania pokazują, że dzieci, które są głodne w czasie lekcji są bardziej rozkojarzone i trudniej im skupić uwagę na nauce, dlatego też drugie śniadanie to szczególnie ważny posiłek dla dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole. Uczniowie, którzy nie jedzą regularnie drugiego śniadania w szkole osiągają gorsze wyniki, częściej skarżą się na ból głowy, brzucha, zmęczenie, złe samopoczucie i rozdrażnienie. Dlatego w drugim śniadaniu przeznaczonym dla dzieci muszą znaleźć się wszystkie najważniejsze składniki odżywcze:
* białka np. w postaci produktów mlecznych, mięsa, ryb, roślin strączkowych, jaj,
* węglowodany, powinny przeważać te złożone – pieczywo razowe, makarony, musli, płatki owsiane, placki czy naleśniki z mąki pełnoziarnistej,
* tłuszcze łagodzą nadmierną aktywność układu nerwowego, ich odpowiednia podaż zmniejsza nerwowość i zmęczenie u uczniów. Ich źródłem mogą być: olej rzepakowy, oliwa z oliwek, masło oraz orzechy i ziarna,
* warzywa i owoce pod różnymi postaciami, np.: soku lub musu. Są źródłem wielu witamin, błonnika oraz składników mineralnych, które wspólnie chronią organizm przed chorobami
i dbają o jego prawidłowy rozwój.
Prawidłowo skomponowane drugie śniadanie powinno dostarczać dziecku wielu cennych witamin.

„Drugie śniadanie to dodatkowy, mniejszy posiłek, jednak powinien być pełnowartościowy tzn. składać się z tych samych elementów, co pierwsze śniadanie, czyli węglowodanów złożonych, białka, tłuszczy, warzyw lub owoców" – wyjaśnia dietetyk i psycholog Zuzanna Antecka. „Zarówno dzieci jak i dorośli drugie śniadanie powinni zjeść wtedy, gdy pojawią się pierwsze sygnały głodu, czyli uczucie pustki w żołądku, spadek poziomu energii, rozdrażnienie, burczenie w żołądku, czy ból głowy. Zazwyczaj ma to miejsce od 2 do 4 godzin po śniadaniu. Warto zaplanować dziecku godzinę spożywania tego posiłku, tak by o nim nie zapominało" – dodaje.
Ponieważ dzieci często spędzają w szkole dużo czasu, warto zadbać, aby oprócz drugiego śniadania w śniadaniówce znalazło się miejsce na zdrową przekąskę. Może to być dodatkowa porcja owoców lub warzyw, mus owocowy, garść orzechów. Drugie śniadanie warto dostosować do pierwszego śniadania, tak by w ciągu dnia spożyć jak najbardziej różnorodne pokarmy. Na drugie śniadanie świetnie sprawdzają się produkty, które można przygotować wcześniej, np. wrapy warzywne, czy muffinki z warzywami i serem feta. Możemy także wykorzystać produkty z innych posiłków (np. kanapka z pieczonym kurczakiem z obiadu, pasta z brokułów z kolacji). W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i nie będziemy marnować jedzenia.

„Nigdy nie należy zapominać o dołączeniu do drugiego śniadania dziecka odpowiedniej ilości płynów. Odwodniony organizm jest pozbawiony energii, nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Odwodnienie może wywoływać zmęczenie, senność, rozdrażnienie i ból głowy. Dlatego do śniadaniówki malucha zawsze należy dołożyć porcję płynów w postaci np. soków marchwiowo-owocowych" – mówi Zuzanna Antecka (fot. z lewej).

Doskonałym pomysłem na obowiązkową porcję witamin i nawodnienia młodego organizmu jest sok Kubuś GO! – to sok „na wynos" w małej plastikowej butelce. Jest to idealny element drugiego śniadania dla najmłodszych – w szkole lub na wycieczce. W ten sposób dzieci otrzymują pyszny sok w formie, która dostarcza im wielu cennych witamin oraz jest niezastąpionym źródłem energii. W składzie soków Kubuś GO! znajdziemy witaminy A i C, odpowiedzialne za wzrok i odporność oraz witaminę E, która dobroczynnie wpływa na stan skóry. W wariancie Kubuś GO! oprócz witamin A i C znajdziemy także witaminy z grupy B oraz witaminę E. Kubuś GO! jest również źródłem cennego błonnika, który reguluje pracę jelit. W sezonie jesienno-zimowym Kubuś przygotował dwa nowe, limitowane smaki, z witaminą A i C jabłko-marchew-dynia-marakuja oraz marchew-malina-winogrono-acerola.
Dobrym rozwiązaniem na uzupełnienie śniadaniowego menu jest także Kubuś Mus, czyli owocowy posiłek w formie musu z owoców i marchwi z dodatkiem witaminy C. Jest to idealny produkt dla dzieci na drugie śniadanie w wygodnym, lekkim i bezpiecznym opakowaniu. To smaczna i zdrowa propozycja do śniadaniówki, plecaka, czy na wycieczkę.
Soki i musy od Kubusia nie zawierają dodatku żadnych konserwantów.
Niech Dzień Zdrowego Śniadania będzie doskonałym pretekstem do zweryfikowania swoich nawyków śniadaniowych i sprawdzenia, czy na pewno każdego dnia pakujemy dla siebie i naszych dzieci, pełnowartościowe drugie śniadanie.

 

/źródło - /