Nowa lista refundacyjna! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 22 kwietnia 2014 15:54

Nowa lista refundacyjna!


Polscy pacjenci z cukrzycą typu 2 z otyłością bez dostępu do nowoczesnych terapii z zastosowaniem analogów GLP-1!
17 kwietnia 2014 roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w którym mimo usilnych starań środowiska lekarskiego i organizacji pacjentów oraz deklaracji ze strony Ministerstwa Zdrowia po raz kolejny nie zostały uwzględnione innowacyjne leki z grupy analogów GLP-1, realizujące wszystkie cele leczenia cukrzycy określone przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i pozwalające kontrolować rozwój groźnych dla życia i zdrowia powikłań.
Terapie te od wielu lat są już standardem leczniczym w 22 krajach Europy i mają kluczowe znaczenie dla pacjentów z otyłością, ponieważ jako jedyne prowadzą do obniżenia wagi, podczas gdy powszechnie stosowana w Polsce insulinoterapia istotnie wpływa na wzrost masy ciała, stając się przyczyną dodatkowych komplikacji zdrowotnych. Sam Wiceminister Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przyznał, iż „analogi GLP-1 to ciekawa opcja terapeutyczna, która w wąskiej grupie pacjentów, szczególnie u pacjentów z otyłością, może przynosić korzyści terapeutyczne". Dodał także, że resort zdrowia ciągle pracuje z firmą farmaceutyczną nad wypracowaniem rozwiązania kompromisowego.
Lek z grupy analogów GLP-1 uzyskał również pozytywną Rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych (Rekomendacja nr 129/2013 z dnia 23 września 2013 roku). Prezes AOTM, w kwietniu, na łamach dziennika Rzeczpospolita komentował: „Analogi GLP-1 mają największą szansę na refundację. (...) Nie powodują hipoglikemii i wydłużają czas do włączenia insuliny. I tutaj według naszych wyliczeń mogą pojawić się oszczędności dla NFZ. Właśnie taką opinię umieściłem w rekomendacjach."
Poparcie dla refundacji wyrażali również lekarze diabetolodzy, liczne autorytety medyczne oraz największe organizacje pacjentów.
Brak finansowania analogów GLP -1 przez budżet odbiera grupie pacjentów z cukrzycą typu 2 z otyłością nadzieję na lepszą jakość życia w chorobie, gdyż stwarza nieprzekraczalną barierę w dostępie do nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2. Sytuacja ta budzi szczególny niepokój z uwagi na fakt, iż Polska zajmuje 4. miejsce w Europie pod względem zachorowalności na cukrzycę. Wszyscy chorzy na cukrzycę są potencjalnie zagrożeni ryzykiem wystąpienia powikłań odpowiedzialnych za 2/3 zgonów u chorych na cukrzycę, takich jak: ślepota, niewydolność nerek, amputacje kończyn, choroby serca i układu krążenia, otyłość. W Polsce na leczenie powikłań przeznacza się rocznie ok. 3 mld zł, co stanowi połowę całkowitych kosztów leczenia cukrzycy w Polsce szacowanych na 6 mld złotych rocznie, co jednoznacznie potwierdza, że organizacja opieki i leczenia diabetologicznego wszystkim potrzebującym stanowi priorytetowe wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej.

/źródło - dcc.com.pl/