Młodość w strzykawce? - rzecz o kwasie hialuronowym Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 18 września 2014 12:53

Młodość w strzykawce? – rzecz o kwasie hialuronowym

Wiecznie młody wygląd skóry, idealne ciało - współczesne standardy piękna są wyjątkowo wyśrubowane. O ile jednak nad ciałem można pracować przy pomocy diety oraz aktywności fizycznej, to niektóre związane z procesem starzenia procesy przebiegają niezależnie od nas. I tak ,z wiekiem nasza skóra traci jędrność, pojawiają się bruzdy, zwiotczenia, zmarszczki. Ma to związek z tym, że ubywa nam włókien kolagenowych. Jest to wynikiem spadku zawartości kwasu hialuronowego w komórkach skóry. Ten związek, będący cukrem złożonym, występuje w skórze naturalnie i jest odpowiedzialny za ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (zarówno atmosferycznych jak i związanych z działaniem wolnych rodników), oraz utrzymywanie optymalnego nawilżenia skóry.

Szczęśliwie, dzięki współczesnym odkryciom medycyny estetycznej można skutecznie zneutralizować te ubytki kwasu hialuronowego, poprzez stosowanie renomowanych preparatów - zarówno w formie iniekcji, jak i kosmetyków. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że im wyższe jest stężenie kwasu, tym lepsze będą rezultaty. Stąd - kremy oraz innego rodzaju substancje służące do aplikowania na skórę, nie gwarantują tak wyraźnych i szybkich efektów jak zastrzyki.

Komu szczególnie przysłuży się zabieg?

Najczęstszymi klientkami gabinetów medycyny estetycznej są oczywiście kobiety. Niektóre z nich dopiero zauważyły pojawienie się pierwszych zmarszczek mimicznych, inne zmagają się z tym problemem od dłuższego czasu. Niezależnie od tego, jak rozległe są oznaki starzenia, warto zgłosić się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Korzyści są bowiem wielorakie. Poza wypełnieniem zmarszczek procedura gwarantuje również polepszenie nawilżenia skóry, jej napięcia, a także poprawę owalu twarzy. Niektóre klientki zgłaszają się natomiast w celu wypełnienia i skorygowania kształtu ust. Warto zauważyć, że z wiekiem również ten obszar twarzy traci swój pierwotny kształt. Kwas hialuronowy nie jest oczywiście magicznym składnikiem, który z miejsca zminimalizuje wszelkie mankamenty. Często konieczne jest kilkukrotne powtórzenie procedury. Koszty każdorazowo są zależne od ilości wykorzystanego podczas iniekcji preparatu i wahają się od 900 złotych (za ml. kwasu) wzwyż. Prócz czysto kosmetycznego zastosowania, preparaty na bazie kwasu hialuronowego mogą być stosowane również w zabiegach zdrowotnych - m.in. w okulistyce, ortopedii czy ginekologii.

Jakie są przeciwwskazania?

Nie każdy może sobie jednak pozwolić na wykonanie zabiegu - i to nie tylko ze względów finansowych. Iniekcji zdecydowanie nie poleca się kobietom w ciąży czy karmiącym piersią. Poza tym nie należy przystępować do zabiegu w stanie infekcji, przy zaburzeniach nerwowo - mięśniowych, kłopotach z krzepliwością krwi (bądź jeśli stosuje się leki przeciwzakrzepowe). Ogólnie przyjęte jest, by na kilka dni przed planowanym ostrzykiwaniem zrezygnować ze stosowania aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki temu ryzyko krwiaków i sińców po zabiegu będzie mniejsze. Szczególnie wrażliwym osobom zaleca się skorzystanie ze znieczulenia miejscowego przed rozpoczęciem procedury. 

Jak wygląda zabieg?

Samo ostrzykiwanie odbywa się w trybie ambulatoryjnym, nie wymaga długich przygotowań czy rekonwalescencji. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa nieco ponad godzinę (choć czas zależy od rozległości obszaru, który jest poddawany zastrzykom). Pierwsze efekty można zaobserwować zaraz po tym, gdy zniknie lekka opuchlizna. Na ogół wystarczy już jeden zabieg, by cieszyć się piękniejszą, gładszą i bardziej promienną skórą. Ostateczne rezultaty są widoczne po kilku tygodniach i utrzymują się od 6 - 12 miesięcy. Wtedy procedurę można powtórzyć. Warto zauważyć też, że skóra po całkowitym wchłonięciu się preparatu jest w lepszym stanie niż przed zabiegiem.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Ladies Clinic specjalizującej się w zabiegach kwasem hialuronowym.

Poprawiony: czwartek, 18 września 2014 12:59