Sucha skóra, co robić? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 23 lipca 2014 09:16

Sucha skóra, co robić?

Twoja skóra łatwo ulega podrażnieniom i zaczerwienia się, jest cienka, a kiedy umyjesz ją wodą piecze, a potem łuszczy się? Prawdopodobnie równowaga w naskórku została zaburzona i skóra zbyt szybko traci wodę przez co staje się sucha. Jak sobie z nią radzić, aby przywrócić równowagę, a przy tym elastyczność i zdrowy wygląd?

Przyczyny suchej skóry

Zanim przejdziemy do działania, należy poznać przyczyny wysuszania się skóry. Jak już zostało wcześniej wspomniane równowaga w naskórku została zaburzona przez co z tego szybciej odparowuje wilgoć. U niektórych suchość skóry jest cechą genetyczną, w wielu przypadkach to jednak działanie czynników wewnątrz organizmu i na zewnątrz – środowiskowych, w tym na przykład dieta.

Jak pielęgnować?

Sucha skóra przede wszystkim wymaga nawilżenia. Jednak ze względu na to, że łatwo ulega podrażnieniom, musimy zwracać uwagę na kosmetyki, których używamy. Wykluczone jest używanie zwykłych mydeł w płynie czy też kosmetyków z zawartością alkoholu (głównie w tonikach do oczyszczania twarzy), gdyż alkohol szczególnie wysusza skórę.

Skóra wysuszona bardziej reaguje też na wszelkiego rodzaju barwniki i składniki kosmetyków (np. substancje zapachowe), dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie dermokosmetyków dostępnych w aptekach (np. Emolium, Iwostin).

Przy codziennej pielęgnacji należy zwracać uwagę również na środki, które będą łagodzić podrażnienia skóry oraz tworzyć ochronę zapobiegającą nadmiernemu wyparowywaniu wody. Oczywiste jest stosowanie delikatnych kosmetyków natłuszczających, które zapobiegają łuszczeniu i pękaniu oraz niwelują uczucie napięcia skóry. Powinny mieć również zdolność do stymulacji produkcji własnych lipidów – są kosmetyki, które składem i strukturą doskonale je naśladują.

Nie tylko pielęgnacja – zadbaj o to, co jesz!

Tak, jak już było wspomniane wcześniej, na wysuszanie skóry mają wpływ również czynniki zewnętrznie, w tym dieta. Powinna być bogata w naturalne oleje roślinne, które zawierają NNKT, ale też te produkty codziennej diety, które zawierają witaminę C i E oraz beta-karoten. Warto wzbogacić suplementację również o naturalne witaminy, które znajdziemy w owocach i warzywach. Oczywiste powinno być natomiast picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.

Co, jeśli zabraknie pielęgnacji?

Sucha skóra sprzyja pojawianiu się oznak starzenia, dlatego że naskórek pozbawiony odpowiedniego nawilżenia przez co traci elastyczność, szybciej więc pojawiają się zmarszczki.

Łatwiej też o podrażnienia spowodowane zanieczyszczeniem w powietrzu, w tym z dymu papierosowego, co może prowadzić do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia naskórka. Dodatkowo, wysuszona skóra staje się bardziej matowa, skłonna do przebarwień, a na dodatek szorstka. Skóra pozbawiona nawilżenia częściej też pęka, pojawiają się też zaczerwienienia i uczucie napięcia.

Jeśli kosmetyki zakupione w aptece okażą się niewystarczające, konieczna może być konsultacja dermatologiczna, podczas której lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Warto o tym pomyśleć, gdyż zmiany skórne mogą być nieodwracalne.

Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Emolium w i-apteka.pl.

Poprawiony: środa, 23 lipca 2014 09:24