Sposoby na szybki powrót do zdrowia Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 10 kwietnia 2014 12:49

Sposoby na szybki powrót do zdrowia


W okresie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie lub urazie organizm jest osłabiony i potrzebuje wsparcia. Jak odzyskać siły po chorobie? W jaki sposób zregenerować organizm po urazie? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Aby wrócić do pełnego zdrowia po wyczerpującej chorobie zwykle potrzeba dużo czasu. Organizm musi mieć szansę na regenerację, powrót do formy i odzyskanie dawnej kondycji. Ale można skrócić okres powrotu do zdrowia. Jak to zrobić? Pomóc można sobie na kilka sposobów. W zależności od rodzaju schorzenia warto pamiętać o zdrowej i odpowiednio dopasowanej diecie oraz aktywności fizycznej. Bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarskich, pamiętać o przyjmowaniu leków i prowadzeniu zalecanej rehabilitacji. W szybszym powrocie do zdrowia pomocne są także różnego rodzaju preparaty (np. nutridrinki), które dodają sił w chorobie, poprawiają reakcję na leczenie oraz często skracają czas powrotu do zdrowia.


Bo ruch to zdrowie
Podczas aktywności fizycznej w organizmie wydzielają się endorfiny, określane także jako „hormony szczęścia". Oprócz tego lepiej pracuje układ krążenia, płuca, mięśnie, wzmacniają się kości, a co najważniejsze – ruch dobrze wpływa na zdrowie psychiczne. Ale aby aktywność fizyczna mogła spełnić swoje terapeutyczne zadanie, musi być odpowiednio dopasowana do rodzaju schorzenia, bo niestety zbyt intensywnym wysiłkiem można sobie zaszkodzić. Dlatego warto najpierw zapytać lekarza, jakie formy aktywności i w jakim zakresie są dopuszczalne.


Postaw na zdrowe odżywianie
Nie bez przyczyny dietetycy stale przypominają o zasadzie „jesteś tym, co jesz". Jeśli odżywiasz się zdrowo, a twoja dieta jest zróżnicowana i zbilansowana, masz szansę na szybszy powrót do zdrowia. Rola dobrze dopasowanej diety jest ogromna i może znacznie przyspieszyć odzyskanie sił po chorobie. W niektórych chorobach (jak np. w cukrzycy) dieta jest podstawową formą terapii i w wielu przypadkach pozwala nawet na ograniczenie przyjmowania leków. Ważne, aby dobrze dopasować jadłospis do rodzaju schorzenia. Po pomoc w tym zakresie warto zwrócić się do dietetyka, który podpowie, jakie produkty jeść, a których unikać.
W pewnych sytuacjach warto dietę uzupełnić preparatami odżywczymi, które w niewielkiej objętości dostarczają dużo energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku wielu chorób (np. schorzeń przewlekłych lub chorób nowotworowych), dla pacjentów przed lub po operacji lub dla osób starszych wskazane jest przyjmowanie tzw. nutridrinków. Nutridrink to płynny wysokoenergetyczny preparat zawierający w odpowiednich proporcjach białka, tłuszcze, węglowodany oraz komplet witamin i minerałów. Nutridrinki można spożywać między posiłkami, zastąpić nimi poszczególne posiłki lub nawet całodzienne wyżywienie. Do dużych zalet tego typu preparatów należy fakt, że są dopasowane do zapotrzebowania dietetycznego w konkretnej chorobie i w małej objętości dostarczają wszystkiego tego, co jest niezbędne do szybszego powrotu do zdrowia.


fot. by Pedro Ribeiro Simões via flickr, creative common licence