Choroba hemoroidalna - normalna dolegliwość, o której trzeba mówić Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 16 marca 2014 12:24

Choroba hemoroidalna – normalna dolegliwość, o której trzeba mówić

Chociaż choroba hemoroidalna jest powszechna i w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn między 30. a 50. rokiem życia, zawstydzeni dolegliwościami chorzy zgłaszają się do lekarza za późno, w zaawansowanym stadium choroby.

Najczęściej problem dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia. Hemoroidy są uciążliwym, bolesnym i nawracającym schorzeniem.

Warto pamiętać, że z pozoru wstydliwa, bo dotycząca intymnych stref ciała przypadłość, może być kontrolowana i nie sprawiać przykrych dolegliwości. Z powodu zawstydzenia, pacjenci wielokrotnie skazują się na codzienne cierpienia związane z bólem i kłopotami z wypróżnianiem, opóźniając wizytę i poradę lekarską. A brak profesjonalnego leczenia bardzo często prowadzi do dalszego, przykrego rozwoju choroby.

A przecież na powstawanie hemoroidów często nie mamy wpływu i nie zależy ono od nas – może być uwarunkowanie genetyczne, ponieważ osoby mające słabszą ścianę naczyń częściej skarżą się na tę przypadłość. Poza tym zaburzenia, które mogą predestynować powstanie hemoroidów to zaburzenia krążenia z nadciśnieniem wrotnym, marskość wątroby, nadciśnienie tętnicze oraz dysfunkcja jelita grubego z częstymi zaparciami. Powstawaniu hemoroidów sprzyja również brak aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik, znaczna nadwaga czy okres ciąży.

Jak najszybciej zwróć się do lekarza
Szybka konsultacja lekarska pomoże uniknąć rozwoju schorzenia i sprawi, że codzienne funkcjonowanie będzie normalne. Prawidłowe postępowanie zapobiega cierpieniom i niedogodnościom, które się wiążą z tą przewlekłą chorobą. Ponieważ nieleczone hemoroidy mogą być przyczyną powikłań, polegających na uwięźnięciu guzka, jego krwawieniu, infekcji czy powstaniu szczeliny odbytu. Zbyt późna reakcja pacjenta może prowadzić do bardzo poważnych stanów, jak guzki bezwzględnie wymagające zabiegu, polegającego na podwiązaniu wypadających hemoroidów.

Leczenie hemoroidów
Przede wszystkim należy zmienić tryb życia. Nawet jeśli większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, trzeba pamiętać o robieniu przerw w pracy, szczególnie uwzględniając ruch. Bezwzględnie należy zmienić dietę, która powinna być bogata w błonnik, ze znaczną ilością warzyw, owoców i chudego mięsa. Bez wątpienia należy unikać potraw tłustych. Jeśli zmiana diety i aktywność fizyczna nie ograniczą zaparć, należy stosować łagodne leki (pod nadzorem lekarza) lub spożywać potrawy z dużą ilością bakterii probiotycznych (lub same probiotyki, dostępne w aptece), suszone śliwki, siemię lniane.

Z kuracji dostępnych w aptece warto zwrócić uwagę na Aflavic - lek zawierający 600mg zmikronizowanej diosminy, która przywraca prawidłowe napięcie ściany naczyń żylnych, zmniejszając ich przepuszczalność. Jest to podstawowe działanie, przywracające prawidłowe ich funkcjonowanie. W przypadku dolegliwości związanych z hemoroidami należy przyjmować 2 do 3 tabletek dziennie, w trakcie posiłków.

Aflavic dostępny jest w aptekach bez recepty (tabletki 30 szt. - 30zł).

/źródło - 100% PR/