Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty?
Wpisany przez First   
środa, 28 października 2009 16:35
Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty?
Picie herbaty jest w Polsce tak popularne, że dla niektórych jest to napój wręcz podstawowy.

Tajniki jej parzenia znane są na świecie od kilku tysięcy lat. W wielu kulturach picie herbaty jest również związane z pewnymi zwyczajami. A wszystko zaczęło się najprawdopodobniej w Chinach, około 2737 roku p.n.e.

Legenda głosi, że pierwszy napar z liści herbaty przyrządził przypadkiem chiński cesarz Shennong. Władca ze względów higienicznych pił przegotowaną wodę. Pewnego razu, kiedy popijał ją pod drzewem dzikiej herbaty, do naczynia wpadł jeden listek. Shennong dopiero po chwili zauważył, że jego napój zmienił smak. Tak narodził się napar, w którym zasmakowały całe Chiny. Przynajmniej według legendy.

Chińczycy strzegli tajemnicy naparu z herbaty aż do IX wieku n.e., kiedy to zawędrował on do Japonii, a później także do innych krajów. Obecnie picie herbaty jest znane i popularne niemal na całym świecie. Znane są również przeróżne sposoby parzenia i zwyczaje z nim związane. Jednym z nich jest japońska ceremonia picia herbaty, traktowana jako jedna z dróg rozwoju człowieka. Ten niezwykły ceremoniał, o bardzo uroczystym charakterze, jest kultywowany w Japonii również obecnie. W Wielkiej Brytanii rozwinął się obyczaj five o’clock, czyli podwieczorku składającego się zwykle z herbaty podawanej z odrobiną mleka oraz ciastek lub kanapek. Natomiast w Mongolii sprasowane liście herbaty gotuje się w mleku, dodając masło, mąkę i sól.

Niewielu wie, że istnieje nawet specjalny standard parzenia: ISO 3103, opublikowany przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną ISO. Określa on m. in. sposób i czas parzenia herbaty, ilość składników, a nawet dokładne wymiary naczyń. Swój standard pt. „Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty”, wydało również brytyjskie Królewskie Towarzystwo Chemiczne.
W Polsce herbata jest bardzo popularna, ale raczej nie przywiązuje się dużej wagi do rytuałów czy standardów jej parzenia. Herbata jest napojem codziennym. Pije się ją do posiłków, deserów, a także po prostu dla ugaszenia pragnienia.
 
altJak więc zaparzyć idealną filiżankę herbaty? Odpowiedzi może być wiele. Pewne jest natomiast, że jeśli nie jesteśmy aktualnie w Mongolii, niezbędna do tego celu jest przegotowana woda. Jeśli nigdzie się nie spieszymy, możemy skorzystać z tradycyjnego czajnika stawianego na kuchence gazowej lub płycie grzewczej. Kiedy jednak zależy nam na czasie, najlepszy do tego celu będzie czajnik elektryczny. Przy tym dobrze, jeśli posiada on dość dużą pojemność (np. dwulitrowy czajnik First Austria), dzięki czemu napoju wystarczy dla kilku osób. Bo picie herbaty może być przecież doskonałą okazją do towarzyskich spotkań.
 
Po zagotowaniu wody zalewamy herbatę umieszczoną w ceramicznym lub porcelanowym czajniczku. Trzeba jednak pamiętać, że wrzącą wodą zalewa się tylko herbatę czarną (inne odmiany wymagają niższych temperatur). Nie powinno się również gotować tej samej wody kilka razy, bo to pogarsza jej jakość.

Parzenie czarnej herbaty powinno trwać od 3 do 5 minut. Jeśli trwa dłużej, herbata traci swoje walory pobudzające i staje się gorzka. Po upływie przeznaczonego czasu można nalewać napój do filiżanek.
Niezależnie od sposobów i zwyczajów parzenia, herbata pita z umiarem posiada wiele zbawiennych właściwości. Między innymi ma działanie bakteriobójcze, jest źródłem witamin: A, B1, B2, C, E i K oraz przeciwutleniaczy. Jej picie nie jest zatem tylko przyjemnością - daje też wiele dodatkowych korzyści. 

Firma First z siedzibą w Bielanach Wrocławskich funkcjonuje na polskim rynku od ponad piętnastu lat. Przedmiotem działalności firmy jest handel sprzętem audio oraz artykułami gospodarstwa domowego, importowanymi od austriackiej firmy Timetron Warenhandels Gmbh posiadającej swoją siedzibę w Wiedniu. Produkty First łączą w sobie austriacką jakości oraz przystępną, polską cenę.
 

i