Oryginalny trend - styl industrialny Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 19 października 2014 09:03

Oryginalny trend – styl industrialny

Zmieniająca się moda i dominacja coraz to nowych trendów jest zjawiskiem najzupełniej naturalnym. Projektanci stale poszukują rozmaitych inspiracji, odwołując się oryginalnych źródeł i pomysłów. Co ciekawe, podobne mechanizmy pojawiania się nowych tendencji działają także w innych dziedzinach życia, takich jak architektura czy aranżacja wnętrz.

Moda na industrializm

Modny obecnie właśnie w architekturze styl przemysłowy, to w pewnym sensie rezultat poszukiwania nowych źródeł inspiracji z jednej strony, zainteresowania zaś artystów amerykańskich pofabrycznymi obiektami jako lokum z drugiej. W Polsce pojawienie się tych nowych tendencji zbiegło się w czasie z zakrojoną na szeroką skalę rewitalizacją starych obiektów przemysłowych i adaptowaniem ich do celów użytkowych.

Moda na industrializm oznaczała jednocześnie modę na oryginalne meble industrialne, jako element wyposażenia tego rodzaju poprzemysłowego wnętrza, tak zwanego loftu. Te zaadaptowane do potrzeb mieszkalnych pomieszczenia fabryczne charakteryzują się pewnymi typowymi dla tamtej architektury elementami, takimi jak bardzo duża wysokość czy wielkie okna, pozostawione celowo w całości lub we fragmentach stare ceglane ściany bądź części instalacji.

Meble adekwatne do stylu

Tego rodzaju wnętrze musi być w sposób oczywisty wyposażone w pasujące do niezwykłego designu meble industrialne. Głównymi materiałami używanymi do ich tworzenia są drewno, metal, stal i beton. W lofcie znakomicie będą się prezentować regały, komody i szafki o surowych, geometrycznych kształtach nasuwające skojarzenia z  przedmiotami użytkowymi, regałami na narzędzia, skrzyniami do przechowywania towarów, paletami. Dobrze, jeśli sprawiają wrażenie podniszczonych.  

Jednak prawdziwy hit w odniesieniu do mebli industrialnych to wyroby z betonu i to nie tylko szafki, regały, czy komody, ale nawet kanapy i fotele. Wbrew pozorom ten materiał stwarza olbrzymie możliwości, jeśli chodzi o rozmiary i kształty, fakturę i kolory. Betonowe meble industrialne to idealna propozycja dla osób, które preferują absolutnie niekonwencjonalny styl w urządzaniu wnętrz, surowy i minimalistyczny, a przy tym świadomie nawiązujący do estetyki przemysłowej. Meble wykonane z betonu, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, nie są ani ciężkie, ani nudne, za to charakteryzują się wyjątkową funkcjonalnością i wytrzymałością. 

Aranżacja wnętrza w stylu przemysłowym

Żeby urządzić sobie mieszkanie w modnym stylu, wcale nie trzeba koniecznie zamieszkać w lofcie. Dzięki odpowiedniej aranżacji i wykorzystaniu mebli industrialnych, możemy normalne wnętrze przekształcić w lokum, które będzie miało charakter i klimat pofabrycznego pomieszczenia. Nawet najważniejszy warunek, czyli odpowiednio wysokie wnętrze i duże okna, można osiągnąć wizualnie, stosując pewne rozwiązania techniczne.  Odpowiedni klimat można w dużej mierze uzyskać dzięki ścianom. Surowy beton albo ceglana ściana, do tego dominacja szarości lub jasnych barw z rozłożonymi gdzieniegdzie intensywnie jaskrawymi akcentami, złożą się na pożądany efekt.

Ważne jest też łączenie materiałów o różnych fakturach, przełamanie monochromatycznej tonacji kontrastującymi elementami, otwarta przestrzeń i czyste, uporządkowane wnętrze, są to równie istotne elementy aranżacji.

 

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z GranDesigNature