Osteoporoza - bez rehabilitacji ani rusz! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 16 października 2014 13:20

Osteoporoza – bez rehabilitacji ani rusz!


Cichy złodziej kości - tak inaczej nazywa się osteoporozę, która dotyka około 3-5 milionów Polaków. Co trzecia kobieta w okresie pomenopauzalnym będzie musiała zmierzyć się z tym schorzeniem. Przy okazji Światowego Dnia Osteoporozy, który przypada na 20. października, warto przypomnieć, że z tą chorobą można żyć w sprawności. Jednak niezbędna do tego jest właściwa rehabilitacja.


„Osteoporoza jest chorobą niezwykle przebiegłą, gdyż długo nie daje o sobie znać. Czasami mogą pojawiać się przewlekłe bóle albo mikrozłamania. Najczęściej jednak pacjent orientuje się o swoim stanie dopiero, gdy dojdzie do pierwszego poważnego złamania. Wtedy jest już za późno na profilaktykę" – mówi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji w ośrodkach MEDI-system. „Współczesna medycyna i rehabilitacja dają jednak realne szanse na hamowanie rozwoju choroby i normalne funkcjonowanie. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych. Jeśli chodzi o ludzi młodych powinniśmy uświadamiać ich, że zdrowe i mocne kości to istotny element profilaktyki na później" – dodaje fizjoterapeuta.
Alarmujące symptomy
Osteoporoza jest chorobą podstępną, bo nie dającą żadnych konkretnych i uciążliwych objawów. Jeśli jednak zauważamy u siebie powtarzające się poniższe niepokojące symptomy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu:
• poczucie dyskomfortu w trakcie siadania oraz stania,
• problemy z poruszaniem się ograniczenia ruchomości (skłony),
• odczuwanie bólu podczas dotykania pleców.
• nieustający ból kręgosłupa w odcinku piersiowo-lędźwiowym,
• znaczny dyskomfort w trakcie poruszania się, odczuwanie silnego bólu,
• problemy z przewodem pokarmowym, np. zaparcia

Warto wiedzieć, że najbardziej narażoną grupą są kobiety po okresie menopauzy. W tym czasie dochodzi bowiem do znacznego spadku poziomu hormonów, co w konsekwencji przyczynia się do szybszego ubytku masy kostnej. Panie powinny więc szczególnie zadbać o odpowiednią dietę oraz regularną aktywność fizyczną, by mimo zmian w organizmie, przeciwdziałać rozwojowi osteoporozy. W przypadku mężczyzn problem osteoporozy zaczyna być dokuczliwy dopiero około 65. roku życia, w okresie tzw. andropauzy. W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że osteoporoza to choroba nie tylko ludzi dojrzałych, także młode a nawet bardzo młode osoby mogą zachorować na złodzieja kości. Dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na anoreksję, bądź nie mających dostępu do bogatej w wapń diety.
Niezbędna rehabilitacja
Przy złamaniach osteoporotycznych najważniejsze jest jak najwcześniejsze aktywizowanie pacjentów. W początkowej fazie leczenia nieuniknione jest zastosowanie unieruchomienia, ale powinno być ono ograniczone do minimum. W przeciwnym razie pacjent byłby narażony na znaczną utratę sprawności oraz powstanie chorób związanych z układem oddechowym czy krążenia. Niezwykle istotną rolę w procesie leczenia odgrywa rehabilitacja. „Ćwiczenia z fizjoterapeutą powinny obejmować między innymi wzmocnienie mięśni grzbietu, naukę prawidłowej postawy ciała czy ćwiczenia zwiększające ogólną sprawność" – tłumaczy Marcin Baranowski. Jako istotny element wspomagający leczenie ruchem można stosować zabiegi fizykalne np. elektroterapię czy terapię polem magnetycznym. Wpływają one dodatkowo na szybsze gojenie się kości i tkanek po urazach - dodaje.
Rehabilitacja ma także dodatkowe funkcje:
• zwiększa sprawność ruchową pacjenta, wpływa pozytywnie na jego samopoczucie i samoocenę;
• wskazuje, jakie aktywności ruchowe są bezpieczne dla chorego,
• wskazuje, których aktywności ruchowych chory powinien unikać, by nie nabawić się urazu,
• uczy nowego, prawidłowego poruszania się w życiu codziennym, od zwykłego chodu, poprzez robienie zakupów, a kończąc na pozycjach przyjmowanych podczas leżenia .

Fizjoterapia po otrzymaniu diagnozy powinna być prowadzona regularnie, dlatego zaleca się dbanie o kondycję fizyczną każdego dnia, również we własnym zakresie. Szczególnie polecanymi aktywnościami są: szybkie i długie marsze, pilates oraz nordic walking. Przerwanie ćwiczeń będzie jednoznaczne z powrotem do stanu wyjściowego. Od tego, ile wysiłku włożymy w rehabilitację i aktywności ruchowe, zależeć będzie stan naszych kości.
Pamiętaj o diecie!
Może wyda się to zaskakujące, ale przy osteoporozie dieta odgrywa istotną rolę. Pacjent powinien dostosować swoją dietę tak, by była ona bogata w wapń oraz inne składniki, które umożliwiają łatwe przyswajanie tego pierwiastka. Należy więc pamiętać o:
• spożywaniu mleka i produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu,
• usunięciu z codziennego menu serków topionych, śmietany oraz śmietanki,
• włączeniu do jadłospisu sardynek w oleju i pomidorach, natki pietruszki oraz roślin strączkowych, gdyż zawierają one dużą ilość białka,
• jedzeniu ryb, gdyż zawierają duże ilości witaminy D, która jest niezbędnym składnikiem przy wchłanianiu wapnia przez organizm.


 

Spółka MEDI-system, świadcząca usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji, powstała w 2001 roku i oferuje pacjentom ponad 650 miejsc w sześciu nowoczesnych placówkach w Warszawie i okolicach. Z oferty tej największej w Polsce sieciowej firmy w zakresie usług opiekuńczo-leczniczych skorzystało do dziś już ponad 10 000 pacjentów. Ośrodki specjalizują się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej oraz usługach opiekuńczo-leczniczych. Do podopiecznych firmy należą także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, zaburzeniami poznawczymi, choroby Picka, pląsawicy Huntingtona, neuroboreliozy i innych. Usługi MEDI-system są też kierowane do osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, aby samodzielnie funkcjonować. O zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów dba ponad 500-osobowy zespół rehabilitantów oraz pielęgniarek, a także lekarze, psychologowie, terapeuci, opiekunki, personel pomocniczy i administracyjny. Ośrodki MEDI-system oferują opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych, oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych, gdzie pobyty są finansowane przez NFZ lub pacjentów. Od roku 2011 udziałowcem firmy MEDI-system jest fundusz inwestycyjny Highlander Partners.
Więcej informacji: www.medisystem.pl 

 

/ źródło - /


 

Poprawiony: wtorek, 09 grudnia 2014 11:29