Męskie piersi, a rak Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 15:19

Męskie piersi, a rak

Ta choroba nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet, wbrew obiegowej opinii. Cierpią z jej powodu także mężczyźni. Co prawda jej występowanie jest znacznie rzadsze niż u kobiet, ale nie oznacza, że nie ma zagrożenia. Rak piersi jest wyleczalny, jeśli tylko jest wcześnie wykryty.

Liczby nie kłamią

Statystyki pokazują, że rocznie na raka piersi zapada 300 mężczyzn. Ktoś może powiedzieć, że więcej dzieci Afryce umiera każdego dnia, ale sprawy nie należy bagatelizować.

Jest to sytuacja bardzo problematyczna z tego powodu, że panowie rzadziej się badają. Skutkuje to zbyt późnym wykryciem choroby, kiedy rak piersi jest w zaawansowanym stadium i sieje spustoszenie w organizmie. Brak profilaktyki wynika także z przekonania mężczyzn, że nowotwór piersi występuje tylko u płci przeciwnej.

Mężczyźni zgłaszają się do specjalisty zbyt późno, nawet do 9 miesięcy po wystąpieniu objawów. Leczenie w takim zaawansowanym stadium jest bardzo trudne. Dlatego też jeśli chodzi o statystyki, dotyczące powrotu do zdrowia i wyleczenia pacjentów, są znacznie gorsze niż wśród kobiet.

Tryb życia oraz geny

Przyczyny występowania raka piersi nie są do końca znane. Pomimo wielu prac i analiz, choroba nadal stanowi trudny orzech do zgryzienia. Nie wyklucza się, że jej przyczyną może być niewłaściwy tryb życia oraz czynniki genetyczne.

Zauważano, że u starszych mężczyzn po 60 roku życia ryzyko wystąpienia raka piersi jest większe w przypadkach osób z problemami hormonalnymi.

Niepokojące objawy

Podstawowym symptomem, który może (aczkolwiek nie musi) być nowotworem piersi, jest wyczuwalny guzek. Może znajdować się w obrębie piersi lub dołach pachowych.

Samo zgrubienie to nie wszystko. Jeśli widoczne są zmiany patologiczne brodawek, wydzielina z sutków, a także widoczne, poszerzone żyły na piersiach lub wszelkie zmiany owrzodzeniowe powinny być znakiem niepokojącym, świadczącym o poważnej chorobie.

Czujność najważniejsza

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Mowa tu zarówno o kobietach i mężczyznach, którzy powinni dokładnie obserwować własne ciało. Kobiety, są od wielu lat informowane o samobadaniu piersi przez różne kampanie społeczne, to samo powinno dotyczyć mężczyzn.

Jeśli zauważalne są zmiany w obrębie piersi, nie wolno ich ignorować. Być może nie ma powodu do strachu, nie mniej jednak warto wybrać się do lekarza specjalisty, aby rozwiać wszelkie obawy. Zleci niezbędne badania, które ewentualne wykluczą raka piersi.

Metody leczenia

Jeśli u mężczyzny zostanie wykryty rak piersi, wówczas poddawany jest on mastektomii. Zabieg polega na wycięciu całego gruczołu piersiowego.

Leczenie może obejmować także chemioterapię jak i terapię farmakologiczną. Zasada jest jedna, im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie pacjenta.

Choroba taka jak rak piersi u mężczyzn nie istnieje w świadomości większej części społeczeństwa. Bardziej świadome i wyedukowane w tym zakresie są kobiety, dlatego może to dawać mylne pojęcie, że to one są tylko i wyłącznie narażone na nowotwór piersi.

Dlatego bardzo ważna jest edukacja również mężczyzn w tym zakresie. Wcześnie wykryty rak piersi jest przecież wyleczalny.


Artykuł został przygotowany we współpracy ze specjalistami z Sanivitas - śląski ośrodek onkologii



 

Poprawiony: poniedziałek, 14 kwietnia 2014 15:32