Ciśnienie krwi - czy rzeczywiście jest tak istotne? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 05 sierpnia 2014 08:16

Ciśnienie krwi – czy rzeczywiście jest tak istotne?


Ciągłe mówienie o nadciśnieniu niektórym może wydawać się niepotrzebne, a nawet natrętne. Czy rzeczywiście ciśnienie krwi jest tak istotne?

Ciśnienie krwi to nacisk na ściany naczyń jaki wywołuje przepływająca przez nie krew. Wiele czynników wpływa na ciśnienie krwi. Niektóre z nich podwyższają jego poziom: wysoka temperatura, aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, inne zaś je obniżają: niska temperatura, spożywanie posiłków czy sen. Ważne jest, aby wartości ciśnienia nie przekraczały poziomu uznawanego za prawidłowy, ponieważ zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie krwi wpływa na stan naczyń i całego układu sercowonaczyniowego oraz pogarsza samopoczucie. Zakresy ciśnienia uważane za prawidłowe oraz klasyfikację zaburzeń można znaleźć na stronie internetowej: www.zmierzcisnienie.pl Najczęściej występującym zaburzeniem związanym z ciśnieniem krwi jest jego zbyt wysoki poziom określany mianem nadciśnienia. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu bardzo poważnych powikłań, takich jak na przykład udar mózgu lub choroby nerek.
Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę
Niestety bardzo często niekorzystne zmiany poziomu ciśnienia krwi nie dają żadnych objawów. Z tego powodu zaleca się, aby osoby po 30. roku życia przynajmniej raz w roku kontrolowały ciśnienie krwi, aby wcześnie wykryć niepokojące zaburzenia. Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza to:
• bóle i zawroty głowy
• kołatanie serca
• pobudzenie lub nadmierna ospałość
• uczucie duszności
• nadmierna męczliwość
• uczucie splątania i dezorientacji.
Objawy te mogą mieć związek zarówno ze zbyt wysokim, jaki ze zbyt niskim poziomem ciśnienia krwi. Więcej niepokojących objawów można znaleźć na portalu www.zmierzcisnienie.pl

 


Czy można coś zrobić, aby zapobiec problemom z ciśnieniem krwi?
Chcąc zachować zdrowe naczynia krwionośne oraz serce powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tryb naszego życia. Kilka z jego elementów ma ogromny wpływ na zachowanie zdrowia układu sercowonaczyniowego. Po pierwsze powinniśmy położyć duży nacisk na aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi zaburzeń ciśnienia krwi, zaś codzienna aktywność fizyczna oprócz radości z ruchu pozwala usprawnić pracę serca i zachować fizjologiczny poziom ciśnienia krwi. Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest dieta. Zalecane jest ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz częstsze spożywanie warzyw i owoców. Pozytywny wpływ na ciśnienie krwi ma także ograniczenie spożycia alkoholu oraz soli. Bardzo ważnym czynnikiem mogącym wpłynąć na normalizację ciśnienia krwi jest zaprzestanie palenia tytoniu. Stopień ryzyka wystąpienia zaburzeń ciśnienia krwi można oszacować za pomocą testu ryzyka zamieszczonego na portalu www.zmierzcisnienie.pl Należy pamiętać, że test ryzyka nie zastąpi konsultacji lekarskiej, a jedynie zwróci uwagę na czynniki ryzyka zaburzeń ciśnienia krwi. Warto również pamiętać o regularnym kontrolowaniu ciśnienia krwi za pomocą ciśnieniomierzy. Jak prawidłowo przeprowadzić badanie dowiemy się również z portalu www.zmierzcisnienie.pl


A co robić jeżeli pojawią się problemy z ciśnieniem krwi?
Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem lub niedociśnieniem powinny bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich zarówno w kwestii codziennych zachowań takich jak: przestrzeganie odpowiedniej diety, aktywność fizyczna i normalizacja wagi ciała, jak i w sprawach zażywania leków. Bardzo ważne jest systematyczne przyjmowanie leków o ustalonych porach. Nie należy samemu modyfikować zaleconego leczenia, nawet jeżeli uważamy że przepisane leki działają w naszym odczuciu nieodpowiednio. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który po ocenie sytuacji może zmienić dotychczasowy schemat leczenia. U osób ze zdiagnozowanymi problemami z ciśnieniem krwi bardzo istotne jest codzienne kontrolowanie jego poziomu. Dzięki systematycznym pomiarom lekarz jest w stanie ocenić czy dobrane leczenie jest skuteczne. Osoby często mierzące ciśnienie powinny zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego ciśnieniomierza. Powinno być to urządzenie wiarygodne oraz wygodne w użyciu. W celu oceny prawidłowości uzyskiwanych pomiarów przeprowadza się walidację kliniczną ciśnieniomierzy. Urządzenia godne zaufania mogą pochwalić się certyfikatem potwierdzającym, że ciśnieniomierz został oceniony przez niezależną organizację i spełnił surowe wymagania dotyczące jakości pomiarów. Nowoczesne ciśnieniomierze posiadają szereg funkcji pozwalających ułatwić korzystanie z nich oraz zwiększających rzetelność uzyskiwanych pomiarów. Opis przydatnych funkcji oraz podpowiedź na jakie ciśnieniomierze warto zwrócić uwagę znajdują się na stronie www.zmierzcisnienie.pl . Na portalu można również znaleźć odpowiedzi na często dręczące pytania dotyczące pomiarów ciśnienia krwi oraz numer telefonu infolinii, pod którym można uzyskać informacje techniczne dotyczące ciśnieniomierzy firmy Omron.
Dział Obsługi Klienta firmy Omron – bezpłatna infolinia - 800-800-170
źródło: portal informacyjny www.zmierzcisnienie.pl

 

/źródło - QAH Sp. z o.o.PR/


Poprawiony: wtorek, 05 sierpnia 2014 08:28