Kryl arktyczny - źródło kwasów Omega 3 Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 27 czerwca 2014 11:00

Kryl antarktyczny – źródło kwasów Omega 3

Profilaktyka wielu poważnych schorzeń rozpoczyna się już na talerzu. Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym co jesz, że dieta to klucz do sukcesu, jakim jest zdrowie i dobra kondycja. Pod pojęciem diety rozumie się zbilansowane i bogate w składniki odżywcze menu, a także odpowiednią suplementację. Dla zdrowia potrzebne są nam wszystkie składniki odżywcze – tłuszcze, węglowodany, białka oraz witaminy i minerały. Oczywiście istotna jest ich jakość oraz proporcje. Na pewno warto zatrzymać się przy tłuszczach, które są nam niezbędne, ale mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mowa o dobrych i złych tłuszczach, o cholesterolu oraz o jakże ważnych kwasach Omega 3. Ich źródłem są oczywiście ryby, ale także niepozorny mały skorupiak, jakim jest kryl antarktyczny.

Zdrowe kwasy tłuszczowe Omega 3

Na temat kwasów Omega 3 powiedziano i napisano wiele. Ale jak się okazuje, groźny dla zdrowia cholesterol i poziom trójglicerydów, nadal stanowią wyzwanie dla lekarzy oraz problem wielu pacjentów. Choć teoretycznie wiemy, że jest zły i dobry cholesterol, że zdrowa dieta to podstawa działań profilaktycznych. A zatem w skrócie – kwasy Omega 3 są absolutnie niezbędne dla budowy i prawidłowego działania każdej komórki naszego organizmu. Odpowiadają za redukcję złego cholesterolu, jednocześnie pozytywnie wpływają na poziom dobrego cholesterolu HDL. Wielonienasycone kwasy OMEGA 3 znajdziemy w zdrowych, tłustych rybach, w oleju lnianym, ale również w dobrych suplementach. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na te, w których składzie jest olej z kryla antarktycznego.

Niepozorny skorupiak

Zapewne wiele osób zainteresuje się, dlaczego właśnie kryl antarktyczny jest tak cenny, jeśli chodzi o profilaktykę, dobry cholesterol i odpowiednią podaż zdrowych tłuszczów. Przecież tran, suplementy z olejem ryb to również źródło tak istotnych kwasów OMEGA 3. Okazuje się jednak, że maleńki skorupiak żyjący w wodach antarktycznych, ma pewne właściwości, które zapewniają najlepszą przyswajalność zdrowych kwasów tłuszczowych.

Dlaczego kryl antarktyczny?

Przede wszystkim kryl antarktyczny znajduje się na samym początku łańcucha pokarmowego, a zatem stanowi wyjątkowo czyste źródło tak potrzebnych nam tłuszczów. Preparaty oparte na stuprocentowym oleju z kryla antarktycznego są w pełni przyswajane przez wszystkie komórki organizmu. Jest to związane z fosfolipidową budową cząsteczek kwasów tłuszczowych z tego skorupiaka. Właśnie dlatego preparaty z olejem z kryla zapewniają wchłanianie do wszystkich komórek ciała. Warto wiedzieć, że kryl antarktyczny jest również źródłem jakże cennej astaksantyny, która jest silnym przeciwutleniaczem.