Jak starzeją się psy i koty Drukuj Email
Wpisany przez Zofia Zubczewska   
sobota, 15 marca 2014 12:43

Jak starzeją się psy i koty


Człowiek jest istotą długowieczną. W dobrych warunkach przeżywa średnio 80 lat. Psy i koty żyją 13 do 20 lat. Dziesięcioletni ulubienicy wchodzą już w fazę starości. Jak się nimi wtedy opiekować? Porozmawiałam o tym ze swoim synem Filipem, który jest lekarzem weterynarii

Czy to prawda, że każdy rok życia kota lub psa odpowiada siedmiu latom życia człowieka?
Prawdą w tym stwierdzeniu jest tylko to, że psy i koty starzeją się znacznie szybciej niż ludzie. Proces ten początkowo biegnie bardzo szybko, bo przecież roczny zwierzak może już mieć potomstwo, jest więc tak rozwinięty jak 15-letnia dziewczyna czy chłopiec. Potem tempo starzenia się maleje. Trzy i pół letnia suczka odpowiada „wiekowo" trzydziestoletniej kobiecie. Dziesięcioletnia - emerytce.
Jakie są najwcześniejsze oznaki starzenia?
Koty z wiekiem coraz więcej śpią. Psy stają się mniej ruchliwe, trudniej namówić je do zabawy. Zwierzęta mogą z czasem słabiej słyszeć, widzieć i mieć gorszy węch. Toteż zwłaszcza właściciele psów powinni pamiętać, że stary ulubieniec może łatwo zgubić się. Trzeba go pilnować prawie tak jak szczeniaka.
Czy z wiekiem trzeba zmieniać sposób karmienia zwierzaka?
Nie, chyba że zaczynają się kłopoty ze zdrowiem i konieczna jest specjalna dieta. Powinien ją zalecić weterynarz.
Dlaczego więc starsze zwierzęta tracą ładną, smukłą linię?
Ponieważ są przekarmiane. Gdy widzimy, że nasz kot czy pies przybiera na wadze powinniśmy zmniejszyć mu racje żywnościowe, nic ponadto. Pamiętajmy, że z wiekiem zwierzęta stają się mniej ruchliwe. Nie spalają więc już tylu kalorii co w młodości. Nadwaga stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, podobnie jak u ludzi. Może być przyczyną pojawienia się cukrzycy i chorób serca. U psów przyspieszyć proces zwyrodnienia stawów. U kotów zaś stać się jedną z przyczyn tzw. syndromu urologicznego, czyli SUK. Choroba polega na zaburzeniach w oddawaniu moczu i wcale nie jest charakterystyczna dla starych kotów. Cierpią na nią najczęściej zwierzęta między drugim a szóstym rokiem życia, mające nadwagę, prowadzące wyłącznie domowy, mało ruchliwy tryb życia, odżywiane suchą karmą.
Czy to prawda, że niechęć do jedzenia jest sygnałem znacznego osłabienia sił witalnych?
Najczęściej jest to sygnał choroby przyzębia. Prawie u 80 proc. psów i kotów na zębach odkłada się kamień, wokół którego rozwija się stan zapalny. Dziąsła robią się bolesne, zaognione, bolą też zęby i dlatego właśnie zwierze unika jedzenia. Choroba przyzębia u niektórych ras psów (zwłaszcza małych) może rozwijać się już od drugiego roku życia. Trzeba jej zapobiegać czyszcząc pieskowi zęby specjalną pastą oraz szczoteczką zakładaną na palec (są dostępne w sklepach dla zwierząt, kosztują ok.20 zł) i pilnować by zwierze otrzymywało twardy pokarm (np. suchą karmę, kości), by mogło gryząc go, czyścić sobie zęby. Gdy kamień mimo wszystko odłoży się, trzeba usunąć go w gabinecie weterynaryjnym. W przypadku kotów jest to zresztą jedyny sposób, gdyż koty nie pozwalają na czyszczenie ich zębów szczoteczką.
Podobno wysterylizowane psy i koty wolniej się starzeją.
Nie można tak powiedzieć. Faktem natomiast jest, że sterylizacja chroni suczki oraz kotki przed bardzo groźnymi dla nich chorobami pojawiającymi się najczęściej po ósmym roku życia. Pierwsza to nowotwór sutka, występujący u dwóch na każde 100 samiczek. Co drugi taki nowotwór jest złośliwy. Wczesna sterylizacja (czyli najpóźniej przed drugą rują) eliminuje niebezpieczeństwo. Ciekawe, że nowotwór ten bardzo rzadko występuje u mieszańców.
Druga - ropomacicze - polega na tym, że w macicy gromadzi się ropa, która może spowodować zakażenie całego ustroju i doprowadzić do śmierci. Ratunkiem jest natychmiastowa operacja.
Stare psy kuleją i posikują, czy można zapobiec tym objawom starości?
Można. Gdy pies ma trudności ze wstawaniem i kuleje to znak, że cierpi na zwyrodnienie stawów. Choroba ta, jeśli się zacznie to już stale postępuje, ale można z nią walczyć. Po pierwsze stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zalecane przez weterynarza, po drugie zapewnić ulubieńcowi odpowiednie warunki. Powinien on mieć ciepłe i miękkie legowisko. Ciepło zmniejsza ból stawów. Dobrze jest masować mu łapy, czyli po prostu głaskać je, gdy zwierzak przytula się do nas. Powinien on codziennie spacerować (ale nie w okresach zaostrzenia choroby, wtedy ruch nie jest wskazany). Spacery powinny być częste (pięć dziennie) lecz krótkie (dziesięciominutowe) bez skakania i biegania za patykami. Takie spacery są zresztą najlepsze dla wszystkich starych psiaków, a najlepszą dla nich gimnastyką jest pływanie. Należy też pamiętać, że nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach mają właściwości przeciwzapalne. Toteż warto psy i koty już od małego przyzwyczajać do jedzenia gotowanych ryb.
A co z posikiwaniem?
Przede wszystkim trzeba udać się do lecznicy by sprawdzić, czy przyczyną nie jest choroba dróg moczowych. Najczęściej nie jest. Najczęściej piesek nie trzyma moczu na skutek osłabienia mięśni i jest to po prostu związane z jego podeszłym wiekiem. Trzeba się z tym pogodzić.

 

Zofia Zubczewska

Poprawiony: sobota, 15 marca 2014 17:10