Walka z bólem - bolesny problem Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 18 kwietnia 2014 17:32

Bolesny problem - walka z bólem

Wbrew nadziejom pacjentów i zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia, jedyna alternatywa leczenia bólu i jednoczesnej profilaktyki ciężkich zaparć opioidowych – nowoczesne połączenie agonisty z antagonistą opioidowym - nie znalazła się w Projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia zawierającego listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która wejdzie w życie 1 maja 2014 r.

Analgetyk opioidowy, stanowiący połączenie oksykodonu z naloksonem, jest dla cierpiących chorych jedyną skuteczną formą leczenia bólu, zmniejszającą ryzyko działań niepożądanych, jakimi są zaparcia. Pani Dorota Kaniewska, pacjentka od 15 lat chorująca na nowotwór i zmagająca się z bólem, mówi: „To dzięki tej nowej możliwości leczenia zdecydowanie rzadziej trafiam na Szpitalny Oddział Ratunkowy z powodu podniedrożności jelit. Moje problemy z zaparciami opioidowymi znacznie się zmniejszyły. W chwili obecnej zastosowanie tego leku przez lekarza nie zależy od stanu zdrowia lecz majątkowej sytuacji pacjenta. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pan Igor Radziewicz – Winnicki, kilkakrotnie w rozmowie ze mną deklarował, iż w niedługim czasie poprawi się dostępność do tej formy terapii. Z wielkim rozczarowaniem przyjmuję, iż zapewnienia pozostały w sferze deklaracji. Pacjent onkologiczny nie może być zmuszony do wyboru: leczyć ból czy zaparcia opioidowe, które same w sobie są bolesnym i ciężkim schorzeniem.

W Polsce żyje ok. 200 000 osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych, które mogą pojawić się na każdym etapie choroby. Podstawową i wiodącą rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia odgrywają analgetyki opioidowe. Chorzy leczeni przeciwbólowymi lekami opioidami doświadczają szeregu działań niepożądanych z których większość z czasem ustępuje z wyjątkiem ciężkich zaparć poopioidowych, które poważnie obniżają jakość życia wielu chorych.

Działania niepożądane w obszarze układu żołądkowo – jelitowego, nazywane zespołem poopioidowej dysfunkcji jelit lub po prostu porażeniem jelit stanowią poważny problem kliniczny dla pacjentów jak i lekarzy, ponieważ są trudne w leczeniu objawowym. Poważne konsekwencje poopioidowego paraliżu jelit to przedłużające się i uporczywe nudności, niedrożność jelit, żylaki odbytu, krwawienie, tworzenie kamieni kałowych a nawet przerwanie ściany jelita przez twardy stolec. Zaparcie stolca może prowadzić do licznych powikłań: zaburzeń wchłaniania leków doustnych, zatrzymania moczu, wystąpienia lub nasilenia bólu brzucha, utraty apetytu, rozwoju guzków krwawiczych. Leczenie zespołu poopioidowego porażenia jelit w skrajnych przypadkach skazuje chorego na trudne, dehumanizujące procedury medyczne, takie jak ręczna ewakuacja mas kału z odbytnicy czy też operacja usunięcia kamieni kałowych połączona z hospitalizacją. Wobec powyższego eksperci twierdzą, że objaw ten powinien być jednym z podstawowych celów gruntownej analizy podczas planowania terapii bólu u danego pacjenta.

W chwili obecnej pacjenci w Polsce nie mają pełnego dostępu do wszystkich możliwości leczenia bólu, uwzględniających profilaktykę działań niepożądanych. Istniejąca sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ przewlekle cierpiący chorzy powinni otrzymać bezpieczne terapie, łączące skuteczne leczenie bólu z profilaktyką działań niepożądanych. Jedyną zmianą na proponowanej liście leków refundowanych jest dopisanie połączenia tramadolu z paracetamolem, co samo w sobie nie zmienia szans na skuteczniejsze leczenie pacjentów z silnym bólem, wymagających podawania silniejszych analgetyków opioidowych.

Zwracam się z apelem do dziennikarzy o zainteresowanie tym problemem i wsparcie starań cierpiących pacjentów o szerszy dostęp do możliwości leczenia bólu– mówi Dorota Kaniewska, pacjentka walcząca z chorobą nowotworową i przewlekłym bólem, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL – ILKO i prezes O/R POL-ILKO w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o problemie bólu polskich pacjentów:
http://youtu.be/Jv0a_TWpb_I

 

/źródło - D&D Communication/


 

Poprawiony: piątek, 18 kwietnia 2014 17:40