Jak tanio i szybko wymalować salon? Drukuj Email
Wpisany przez Celina Berek   
wtorek, 12 sierpnia 2014 12:36

Jak tanio i szybko wymalować salon?

Malowanie ścian w salonie zazwyczaj nie kojarzy się zbyt dobrze. Jest to zupełnie zrozumiałe, bo jak wiadomo, zabiera sporo czasu i w czasie malowania mogą nas czekać pewne nieprzyjemności. Można to jednak zrobić szybko, ładnie i skutecznie. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na ekipę remontową, która zajmuje się również malowaniem ścian w pomieszczeniach, należy zająć się tym samemu. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować. Na samym wstępie należy osłonić wszystkie meble w pomieszczeniu. Niektórzy myślą, że pomalują raz dwa bez zasłaniania mebli folią.

Jest to bardzo ryzykowne i nawet wprawni malarze ścian mogliby sobie z tym nie poradzić. Należy wszystko zasłonić, aby niczego nie zniszczyć, bo bardzo trudno jest zmyć farbę, nie pozostawiając żadnego śladu na powierzchni mebli. Trzeba się upewnić, że wszystko zostało idealnie zakryte. Najlepiej jest stworzyć zawsze kilka warstw. Jeśli mamy miejsce w innych pomieszczeniach, możemy przenieść tam meble bez zasłaniania. Jest to chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Następnie należy wziąć się za malowanie. Jeśli dodatkowo robimy nową gładź, musimy przygotować się na niezły bałagan, a jeśli tylko odświeżamy salon, wszystko powinno pójść naprawdę szybko. Wybór farby również nie jest bez znaczenia. Lepiej zapłacić nieco więcej za naprawdę dobrą farbę niż przesadnie oszczędzać. Wiadomo przecież, że jest to inwestycja na co najmniej kilkanaście miesięcy lub kilka lat. Bardzo popularne są obecnie tak zwane farby zmywalne, które wystarczy tylko przetrzeć ścierką, jeśli ściana się zabrudzi. Nie trzeba się obawiać, że w ten sposób rozniesiemy brud. Wręcz przeciwnie - farba tego typu tworzy śliską i stałą nawierzchnię, która można zetrzeć jak stolik. Takie rozwiązania są naprawdę idealne i sprawdzą się nie tylko w salonie, ale też w każdym innym pomieszczeniu. Jeśli zostanie nam farby, nie należy jej wyrzucać, ale zostawić i przed upływem terminu ważności, pomalować raz jeszcze pomieszczenie dla odświeżenia. Wybór koloru jest już kwestią gustu.

Wiadomo, że w nowoczesnych pomieszczeniach raczej wybiera się kolory stonowane, a już w ogóle w modzie są tzw. białe salony z białymi ścianami. W salonach w stylu retro powinny dominować kolory ciepłe - odcienie czerwieni, żółci, pomarańczu, różu. Jakby nie było, kolor to indywidualna sprawa. Ważne, żeby postawić na farbę dobrej jakości, bo wtedy na pewno będziemy zadowoleni. Jak malować? Pędzle już dawno odeszły do lamusa. Obecnie maluje się przede wszystkim specjalnymi rolkami. Zawsze należy odczekać, aż nadmiar farby spadnie z rolki, by nie nabrudzić zanadto. Oprócz tego można też zdecydować się na natryskowe malowanie, jeśli interesuje nas pomalowanie naprawdę dużego salonu. Zawsze trzeba malować tylko w jednym kierunku, bo wszystkie prostopadłe pociągnięcia będą później widoczne. Jeśli kolor jest mało intensywny, można pomalować tą samą farbą drugi raz, a wtedy na pewno będzie ciemniejszy. To już będzie zależeć od tego, jakie mamy oświetlenie w salonie i z której strony jest okno.

Po wszystkim należy odczekać aż farba wyschnie. W pomieszczeniu nie można spać przez co najmniej tydzień. Najgorszym błędem jest natychmiastowe wstawienie mebli i zostawienie śpiącego dziecka w salonie z oparami z farby. Schnąca farba wydziela różne szkodliwe substancje, pomieszczenie staje się wilgotne - nietrudno wtedy o zatrucie dziecka lub alergie. Zawsze lepiej dmuchać na zimne. 

Jakie farby są najpopularniejsze w Polsce? Wyróżnić należy tutaj przynajmniej kilka:

1. Dulux - farby bardzo popularne, kolor nie blaknie.
2. Dekoral - duża gama kolorów do wyboru.
3. Beckers - farby zachwalane na wielu forach internetowych.
4. Magnat - zdania są podzielone, ale farby tej marki mają swoich zwolenników.

Jeśli stać nas na ekipę remontową, można pokusić się o o skorzystanie z jej usług. Malowanie samemu pomieszczeń sprawia jednak ogromną frajdę i można się przy tym naprawdę dobrze bawić. Do ścian w nowoczesnych pomieszczeniach doskonale pasują różne dodatki - najczęściej wybierane są wzory kwiatów.

Autorem publikacji jest Celina Berek, redaktorka branżowego serwisu wnętrzarskiego CentrumBarw.pl.

Poprawiony: wtorek, 12 sierpnia 2014 12:42