Jakie wybrać grzejniki aby sie trochę dogrzać?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 23 stycznia 2014 13:10

Konwektor elektryczny, grzejnik olejowy, grzejnik konwektorowy - które urządzenie grzewcze wybrać?

Popularne powiedzenie zasłyszane w filmie „Miś" głosi, że „jak jest zima, to musi być zimno". Niekoniecznie! Można zapewnić sobie odpowiedni poziom temperatury w domu kupując jedno z wielu urządzeń grzewczych. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu sprzętu. Sklep internetowy Agito.pl podpowiada, czym należy się kierować przy ich wyborze.

Zima to szczególnie trudny okres dla naszego organizmu. By ustrzec się przed przeziębieniami i chorobami powinniśmy między innymi, chronić się przed utratą ciepła. Dlatego dobrze jest zainwestować w ciepłą kurtkę czy płaszcz. Nie warto też grymasić, gdy okazuje się, że trzeba założyć czapkę i rękawiczki. Ciepłe ubranie i porządne zimowe buty uchronią nas przed zimnem na zewnątrz. Co jednak zrobić, kiedy zimno nam w domu? Nasze mieszkania nie zawsze mają szczelne okna, czasem mróz pojawia się przed sezonem grzewczym, niekiedy centralne ogrzewanie po prostu się psuje. Powodów może być mnóstwo, ale co zrobić, kiedy kolejne warstwy swetrów krępują nasze ruchy, koc sprawdza się jedynie w pozycji leżącej, a nam marzy się tylko ciepło? Pomijając przeprowadzkę do ciepłych krajów, najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy zakup grzejnika lub termowentylatora. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od naszych potrzeb. Sklep internetowy Agito.pl udziela kilku wskazówek, które pomogą podjąć decyzję dotyczącą zakupu odpowiedniego sprzętu ogrzewającego nasz dom lub mieszkanie.

Konwektor elektryczny - gdy żyjemy „w biegu"
Jeśli prowadzimy nieregularny tryb życia, do domu wracamy o różnych godzinach, jednym słowem - kiedy potrzebujemy szybko się rozgrzać - zdecydujmy się na konwektor elektryczny. Wykorzystując efekt unoszenia się ciepłego powietrza, pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia. Zimne powietrze przepływa przez zasilany elektrycznie radiator konwektora. Tam ulega nagrzaniu, następnie unosi się, dając miejsce kolejnym masom powietrza napływającym z dołu. Konwektor elektryczny to doskonałe, przenośne urządzenie zapewniające szybkie ogrzewanie dużych pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Ponieważ bardzo szybko nagrzewa pomieszczenie oraz w miarę szybko stygnie po odłączeniu od źródła prądu, zapewnia możliwość dokładnej kontroli temperatury.

Grzejnik konwektorowy - gdy mamy bardzo małe mieszkanie
Grzejnik konwektorowy jest doskonałym urządzeniem grzewczym dla osób, którym odpowiadają właściwości konwektora elektrycznego, ale mają dość małe mieszkanie. Urządzenie wykorzystuje mechanizm unoszenia się ciepłego powietrza. Niektóre grzejniki konwektorowe wyposażone są w uchwyty pozwalające na przymocowanie do ściany. Taki przenośny grzejnik konwektorowy zawsze możemy zabrać ze sobą na urlop, gdy podejrzewamy, że temperatura w górskiej chacie nie będzie nas rozpieszczać.

Grzejnik olejowy - gdy jesteśmy domatorami
Gdy spędzamy w domu dużo czasu i nie jest nam potrzebna funkcja natychmiastowego „ocieplenia" wybierzmy grzejnik olejowy. Urządzenie działa jak kaloryfer i wygląda podobnie jak on. Grzejniki olejowe nagrzewają się dłużej niż konwektory, przy czym również po odłączeniu zasilania utrzymują dłużej ciepło. Dzięki temu nie muszą pobierać prądu przez cały czas pracy. Energia elektryczna potrzebna jest bowiem tylko do nagrzania urządzenia do wybranego poziomu, następnie zasilanie jest automatycznie odłączane i wraca dopiero wtedy, gdy temperatura elementu grzewczego spadnie. Grzejnik olejowy, ze względu na znaczną masę – jest bardzo często wyposażony w kółka. Uwaga! Może stać się najlepszym przyjacielem naszego kota;)

Termowentylator - gdy marzną nam nogi
Jeśli chcemy dogrzać nieduże pomieszczenie lub gdy zdarza nam się przemoczyć nogi, zdecydujmy się na termowentylator, zwany powszechnie „farelką". Wydmuchując gorące powietrze rozgrzeje nasze skostniałe nogi. Termowentylator niemal błyskawicznie nagrzewa powietrze . Większość tego typu urządzeń pozwala na uruchamianie wiatraka bez konieczności włączania grzałki, dzięki czemu latem może służyć jako wentylator chłodzący.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Moc
Kupując urządzenie grzewcze, warto zastanowić się, jaką powinien mieć moc. Im większe pomieszczenie chcemy ogrzać, tym więcej mocy trzeba zużyć. Moc urządzeń elektrycznych odpowiada zwykle zapotrzebowaniu na ciepło w jednym pomieszczeniu, które wynosi od 20 do 40 W na metr sześcienny. Dokładne wartości powinny być podane w projekcie ogrzewania domu. Moc konwektorów, termowentylatorów i grzejników olejowych, to – w zależności od typu – maksymalnie 2–6 kW. Przyjmuje się, że około 100W/m2 pozwala uzyskać odpowiednią temperaturę oraz komfort cieplny w danym pomieszczeniu.

Płynna regulacja temperatury
Funkcja ta pozwala na ustawienie odpowiedniej, wybranej przez siebie temperatury.

Termostat
Urządzenia zaopatrzone w termostat pozwalają na mniejszy pobór prądu, gdyż wyłączają się po osiągnięciu wybranej temperatury, by znów włączyć się, gdy urządzenie zaczyna stygnąć.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem
Bardzo przydatna funkcja spotykana w termowentylatorach. Chroni sprzęt przed zepsuciem. Zbyt długo włączony termowentylator automatycznie się wyłącza, a po ostygnięciu ponownie się uruchamia.

Dodatkowy nadmuch
Zwykle jest to jedna z dodatkowych funkcji konwektorów i termowentylatorów, jeśli więc nie wyobrażamy sobie dodatkowego ogrzewania bez ciepłego lub zimnego nadmuchu – zdecydujmy się na ten typ urządzenia.

Urządzenia grzewcze polecane przez www.Agito.pl :


Termowentylator Ravanson FH 7020
Termowentylator Ravanson FH 7020 o maksymalnej mocy 2000 W posiada 3 funkcje do wyboru: zimne, ciepłe i gorące powietrze. Wyposażone jest w automatyczną kontrolkę temperatury, termostat, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz lampkę kontrolną pracy urządzenia. Cena w Agito.pl ok. 71 zł.

Grzejnik Ravanson CH 2000 MT
Wyposażony w możliwość ustawienia 3 stopni pracy. Konwektor Ravanson CH 2000 MT posiada również funkcję dodatkowego nadmuchu - Turbo. Cena w Agito.pl ok. 112 zł.

 

 

 

Grzejnik Ravanson CH 9000 WT biały
Biało-szary przenośny grzejnik konwektorowy marki Ravanson o maksymalnej mocy równej 2000 W oraz o szerokości 59 cm. Urządzenie wyposażone zostało w płynną regulacją temperatury, dodatkowy nadmuch powietrza oraz w 3 poziomy mocy grzania. Dzięki odpowiednim uchwytom, możliwy jest montaż grzejnika na ścianie. Cena w Agito.pl ok 155 zł.

 

 

 

 

/źródło - /