Zgaga i refluks w ciąży Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 09 września 2014 18:41

Zgaga i refluks w ciąży

Piękny czas oczekiwania na dzidziusia bywa zmącony nieprzyjemną zgagą - chorobą refluksową przełyku. Według badań, choroba refluksowa bardzo często dotyka właśnie kobiety w ciąży - nawet te, które bardzo dbają o dietę.

Dlaczego tak się dzieje?

Progesteron - chroni maluszka i... powoduje refluks Choroba refluksowa przełyku polega na nieprawidłowej pracy zwieracza przełyku, który nie zwiera się po trafieniu pokarmu do żołądka, ale otwiera drogę do cofnięcia się kwasu solnego z żołądka do góry. Powoduje to zgagę, odbijanie, niekiedy nudności.

O ile większość przypadków choroby refluksowej powoduje dieta, u kobiet ciężarnych winny jest progesteron. Hormon, który umożliwia utrzymanie ciąży, winny jest zwiotczeniu zwieracza zamykającego ujście przełyku.

Przykre dolegliwości - jak rozpoznać refluks?

Zgaga, pieczenie w okolicach mostka, puste odbijanie, nadprodukcja śliny, uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach - to objawy choroby refluksowej.Dolegliwości nasila naciskanie powiększonej macicy na żołądek, dlatego kobiety w drugiej połowie ciąży skarżą się na silniejsze objawy.

Jak zapobiegać zgadze w ciąży?

W wielu przypadkach, zgagę można wyeliminować poprzez stosowanie lekkiej, zdrowej diety. Kobiety w ciąży powinny unikać przejadania się, szczególnie tłustymi i słodkimi daniami. Nie powinno się doprowadzać do rozpychania żołądka - lepiej jeść mniej, ale częściej, celebrując posiłki, ostatni posiłek spożywając najpóźniej 3 godziny przed położeniem się spać. Bezwzględnie należy unikać mocnej kawy, alkoholu, papierosów, które nasilają zgagę, ale przede wszystkim są niebezpieczne dla zdrowia i życia maluszka. Przyszłe mamy cierpiące na refluks powinny jeść potrawy łagodne w smaku (niezbyt pikantne, słone, kwaśne czy słodkie). Należy unikać gazowanych napojów, soków z kartonów (można jednak pić te świeżo wyciskane lub ze szklanych butelek), produktów kwaśnych, wspomagających wydzielanie kwasu żołądkowego (np. cytrusów), czekolady. Ulgę przynosi odpoczynek w pozycji z uniesioną klatką piersiową (np. leżąc na kilku wysokich poduszkach). W ciąży można stosować większość leków, które ograniczają wydzielanie kwasu i neutralizują jego odczyn; wcześniej należy jednak przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Równie skuteczne są jednak domowe metody: np. picie naparów z rumianku, spożywanie imbiru (surowego lub mielonego; dostępne są też cukierki z kandyzowanym imbirem), przygotowywanie kisielu lub naparu z siemienia lnianego. Siemię lniane chroni przełyk i żołądek, jest też bardzo zdrowe - można zalać nasiona wodą i zagotować lub dodawać mielone go jogurtów, owsianki, sałatek. Zasadowy odczyn mają też migdały - zjedzenie ich garści łagodzi nadkwasotę. Warto też pamiętać, że zgaga towarzyszy często nadwadze. Nie warto więc "jeść za dwoje", a odżywiać się zdrowo - z korzyścią dla mamy i dziecka.

Choroba refluksowa przełyku może mieć bardzo poważne powikłania, dlatego - jeśli objawy są nasilone - bezwzględnie należy udać się do lekarza. Alarmujące objawy refluksu to m. in. trudności w przełykaniu, utrata masy ciała, wymioty.

Artykuł napisany na podstawie strony http://www.chorobarefluksowa.net.pl / zdjęcie: © Igor Mojzes - Fotolia.com

Poprawiony: wtorek, 09 września 2014 19:10