Wiosenna przygoda, czyki jak i gdzie wypoczywają Polacy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
poniedziałek, 07 kwietnia 2014 13:09

Wiosenna przygoda, czyli jak i gdzie wypoczywają Polacy

Raport z rynku usług turystycznych

Urlop zwyczajowo kojarzy się z latem, jednak do wakacji pozostały jeszcze trzy długie miesiące oczekiwania. Czy urlopowe plany na pewno muszą czekać? Jak pokazują dane sprzedażowe FLY.PL, coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd już teraz, w okresie od kwietnia do czerwca, organizując sobie wiosenny wypoczynek na słonecznych plażach Egiptu czy Grecji.

 

Wykres 1: Udział wiosennych wyjazdów w ogólnej sprzedaży wycieczek
(dane FLY.PL)

Według danych FLY.PL, wiosenne wyjazdy odbywające się w drugim kwartale roku, czyli w miesiącach kwiecień - czerwiec, to niemal jedna czwarta spośród wszystkich

sprzedawanych wycieczek. Najczęściej są to wyjazdy tygodniowe. Taka długość wypoczynku dominuje również w pozostalych okresach roku.

Wiosenna oferta wyjazdów niczym nie odbiega od propozycji jakie mamy dla klientów w pozostałych okresach roku, zwłaszcza podczas wakacji. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy marzą mu się wysokie temperatury Egiptu czy wiosenna bryza Turcji. Każdy wybierze dostosowaną do swoich potrzeb ofertę - fani leniuchowania na plaży, zwiedzania czy atrakcji sportowych – mówi Kacper Daszke, Marketing Manager FLY.PL Zwykle klienci wybierają kierunki krótkiego zasięgu ze względu na ograniczoną liczbę wolnych dni. Dzięki temu nie tracą czasu na długie dojazdy i całe 7 dni urlopu mogą spędzić na słonecznej plaży – dodaje.

Od lat najpopularniejsze destynacje zagranicznych wyjazdów Polaków to Egipt i Grecja, które przyciągają doskonałą pogodą, pięknymi widokami, a także atrakcyjnymi ofertami cenowymi. Polacy są wierni tym kierunkom także podczas wiosennych wyjazdów.

Wykres 2: Destynacje wiosennych wyjazdów (dane FLY.PL)
* rok 2014 do dn. 31.03.2014

W latach 2008-2012 wiosenny wypoczynek pod piramidami wybrała jedna trzecia turystów. Wiosna w Egipcie szczególnie popularna była w latach 2010 i 2012. Rok 2014 jest pierwszym, kiedy kierunek ten nie jest na czele wiosennych destynacji Polaków. W Egipcie niezmiennie najpopularniejszy jest wypoczynek w Hurghadzie, która jest bazą wypadową do innych atrakcji turystycznych, takich jak wycieczki do Kairu i Luksoru. Popularnym celem podróży jest również słynące z raf koralowych Sharm El Sheikh.

Z roku na rok wzrastała również popularność Grecji, którą w 2013 roku wybrał co czwarty turysta planujący wiosenny wypoczynek, co dało jej silną drugą pozycję. Niewątpliwie popularność tego kierunku ugruntowuje poszerzenie oferty. W tym sezonie, poza najpopularniejszymi Kretą czy Rodos, turyści mogą wypoczywać na greckich wyspach Santorini, Skiathos, Milos, Pharos, Naxos czy Lesbos.

W ostatnich latach popularnością wśród wiosennych wyborów Polaków cieszyły się również Tunezja, Wyspy Kanaryjskie i Turcja, która w 2012 roku była szóstym najchętniej odwiedzanym krajem na świecie. W bieżącej sprzedaży wycieczek na sezon „Wiosna 2014" we FLY.PL Turcja jest na pozycji lidera. Kierunek ten przyciąga turystów pięknymi plażami, licznymi zabytkami, a także dobrym stosunkiem jakości hoteli do cen.

Długoterminowe plany czy szybka decyzja?

Doświadczenia biur podróży z ostatnich lat pozwalają wysnuć wniosek, że Polacy niechętnie planują wakacje w odległych terminach. Wśród kupowanych wycieczek dominuje oferta last minute, czyli zakup wycieczki na maksymalnie 14 dni przed wyjazdem. Nie inaczej jest w przypadku wiosennych wyjazdów. W zdecydowanej większości są to urlopy organizowane w ostatniej chwili. Dane podsumowujące okres od 2007 do końca pierwszego kwartału 2014 roku wyraźnie pokazują przewagę ofert Last Minute i oferty katalogowej.

Wykres 3: Rodzaj oferty wyjazdów wiosennych (podsumowanie sprzedaży w latach 2007-2014*; dane FLY.PL).
* dane za 2014 dotyczą 1 kwartału

Zgodnie z danymi sprzedażowymi za pierwszy kwartał 2014 roku, wśród wiosennych wyborów Polaków dominuje oferta First Minute, jednak według prognoz FLY.PL ta tendencja ulegnie zmianie. Świadczy o tym wzrastająca z roku na rok popularność wiosennej oferty Last Minute, która według przewidywań ekspertów tego biura podróży w 2014 osiągnie pułap 50% udziału w sprzedaży wiosennych wycieczek.

Niewątpliwie największy wpływ na wybory Polaków mają atrakcyjne warunki cenowe ofert last minute, które pozwalają na znaczne oszczędności oraz pogoda w kraju. Jeśli prognozy nie są optymistyczne i trudno zorganizować wypoczynek nad Bałtykiem czy w polskich górach, Polacy decydują się na zagraniczny wyjazd, który zagwarantuje im słońce i wysokie temperatury. Tym bardziej, że koszt takiego wyjazdu może nie odbiegać znacznie od ceny urlopu spędzonego w Polsce, a nawet często zagraniczna wycieczka okazuje się tańsza niż pobyt w kraju.

Wiosenny wyjazd - solo czy rodzinnie?

Dane sprzedażowe FLY.PL pokazują, że na wiosenne wycieczki Polacy niechętnie wybierają się w pojedynkę. W zdecydowanej większości, podobnie jak w pozostałych okresach roku, podróżują pary.

Wykres 4: Wiosenne wyjazdy według ilości osób wyjeżdżających (dane FLY.PL).

Oczywiście w ofercie mamy wiele atrakcyjnych wyjazdów dla rodzin z dziećmi, jednak nasze doświadczenia pokazują, że rodzinny wypoczynek głównie planowany jest w okresie wakacji szkolnych. Jeśli rodziny decydują się na wiosenne wakacje, zwykle szukają wyjazdów z okolicach początku maja i tzw. długiego weekendu. Tylko w tym okresie dzieci nie opuszczając zbyt wielu dni w szkole mogą spokojnie wyjechać i odpocząć przed trudami związanymi z końcem semestru – mówi Kacper Daszke.

Wielka majówka Polaków

Każdego roku, gdy zbliża się maj, powraca temat zamiłowania Polaków do przedłużonych weekendów, a długi majowy weekend to już niemal tradycja. Ustawowo wolny od pracy 1 i 3 maja, kilka dodatkowych dni urlopu i niejednokrotnie można bez problemu wyjechać na tygodniowe wakacje. Z możliwości takiej od lat korzystają turyści, którzy chętnie decydują się na zagraniczny wyjazd właśnie w tym terminie.


Tabela 1: Udział wyjazdów majówkowych w całości wyjazdów wiosennych (dane FLY.PL)

Według prognoz ekspertów FLY.PL, w sezonie 2014 na zagraniczny wyjazd właśnie w okolicach 1-3 maja zdecyduje się co piąty turysta planujący wiosenny wypoczynek.
Długi majowy weekend jest popularnym okresem wyjazdów. Wielu naszych klientów szuka ofert właśnie w tym czasie, gdyż bez zbytniego nadwyrężania puli wolnych dni, jakie przysługują im w pracy, mogą zorganizować wiosenną wycieczkę, natomiast pozostałe dni wykorzystać w lecie na kolejny wyjazd czy pozostawić je na inne okazje - mówi Kacper Daszke. Zauważamy, że Polacy po prostu coraz chętniej wyjeżdżają i wypoczywają poza granicami naszego kraju. Najlepszym tego przykładem jest pojawiająca się tendencja spędzania świąt poza Polską. Coraz większa grupa naszych rodaków decyduje się na „jajeczko" w innych zakątkach świata –dodaje.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że wiosenne wyjazdy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów, a okres od kwietnia do czerwca zaczyna konkurować z letnimi miesiącami. Pierwsze wiosenne promienie słońca zachęcają do wypoczynku i robienia urlopowych planów. Polacy jednak wolą mieć pewność udanego wyjazdu, dlatego kapryśną polską wiosnę, kiedy trudno przewidzieć pogodę, a dni słoneczne wciąż przeplatają się z chłodnymi, wolą zamienić na gwarantowane słońce i wysokie temperatury na plażach Egiptu czy Grecji.


FLY.PL to internetowe biuro podróży, oferujące starannie dobrane usługi kilkudziesięciu wiodących organizatorów wycieczek oraz kilkuset linii lotniczych i sieci hotelowych. Dzięki FLY.PL klienci mogą porównać w jednym miejscu pełną, dostępną na rynku ofertę i zakupić ją w trybie on-line. Mogą również skorzystać z pomocy kompetentnych specjalistów ds. turystyki z wieloletnim doświadczeniem dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając salon firmowy w Warszawie, ul. Nowogrodzka 42. FLY.PL Sp z o.o. istnieje na rynku od 2007 roku i należy do Spółki FLY.PL SA, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jakość FLY.PL potwierdzają liczne nagrody i certyfikaty, m.in. Certyfikat Rzetelności Krajowego Rejestru Długów oraz Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo Biura Informacji Gospodarczej. FLY.PL należy do Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, jest członkiem założycielem Izby E-commerce i jednym z kluczowych partnerów programu PAYBACK.

 

 

/źródło - Fly.pl/


 

Poprawiony: poniedziałek, 07 kwietnia 2014 13:30