Atopowe zapalenie skóry - jak leczyć? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 31 października 2014 15:25

Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć?

Przewlekły, nieznośny świąd, wypryski, sucha skóra, zaczerwienienia...To wszystko objawy atopowego zapalenia skóry. Niestety, jest to choroba na całe życie i nie ma na nią pewnego lekarstwa. Jednak możemy niwelować jej skutki.

AZS to choroba, która najczęściej pojawia się już we wczesnym dzieciństwie (90 proc. zachorowań przed ukończeniem 3 roku życia) i zostaje z chorym na zawsze. Według statystyk na AZS cierpi ok. 20 proc. ludzi na świecie.

- Wyróżniamy trzy etapy tej choroby: wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa, wyprysk atopowy późnego dzieciństwa oraz wyprysk atopowy okresu młodzieńczego - mówi nasz ekspert, dr n. med. Barbara Szpyrka, specjalista chorób skórnych i wenerologicznych, zarządzająca Oddziałem Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach.
Najgorszym objawem jest uporczywe swędzenie oraz zmiany skórne utrudniające codzienne funkcjonowanie. Na szczęście AZS, choć nieuleczalne, można zahamować m.in. odpowiednią pielęgnacją przeznaczoną dla atopowej skóry.

Po pierwsze: natłuszczenie
Z czasem objawy AZS mogą maleć. Ich nawrót może jednak spowodować brak prawidłowego natłuszczania skóry, szczególnie po wyjściu z basenu czy spod prysznica. W roli natłuszczacza doskonale sprawdza się m.in. masło Shea oraz olej z pestek moreli.

Po drugie: dermokosmetyki
Dobór odpowiedniego dermokosmetyku to dla atopowej skóry wyzwanie.

- Ważne, aby kosmetyki zawierały składniki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwrodnikowych, przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i antyalergicznych - mówi dr n. med. Barbara Szpyrka.

Dermokosmetyki Lichtena Oryginalna Formuła® mogą być stosowane już od pierwszych dni życia we wszystkich przypadkach zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia skóry. Należy także pamiętać o tym, że dermokosmetyków i emolientów powinno używać się nie tylko w stanach podrażnienia skóry, ale także na co dzień.

Po trzecie: nawodnienie
Doskonałym reduktorem swędzenia jest chłodny prysznic a gorąca i długa kąpiel może niestety zaostrzyć stan zapalny na skórze. Po każdej kąpieli należy użyć odpowiedniego kosmetyku nawilżającego i natłuszczającego. Nawadnianie to jednak nie tylko prysznice – to także regularne picie wody, codziennie w ciągu dnia.

Po czwarte: odpowiednia dieta
AZS bierze się nie tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz. Warto więc udać się do dermatologa, który wskaże niedobory żywieniowe oraz rozpozna pokarmy alergenne. Niektóre produkty, takie jak np. orzechy czy czekolada mogą nasilić objawy AZS, dlatego warto albo je wyeliminować, albo ograniczyć ich spożywanie do minimum.

Przestrzegając zaleceń lekarza oraz stosując odpowiednie dermokosmetyki, można wygrać walkę z AZS i cieszyć się zadbaną skórą.

W roli eksperta:
Dr n. med. Barbara Szpyrka - specjalista chorób skórnych i wenerologicznych, zarządzająca Oddziałem Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach (fot. z lewej).

Michał Szota - właściciel firmy Ceuta, autoryzowanego dystrybutora marki Lichtena®.(fot. z prawej)

 

  


 

O firmie:
Ceuta to polski autoryzowany dystrybutor dermokosmetyków grupy Giuliani®, do której należy Lichtena®. Podstawą wszystkich produktów Lichtena ® są lata nauki i badań w dziedzinie dermatologii, testowane innowacyjnie i oparte na ekskluzywnych patentach. Lichtena® może być stosowana we wszystkich przypadkach zaczerwienienia skóry, swędzenia lub podrażnienia skóry, spowodowanych przez: kontaktowe zapalenie skóry, rumień pieluszkowy, zapalenie skóry wieku dziecięcego, stres środowiskowy i pogodowy, pot, niewłaściwe kosmetyki.

Dermokosmetyki Lichtena® wyróżniają się naturalnym i wyjatkowym składem oraz udowodnioną wysoką skutecznością - podkreśla Michał Szota, właściciel firmy Ceuta, autoryzowanego dystrybutora marki Lichtena®.

 

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 31 października 2014 15:37