Boom na rowery w Polsce Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 18 kwietnia 2014 10:33

Boom na rowery w Polsce


Popularność dwóch kółek dawno już wykroczyła poza tradycyjnie rowerową północ Europy. Rowerowy trend nie ominął również Polski. Z informacji podanych przez Gazetę Wyborczą wynika, że Polacy kupują aktualnie przeszło 1,1 miliona dwukołowców rocznie. Boom na rowery w Polsce komentuje Category Manager ze sklepu internetowego Agito.pl.

Rynek rowerowy w Polsce kwitnie. Coraz więcej osób rezygnuje z jazdy samochodem i przesiada się na rower – według badań przeprowadzonych na zlecenie producentów dwóch kółek, w 2012 r. w Polsce sprzedano więcej rowerów niż samochodów osobowych, a kolejne lata tylko potwierdzają wcześniejsze prognozy wzrostu ich sprzedaży.
Dwa kółka dystansują cztery - to cieszy - mówi Agnieszka Grzeszczak-Kupnicka, Category Manager z Agito.pl. Przyczyn tego zjawiska można szukać w prowadzonych w mediach kampaniach promocyjnych, naszej skłonności do podpatrywania Zachodnich sąsiadów, jak również we względach ekonomicznych. Jazda na rowerze, w porównaniu z każdym innym spalinowym środkiem transportu, jest zdrowa, tania i trendy. - dodaje.
Jazda na rowerze to dla dużego grona osób ulubiona forma rekreacji. Jeździć na rowerze umie praktycznie każdy, według raportu CBOS z września 2013 r. aż 97% Polaków deklaruje umiejętność przemieszczania się jednośladem, z czego aż 51% jeździ regularnie. Co ciekawe, leśne trasy i obrzeża miast przestały być głównym miejscem rowerowych eskapad.
Obecnie w świadomości Polaków coraz częściej pojawia się wizja roweru jako codziennego środka transportu. Obserwacja trendów w sprzedaży rowerów wskazuje, że coraz większą popularnością cieszą się rowery typowo miejskie, używane jako codzienny środek komunikacji. Z możliwości ominięcia korków, uwolnienia się od często bezowocnych poszukiwań miejsca parkingowego i zaoszczędzenia na paliwie, korzysta coraz więcej mieszkańców miast.- mówi Agnieszka Grzeszczak-Kupnicka.


Agito.pl poleca:

Burghardt Składak Rower 20"

Cena w Agito.pl ok. 499 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burghardt TX-31 Rower 26"

Cena w Agito.pl ok. 679 zł.

 

 

 

 

Burghardt Cross Rower 26"
Cena w Agito.pl ok. 1239 zł.

 

Sklep internetowy Agito.pl (Grupa Allegro) jest obecny na polskim rynku od 11 lat. W jego ofercie znajduje się ponad 110 tysięcy produktów w wielu kategoriach: Komputery, Elektronika i Foto, Strefa Gracza, AGD, Dom i Ogród, Motoryzacja, Sport i Turystyka, Zdrowie i Uroda, Dla Dzieci, Moda, Książki, Film i Muzyka. W 2013 r. sklep otrzymał wyróżnienie przyznane przez Konsumentów w ramach III edycji Konkursu Bezpieczny eSklep oraz w plebiscycie Laur Konsumenta.

 

 

Czym kierować się przy zakupie roweru biegowego dla dziecka?

Hit nadchodzącego sezonu - rowery biegowe - to idealny pomysł na pierwszy, dwukołowy pojazd dla naszej pociechy. Rozwija zdolności motoryczne, uczy utrzymywania równowagi i kontroli nad pojazdem. Przygotowuje małego rowerzystę do jazdy na „prawdziwym" rowerze. Agito.pl podpowiada, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru biegowego.

Jak działa rower biegowy?
Rower biegowy wyposażony jest w dwa koła, siodełko, kierownicę i ramę. Czym zatem różni się od tradycyjnego roweru? Nie ma pedałów. Jazda na rowerze biegowym zapewnia dziecku swobodę, nie ograniczając ruchów. Maluch, siedzi na siodełku, trzyma kierownicę i odpycha się stopami od podłoża. Dziecko zaczyna przejażdżkę od powolnego marszu, gdy poczuje się pewniej – przyspiesza, a potem zaczyna biec. Podczas gdy nóżki małego rowerzysty pracują, jego pupa cały czas jest umiejscowiona na siodełku. Tym samym dziecko uczy się utrzymywania równowagi, rytmu i przygotowuje się do prawdziwej przygody z większym, dwukołowym rowerem. Jazda na rowerze biegowym wzmacnia mięśnie całego ciała i wykształca orientację przestrzenną oraz ocenę odległości. To doskonała alternatywa dla rowerów z bocznymi kółkami, dzięki którym jazda na klasycznym rowerze stanie się przyjemna oraz łatwa w opanowaniu.

Drewniany czy metalowy?
Drewniane rowerki biegowe wykonane z trwałego i mocnego materiału są odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Zwykle jednak mają mniejsze możliwości regulacji wysokości siodełka i kierownicy, dlatego posłużą na krócej. Rowery biegowe metalowe, wykonane z lekkiej stali lub aluminium, umożliwiają największą regulację. Pozwalają w łatwy sposób dostosować wysokość siodełka do wzrostu dziecka. W efekcie, rowerek posłuży dziecku przez więcej niż jeden sezon. Kolejnym rodzajem rowerów biegowych są pojazdy kompozytowe - lżejsze od rowerów drewnianych i metalowych, ale też nieco droższe.

Siodełko
Wybierając rower biegowy dla dziecka, zwróćmy uwagę na siodełko. Powinno być wklęsłe i obite nieco szorstkim materiałem. Dzięki takiej budowie, mały rowerzysta nie będzie się zsuwał oraz nie straci równowag podczas jazdy. Przypilnujmy, żeby dziecko, siedząc na siodełku, opierało na podłożu całe stopy i jednocześnie miało lekko ugięte kolana.

Hamulce
Rozpoczynając przygodę z rowerkiem biegowym, dziecko często hamuje stopami. Nogi małego rowerzysty mają cały czas kontakt z podłożem, dlatego zatrzymywanie się nie stanowi problemu. Na samym początku wybierzmy rower nie wyposażony w hamulec ręczny lub model z możliwością późniejszego montażu tej funkcjonalności. W miarę rozwoju umiejętności jazdy oraz osiąganych szybkości, hamulec może być pomocny w skróceniu drogi hamowania.

Podstawka
Niektóre rowerki biegowe wyposażone są w specjalną podstawkę na nogi. Dzięki niej maluch nie musi przez cały czas trzymać nóg w powietrzu. Zachowa wyprostowaną postawę, nie odrywając pupy od siodełka.

Koła
Aby nierówności na drodze nie utrudniały dziecku jazdy na rowerku, warto zwrócić uwagę na odpowiednie koła. Wybierajmy te łożyskowane z mocnymi oponami z bieżnikiem, wyposażone w wentyl do pompowania. Im szersze koło wybierzemy, tym łatwiej będzie małemu rowerzyście utrzymać równowagę.

Waga i rączki
Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków. Ponieważ różnią się materiami, z których zostały wykonane oraz konstrukcją, ich waga również jest zróżnicowana. Najlżejsze z nich ważą mniej niż 3 kg, a bardziej rozbudowane – nawet około 6 kg. Wybierając rower biegowy dla swojej pociechy zwróćmy uwagę na wagę roweru. Jeśli rower będzie za ciężki – dziecko będzie się męczyć, przez co będzie mieć mniejszą frajdę z jazdy. Wybierajmy pojazdy z rączkami pokrytymi antypoślizgowym materiałem, żeby dziecko czuło się pewnie nawet ze spoconymi rękami.

Propozycje rowerów biegowych od Agito.pl

Milly Mally Rowerek biegowy Duplo Żyrafa
Rower biegowy z regulowaną wysokością siodełka oraz skrętną kierownicą. Wyposażony w opony rowerowe z bieżnikiem i wentylem. Posiada wygodne siedzisko i ramę wykonaną z lekkiego drewna, oraz antypoślizgowe rączki. Cena w Agito.pl ok. 149,09 zł.

 

Milly Mally Rowerek biegowy GTX Police
Rower biegowy idealny dla chłopców, przypomina wóz policyjny. Posiada solidną, drewnianą ramę i jest wyposażony w antypoślizgowe rączki. Posiada możliwość regulacji wysokości siodełka. Cena w Agito.pl ok. 179,99 zł

 

Chicco Rowerek biegowy Pink Arrow
Rower biegowy Pink Arrow, który spodoba się każdej małej dziewczynce. Został wykonany z lekkiego metalu, waży poniżej 3kg. Jest wyposażony w kierownicę i siedzenie z regulacją wysokości. Cena w Agito.pl ok. 152 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

KinderKraft Rowerek biegowy Runner szaro-zielony
Rower biegowy z drewnianą, solidną ramą. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dziecka, został wyposażony w rączki pokryte antypoślizgowym materiałem. Cena w Agito.pl ok. 150 zł.

 

 

 

 

 

/źródło - /


 

 

Poprawiony: piątek, 18 kwietnia 2014 14:35