Kuchenka mikrofalowa - warto korzystać czy nie? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 19 października 2014 08:53

Kuchenka mikrofalowa – warto korzystać czy nie?

Od mikrofalówki trzymasz się z daleka? Rzadko z niej korzystasz, ponieważ uważasz, iż jedzenie przygotowywane w ten sposób jest niesmaczne? Czas zerwać ze wszystkimi stereotypami, poznając fakty.

Możesz przyrządzić nie tylko obiad, lecz także ciasto z mikrofali.

Dania z mikrofalówki są pełnowartościowe

Jeżeli z przyrządzania potraw w kuchence mikrofalowej rezygnujesz wyłącznie dlatego, że boisz się o utratę wartości odżywczych, nie obawiaj się. Wszystkie potrawy są pełnowartościowe, nie tracą bowiem żadnych witamin i enzymów. Mikrofale nie są bowiem na tyle silne, by móc rozerwać wiązania chemiczne.

Co więcej, istnieją dowody na to, że przygotowywanie potraw w kuchence mikrofalowej pozwala zachować nawet o 7% więcej witaminy C czy 20% więcej witaminy A w porównaniu z tradycyjnym gotowaniem.

A co z substancjami toksycznymi?

Z założenia kuchenki mikrofalowe są bezpieczne, więc nie trzeba się obawiać, że substancje toksyczne mogą przedostać się do przyrządzanych potraw. Podkreślić jednak należy, że wszystko uzależnione jest od tego, w jakich naczyniach dania są przygotowywane. Jeżeli chcemy mieć pewność, że posiłki z mikrofalówki są wolne od toksyn, najlepiej przygotowywać je w szklanych lub plastikowych naczyniach, najlepiej bez żadnych ozdób. Zaleca się jednak przede wszystkim korzystać z naczyń dołączonych przez producenta (jeżeli takie znajdują się na wyposażeniu).

Jak to smakuje?

Przeciwnicy kuchenek mikrofalowych podkreślają, że dania przyrządzane za pomocą mikrofal nie są smaczne. Warto jednak mieć świadomość, że to wszystko kwestia gustu. Na pewno smak jest nieco inny, ponieważ potrawy w tym urządzeniu przygotowywane są bez użycia tłuszczu. A to właśnie on w dużej mierze odpowiada za smak dań.

Ciasto z mikrofali? To możliwe

Warto mieć świadomość, że w wielu przypadkach kuchenka mikrofalowa może zastąpić piekarnik. Mikrofalówka służy więc nie tylko do rozmrażania czy gotowania potraw, lecz także do pieczenia. Dowód? Na przykład Łatwe Ciacho od Delecty, które przyrządzisz w ok. 1 minutę. Wystarczy zawartość saszetki przesypać do kubka, zalać odrobiną wody i umieścić w urządzeniu. Po chwili takie szybkie ciasto z mikrofali będzie gotowe.

Nie da się ukryć, że kuchenka mikrofalowa to praktyczne urządzenie, z którego warto korzystać. Przy jego pomocy można wyczarować naprawdę smaczne dania i desery, które – jak się okazuje – wcale nie są pozbawione wartości odżywczych i smaku.