Mini przewodnik pooperacyjny dla pacjentów korygujących haluksy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 23 września 2014 13:19

Mini przewodnik pooperacyjny dla pacjentów korygujących haluksy.

Wielu z nas odsuwa myśl o zabiegu, odkłada leczenie na nieokreśloną przyszłość, gdyż boi się nieznanego. Obawy budzi nie tylko sama operacja, ale i jej następstwa. Z badań przeprowadzonych w Halluxmed Klinice Jackowiak wynika, że najbardziej obawiamy się długiego okresu rekonwalescencji i ewentualnych powikłań. Ten mini-przewodnik ma pokazać, co czeka pacjenta po operacji. Mamy nadzieje, że będzie pomocny w podjęciu decyzji.


Implanty
Jednym z takich, poważnie brzmiących elementów są implanty. Komu protezy i wszczepy kojarzą się z science-fiction, niczym z filmów o Robo-copie, może się uspokoić. Współczesna medycyna prześcignęła wyobraźnie hollywoodzkich scenarzystów. Nowoczesne technologie są znacznie mniej inwazyjne i zauważalne. Stosowane materiały tytanowe, nitynolowe i biowchłanialne mają na celu stabilizacje fragmentów kostnych tak, aby doprowadzić do ich zrostu w żądanym położeniu i w możliwie najkrótszym czasie. Zastosowanie wspomnianych implantów nie wiąże się z potrzebą kolejnego zabiegu-usunięcia, gdyż materiały użyte do ich konstrukcji są w pełni biointegralne i nie powodują niekorzystnych odpowiedzi ze strony tkanki kostnej. Implanty biowchłanialne ulegają natomiast całkowitej biodegradacji w organizmie. Proces ten zaczyna się po ok. 2 latach od wszczepienia. Implanty rozkładają się przez hydrolizę – metabolizowane są do postaci dwutlenku węgla i wody. W takiej formie są wydalane i wydychane z organizmu. Cały proces może potrwać ok. 2 - 4 lata. Jest to metoda najbardziej naturalna dla organizmu. Nawet, jeśli wszczep migruje poza miejsce implantacji nie ma potrzeby usuwania go. Ten sam naturalny proces degradacji usunie go z naszego ciała.
Blizny
Powstawanie blizn to naturalny etap procesu gojenia i nie da się go uniknąć. Włókna kolagenu odkładają się wokół rany, najpierw chaotycznie, a potem bardziej uporządkowanie. Początkowo można zaobserwować zaczerwienienie, z czasem, w procesie dojrzewania blizna blednie. Jeśli proces ten przebiega prawidłowo blizny stopniowo zanikają. Zastosowanie nowoczesne metod medycyny wpływa korzystnie na proces gojenie i powstawanie blizn. Mniejsza ingerencja w organizm oznacza, że i ślad po niej będzie mniejszy. Dodatkowo, możemy po operacji wspomóc przebieg gojenia stosując odpowiednie opatrunki uciskowe, natłuszczając bliznę (gdyż brakuje jej naturalnego sebum), używając maści i plastrów silikonowych, gdy tylko zagoi się rana oraz stosując wyciąg z cebuli morskiej (należy przy tym odczekać przynajmniej 2 miesiące od operacji). Dostępne są również specjalne preparaty kolagenowe. W szczególnie uporczywych przypadkach stosuje się zabiegi laserem KTP i VPL.
Mobilność
Pacjenci opuszczają klinikę o własnych siłach. Chodzić można już na drugi dzień po zabiegu. Wymagane jest jedynie stosowanie specjalnego obuwia. Chodzenie w nich zaczyna się już od pierwszej doby po operacji i trwa ok. 4 -5 tygodni. Leczenie pooperacyjne obejmuję również fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne, masaże wirowe oraz terapię energotonową. Dzięki temu czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach (w standardowym przypadku) można wrócić do pracy.
Ból
Operację wykonuje się pod znieczuleniem, więc bólu nie odczuwamy, co może potwierdzić pacjentka Halluxmed Kliniki Jackowiak, Natalia: „Sam zabieg był całkowicie bezbolesny". Obrzęki mogą powracać, szczególnie po intensywnym dniu. Lekarz zaleci odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne i z czasem obrzęk ustanie. To samo, tyczy się odczucia bólu w pierwszych tygodniach bezpośrednio po operacji. Może wystąpić i nie jest to powód do niepokoju, ale nasz organizm może też przejść ten okres na tyle gładko, że nie będziemy odczuwali bolesności. „Operacja była praktycznie bezbolesna, po zabiegu sporadycznie brałam leki p/bólowe" mówi Pani Anna, pacjentka Halluxmed Kliniki Jackowiak.
Estetyka
Haluksy to uciążliwy problem utrudniający chodzenie, dobór obuwia i powodujący ból. To już wystarczające powody by poddać się operacji. Jednakże, dla wielu z nas ważne jest to by przywrócić piękny wygląd swoich stóp. Ma to duże znaczenie dla naszej psychiki. Nieładne stopy wpływają na naszą samoocenę i ograniczają nas. Odmawiamy sobie zakupu wymarzonych butów, rezygnujemy z niektórych aktywności, podczas gdy możliwość poprawy jakości życia jest w zasięgu ręki. Po upływie dwóch lat, Pani Jola, która poddała się zabiegowi w Halluxmed Klinice Jackowiak mówi: „Dziś mam piękne nogi, zero bólu stóp i problemów z kupieniem butów z odkrytymi palcami."
Rozważając operację, zbierając opinie należy pamiętać, że w medycynie każdy przypadek jest indywidualny. Porady o tym, jakie zastosować działanie powinniśmy szukać u lekarza. Wybierajmy specjalistów o ugruntowanej pozycji i doświadczeniem wyniesionym z wielu operacji. Swoje wątpliwości i obawy możemy przedstawić na wizycie konsultacyjnej, a lekarz będzie w stanie ocenić, jaki wybór jest dla nas najkorzystniejszy.

 

 

/źródło - Animagic Sp. z o.o. PR/

 

Poprawiony: wtorek, 23 września 2014 13:28