Zamknij klapę gdy spuszczasz wodę! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 11 lipca 2014 07:01

Zamknij klapę gdy spuszczasz wodę!

Kto spuszcza wodę z otwartą klapą ten ściąga na siebie i innych poważne zagrożenie. Efektem nieodpowiedzialnego zachowania może być dotkliwa biegunka.

Deska klozetowa, sama z siebie, nie jest specjalnie brudna. O ile oczywiście, jest czysta. Tym, co sprawia, że pojawiają się na niej bakterie, jest nasze własne działanie. Konkretnie: spłukiwanie wody w toalecie.

Jak z gejzera

Wiemy to od dawna: przynajmniej od 1975 roku, kiedy opublikowane zostało badanie Charles'a P. Gerby. Mikrobiolog z Uniwersytetu w Arizonie poświęcił wiele pracy na przeanalizowanie, w jaki sposób zarazki roznoszą się po domu. Jeżeli chodzi o toaletę, wnioski są jasne: chmura drobinek wody, która unosi się nad nią w czasie spuszczania wody może powodować zarażenie różnego rodzaju chorobami.

Doświadczenia dr Gerby potwierdzają inni. W 2012 roku w Journal of Hospital Infection ukazało się opracowanie, w którym naukowcy raportowali stan swoich badań nad rozprzestrzenianiem się bakterii w łazience.

Bakteria zwana Clostridium difficile, znana z tego, że powoduje biegunkę, jest w czasie spuszczania wody wystrzeliwana na wysokość około 25 cm ponad deskę klozetową. Następnie opada osiadając na wszystkim, co spotka po drodze. Największe stężenie bakterii odnotowano bezpośrednio po spuszczeniu wody.

Badania potwierdzone

Że nie jest to przypadek, można dowiedzieć się z kolejnego badania, tym razem przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Oklahomie. Uznali oni, że niektóre choroby mogą przenosić się właśnie przez spłukiwanie toalety.

I tu pojawia się pytanie: co zrobić, żeby temu zapobiec? Czy istnieje metoda, która pozwoliłaby przeciętnemu użytkownikowi publicznych, ale nie tylko, toalet, poczuć się nieco pewnie? Rozwiązanie jest – w gruncie rzeczy – banalne.

Nawet dwanaście razy mniej

Jest nim opuszczanie deski klozetowej. Tylko tyle wystarczy, żeby zatrzymać bakterie wewnątrz muszli i nie dopuścić do ich rozprzestrzenienia w łazience. Autorzy jednego z badania twierdzą, że prosta czynność może znacząco obniżyć ryzyko zarażenia.

Naukowcy z Leeds sprawdzili, co konkretnie znaczy słowo „znacząco”. Ich badanie pokazało, że w przypadku opuszczenia klapy liczba bakterii w powietrzu jest nawet dwunastokrotnie niższa niż wówczas, gdy klapa nie zostanie opuszczona.

Bakterie, które unoszą się po spuszczeniu wody trafiają na różne przedmioty znajdujące się w łazience. Także na te, które powinny być teoretycznie higieniczne – na przykład, na podajniki mydła przy umywalkach czy kurki do odkręcania wody. W końcu także na klamkach.

Automatyka na ratunek

Byłoby idealnie, gdyby wszyscy zamykali klapę sedesową przed spuszczeniem wody. W życiu jest jednak zupełnie inaczej – większość użytkowników publicznych toalet w ogóle tego nie robi.

Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają zminimalizować wpływ bakterii. Należą do nich na przykład samoczyszczące się deski sedesowe, automatyczne podajniki mydła czy baterie, których nie trzeba dotykać. Każdy z tych sposobów pozwala zmniejszyć kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami. A więc także – obniżyć ryzyko zachorowania.

 

Autor artykułu
artykuł został przygotowany we współpracy ze specjalistami z CWS-Boco