"Opowieści beskidzkiego dziada" - Barbara Faron - recenzja Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
sobota, 25 października 2014 09:48

"Opowieści beskidzkiego dziada"- Barbara Faron - recenzja

Autorka wiedzie czytelnika do zagród skupionych w odgrodzonej od świata dolinie. Przedstawia losy prostych ludzi, którym przyszło na¬rodzić się i eg¬zystować w surowych, górskich warunkach.


Co ważne – egzystować obok szeregu niematerialnych istot, takich jak śmierć, dia¬beł, boginki, strzygo¬nie, siodełka, mamuny, duchy itp., w których istnienie nikt nie śmiał ówcze¬śnie wątpić. W tle tych wspaniałych opowieści odnajdziemy wierze¬nia, mentalność oraz ukształtowany przez stulecia system warto¬ści, stano¬wiący kon¬glomerat wierzeń pogańskich i chrześcijaństwa.
Do napisania niniejszego zbioru opowiadań - zwierza się nam autorka - zainspirowały mnie dzieje przodków. Wszyscy główni bohaterowie istnieli w rzeczywistości oczywiście za wyjątkiem symbolicznego wędrownego Dziada oraz kilku postaci drugoplanowych (dwie pierwsze żony Lacha). Czytając, należy jednak pamiętać, że nie jest to książka dokumentalna, tylko literacka wizja miejscowych podań i wspomnień. Każda z ballad, które mogą także funkcjonować oddzielnie, to historia kogoś innego, ale bohaterzy poszczególnych części są ze sobą mniej lub bardziej powiązani. Akcja całości obejmuje kilkadziesiąt lat, a spaja ją postać Dziada, którego oczyma czytelnik śledzi wydarzenia osadzone na tle autentycznych kamienickich tradycji i wierzeń.

Ponieważ moim nadrzędnym celem nie było stworzenie zwyczajnej sagi rodzinnej, wybrałam formę utworu z założenia odbiegającego od wzorca powieści realistycznej i ciążącego raczej ku baśni.

Miejscem akcji jest Kamienica - leżąca nad brzegami górskiej rzeki, malownicza miejscowość, od ponad siedmiuset lat zamieszkiwana przez górali gorczańskich, od koloru guni nazywanych "białymi"

Specyficzny język i klimat utworów zyskały już uznanie czytelników, jak i jury konkursów w niniejszym tomie znalazły się bowiem opowiadania - O parobkowych dzieciskach, które w 2007 roku zdobyło I miejsce w konkursie prozatorskim Fabrica Librorum, oraz - O potomkach fartownego przybłędy - wyróżnione przez Stefana Dardę w I Konkursie Literackim o Platynowy Kałamarz (2009). Z kolei tekst - O służebnej, która bogaczką została - był publikowany w popularnym na gruncie lokalnym czasopiśmie "Almanach Łącki" 13/2010 i zyskał wielu sympatyków.

Barbara Faron (fot. z prawej) urodzona w Limanowej, dzieciństwo spędziła w niedalekiej Kamienicy, a obecnie mieszka w Krakowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem studia podyplomowe na tamtejszym Wydziale Historycznym. Na co dzień pracuje jako nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej i redaktor, a w wolnych chwilach tworzy teksty w rozmaitych konwencjach literackich.

Książka jest dostępna za darmo jako e-book tu:
http://www.ebooks43.pl/ksiazka,47,ballady-beskidzkiego-dziada.htm
www.ebooks43.pl

 

Poprawiony: sobota, 25 października 2014 09:58