Wanna czy prysznic? Łazienka dostosowana do potrzeb Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 13 października 2014 11:31

Wanna czy prysznic? Łazienka dostosowana do potrzeb

Projektując swoje wymarzone mieszkanie niejednokrotnie spotykamy się z koniecznością dokonywania trudnych wyborów. Przy urządzaniu łazienki częstym problemem jest potrzeba zdecydowania się na jedną z opcji: wstawienie wanny czy kabiny prysznicowej.

 Jak wybrać między wanną a prysznicem w łazience?

Projektując swoje wymarzone mieszkanie niejednokrotnie spotykamy się z koniecznością dokonywania trudnych wyborów. Przy urządzaniu łazienki częstym problemem jest potrzeba zdecydowania się na jedną z opcji: wstawienie wanny czy kabiny prysznicowej. Dylemat ten nie dotyczy szczęśliwców posiadających dość miejsca i środków na posiadanie obydwu rozwiązań. Gorzej mają natomiast właściciele mieszkań o niewielkich powierzchniach, skutkujących posiadaniem proporcjonalnie niewielkiej łazienki.

Ambitni, nie chcący rezygnować ani z jednego ani z drugiego, tak wykombinują układ łazienki, aby zmieścić i wannę i prysznic. Taka decyzja niejednokrotnie spowoduje jednak nieładny układ łazienki i ograniczenie możliwości wstawienia np. szafki czy innych mebli łazienkowych z powodu braku miejsca. Często okaże się również, że z wstawieniem obu rozwiązań wiąże się konieczność wyboru wanny i prysznica o minimalnych gabarytach, co spowoduje, że pobyt zarówno pod prysznicem, jak i w wannie nie będzie komfortowy i nie pozwoli na relaksującą kąpiel.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się ograniczenie się do jednej z opcji: albo posiadania wanny, albo wstawienia kabiny prysznicowej. Dzisiejsze firmy oferują szeroką gamę różnego rodzaju i różnej wielkości tak wanien jak i kabin prysznicowych. Entuzjaści wanny swój wybór uzasadniają wygodą kąpieli i możliwością długiego relaksu z rozpuszczonymi w wodzie olejkami czy innymi dodatkami, mającymi wpływać pozytywnie zarówno na ciało jak i umysł. Taka kąpiel wydaje się rozwiązaniem bardziej romantycznym - wanna pełna piany czy płatków róż, otoczona jaśniejącymi świecami kojarzy się ze spokojem, miłością i szczęściem, a długie wylegiwanie się w ciepłej wodzie działa rozluźniająco i uspokajająco. Do wyboru mamy wiele odmian wanien, włączając w to rozwiązania z rozbudowanymi panelami do hydromasażu, biczami wodnymi czy nawet funkcją domowego jacuzzi solankowego. Dla osób nie lubiących wylegiwania się oferuje się wanny z wyżłobionymi siedzeniami na brzegach, pozwalającymi na wykonanie wielu czynności, niemożliwych do wykonania będąc całkowicie zanurzonym w wodzie. Wanna okazuje się również bardziej funkcjonalna przy kąpaniu małego dziecka, gdyż dziecięca wanienka z pewnością się do niej zmieści, a ściany wanny zapobiegną rozchlapywaniu się wody na całą łazienkę.

Przeciwnicy wanny nie wyobrażają sobie natomiast życia bez prysznica. W czasach ciągłego pośpiechu wydaje się on dobrą opcją na szybką i ekonomiczną kąpiel czy tylko ekspresowe odświeżenie. Wbrew pozorom biorąc średniej długości prysznic zużywamy mniej wody niż nalewając pełną wannę, mimo, iż woda spływa na bieżąco i wydaje się, że wylewamy jej ogromne ilości. Biorąc prysznic nie tracimy też czasu na nalewanie i wypuszczanie wody, co jest dobrą opcją dla zabieganych, nie lubiących marnować ani chwili ze swojego cennego czasu. Plusem kabiny prysznicowej jest również łatwiejsze wejście, poprzez mniejszą wysokość basenu, co może mieć znaczenie dla osób starszych czy chorych. Dodatkowo w szczelnie zamkniętej kabinie tworzy się podczas kąpieli cieplejszy i przyjemny klimat niż w pozostałej części łazienki. Podobnie jak wanny, również prysznice zaopatrzone być mogą w przeróżne udogodnienia, zaczynając od różnej wielkości baterii o zmiennych opcjach intensywności, powierzchni i ciśnienia lejącej się wody, po panele do hydromasażu i inne urozmaicenia.

Dla niezdecydowanych dobrą opcją wydaje się być wanna z parawanem prysznicowym, łącząca w sobie podane wcześniej zalety osobnej wanny oraz możliwość wzięcia w niej szybkiego prysznica na stojąco, bez ryzyka rozpryskiwania się wody poza jej granice. Często takie rozwiązania posiadają antypoślizgową część dna, zapobiegając wypadkom podczas brania takiego prysznica. Inną ciekawą opcją jest zastosowanie ścianki prysznicowej, zamiast wstawiania gotowej kabiny. Pozwala to na zagospodarowanie pod prysznic tyle miejsca ile posiadamy, gdy nawet najmniejsza dostępna kabina nie mieści się, lub nie może być wstawiona z powodu np. występowania okna na jednej ze ścian narożnych.

Wybór tego jak urządzimy łazienkę należy tylko i wyłącznie do nas, pamiętajmy jednak, aby decydując się na jej wygląd zachować zdrowy rozsądek i wziąć pod uwagę nie tylko swoje preferencje i zachcianki, ale również potrzeby innych domowników i możliwości funkcjonalne każdego z rozwiązań.

Autor artykułu
Artykuł opracowany przez firmę Kołodziej & Szmyt - Architekt wnętrz z Warszawy. Kołodziej & Szmyt - Architekt wnętrz ul. Liwiecka 7/86 04-284 Warszawa tel. 603 674 590 Profil w Google+ https://plus.google.com/+KołodziejSzmytArchitektWnętrzWarszawa/abou

Poprawiony: poniedziałek, 21 grudnia 2015 21:30