Nowości zimowe na Słowacji w sezonie 2013/2014 Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 22 października 2013 16:50

NOWOŚCI ZIMOWE NA SŁOWACJI W SEZONIE 2013/2014

W nadchodzącym sezonie zimowym na Słowacji do dyspozycji narciarzy będzie około 940 wyciągów oraz 70 kolejek linowych z całkowitą przepustowością ponad 500 tys. osób/godz.

Co roku poprawia i poszerza się jakość oferowanych usług, co powoduje większe zadowolenie z zimowego wypoczynku. Ponad 100 słowackich ośrodków zimowych dysponuje sztucznym naśnieżaniem na powierzchni powyżej 600 ha i dzięki temu długość naśnieżanych tras wynosi około 220 km. Sezon narciarski na Słowacji trwa od 130 do 160 dni.

Ceny dziennych karnetów narciarskich kształtować się będą w granicach od 15 do 37 EUR. Najdroższe karnety są jednodniowe w okresie Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku /TOP SEZON/. Cenowo najbardziej atrakcyjne są karnety wielodniowe oraz 7-dniowe pakiety pobytowe. Nowością tegorocznego sezonu będzie możliwość zakupu karnetów narciarskich w ośrodkach narciarskich w słowackich Tatrach przez internet, bez niepotrzebnego stania w kolejkach przy kasach - www.gopass.sk . Dodatkowym atutem tej formy rezerwacji karnetów są niższe ceny niż przy kasach.
W ostatnich latach do turystyki zimowej na Słowacji inwestowane są potężne środki finansowe, które przeznaczone są na poprawę infrastruktury narciarskiej, modernizację kolejek, budowę lub rozbudowę bazy noclegowej oraz budowę termalnych parków wodnych. Również
w nadchodzącym sezonie zimowym czekają na narciarzy miłe niespodzianki w postaci nowych kolejek, szkółek narciarskich, parkingów, darmowych skibusów, punktów gastronomicznych, bazy noclegowej oraz atrakcji rozrywkowych.
Prawdziwa rewolucja czeka na narciarzy w ośrodkach narciarskich w Wysokich i Niskich Tatrach. Łączna kwota tegorocznych zimowych inwestycji w słowackich Tatrach przekroczy 45 milionów EURO.


Poniżej przedstawiamy najważniejsze tegoroczne inwestycje i nowości narciarskie w tatrzańskich kurortach narciarskich na Słowacji:

1. Jasna – Chopok Niskie Tatry www.jasna.sk
Ośrodek narciarski Jasna pod Chopokiem położony w Parku Narodowym Niskie Tatry należy do najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Europie Środkowej. Oferuje wiele atrakcji zimowych, możliwości zabawy i aktywnego wypoczynku na ponad 45 km trasach zjazdowych. Ośrodek umożliwia szusowanie po stokach o różnym stopniu trudności, od niebieskich – łatwych, aż po trudne, czarne trasy narciarskie, lub strefy freeride'owe dla miłośników adrenaliny, lub świetnie przygotowany snow park. Oryginalność Jasnej spoczywa głównie w tym, że można tu uprawiać sporty zimowe po północnej i po południowej stronie Chopoku. Jednakże od ubiegłorocznego sezonu zimowego możliwości te dostały zupełnie inny wymiar dzięki połączeniu ośrodka nowymi kolejkami. Zdolność przewozowa 29 kolejek i wyciągów narciarskich wynosi prawie 30 000 osób na godzinę. Nowoczesny system naśnieżający aż po szczyt Chopoku gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku. Wieczorem można w Jasnej szusować na kilku oświetlonych trasach /Biela Put, Zahradky/, dzieci mają do dyspozycji nowoczesne parki narciarskie Maxiland /Lucky, Biela Put i Krupova/, w którym uczą się jazdy na nartach poprzez zabawę, a oprócz tego ośrodek oferuje liczne obiekty gastronomiczne na stokach i w ich okolicy /Happy End, Von Roll, Rotunda-Chopok, Kosodrevina/.
Nowościami w ośrodku narciarskim Jasna w sezonie 2013/2014 będą:
- nowa 6-osobowa kolejka krzesełkowa w rejonie Lucky, która będzie służyć do transportu narciarzy z nowej dolnej stacji Lucky (fot. z prawej) do trasy zjazdowej Turisticka nr 5 /Turystyczna/. Niebieska trasa zjazdowa Turisticka zostanie przedłużona aż do dolnej stacji nowej kolejki krzesełkowej na Luckach w związku z czym powstanie nowa niebieska trasa zjazdowa Lucky. Dla narciarzy w rejonie Lucky zbudowany zostanie nowy /bezpłatny/ parking dla 350 samochodów.
Parametry techniczne nowej 6-osobowej kolejki krzesełkowej w Jasnej Niskie Tatry /ze stacji LUCKY do stacji VYHLIADKA:
- długość kolejki linowej: 1 879,34 m
- przewyższenie: 344 m /943 – 1287 m n.p.m./
- przepustowość: 2460 osób/godz.
- czas jazdy : 6 min 16 sekund
- producent kolejki: Firma LITNER

- nowy wielofunkcyjny kompleks ROTUNDA (fot. z lewej) na CHOPOKU /2004 m n.p.m./ w którym znajdować się będą: panoramiczna restauracja z kominkiem dla 100 osób, nowy południowy taras z barem dla 200 osób, część noclegowa ze 4 apartamentami dla 16 osób i recepcją, restauracja na parterze dla 60 osób oraz połączenie górnej stacji kolejki Funitel i 15 MGD Kosodrevina - Chopok z poczekalnią na wypadek złej pogody.

2. Tatrzańska Łomnica – Wysokie Tatry www.vt.sk
Największą inwestycja i nowością w sezonie 2013/2014 w Tatrzańskiej Łomnicy będzie otwarcie nowej 15-osobowej kolejki gondolowej ze stacji START do stacji ŁOMNICKI STAW /SKALNATE PLESO/ (fot. z prawej). Nową kolejka linową zastąpi już wysłużoną 4-osobową kolej gondolową, która kursowała od 1995 roku i przewiozła ponad 6 milionów turystów. Nowe gondole będą bardziej odporne na podmuchy wiatru w związku z czym znacząco poprawi się komfort i bezpieczeństwo dla narciarzy. Kolejka umożliwi jazdę przy wietrze o prędkości do 90 km/godz. Na trasie START - SKALNATE PLESO kursować będzie 37 kabin.
Parametry techniczne nowej 15-osobowej kolejki gondolowej:
- długość kolejki linowej: 2 073 m
- przepustowość : 2400 osób/godz.
- czas jazdy : 7,07 min
- szybkość jazdy: 21,6 km/godz.
- przewyższenie: 597 m /1174 – 1771 m n.p.m./
- producent: firma DOPPELMAYR GMbH – Wolfurt

Kolejnymi nowościami w Tatrzańskiej Łomnicy będą:
- nowa/poszerzona/ trasa zjazdowa 3 ESICKA o kolorze czerwonym z Łomnickiego Stawu do stacji pośredniej CUCORIEDKY o długości 1 560 m oraz nowa niebieska trasa zjazdowa BUKOVA HORA II /Bukowa Góra II/ o długości 500 m. Obie nowe trasy będą sztucznie naśnieżane.
- modernizacja restauracji na Łomnickim Stawie, która zostanie powiększona z 90 miejsc na 250 oraz dodatkowo dobudowany będzie taras o pojemności 100 miejsc z malowniczymi widokami na Tatry

W ośrodku narciarskim Tatrzańska Łomnica do dyspozycji narciarzy jest najdłuższa nartostrada na Słowacji o długości 6,5 km. Atrakcyjne położenie całego ośrodka narciarskiego w Tatrzańskiej Łomnicy na wysokość od 900 do 2200 m n.p.m. /od dolnej stacji kolejki gondolowej do górnej stacji 2-osobowej kolejki krzesełkowej w Siodełku Łomnicy/ gwarantuje jazdę na nartach około 160 dni w roku. Całkowita przepustowość ośrodka wynosi 9600 osób/godz. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowanych jest ponad 10 km sztucznie naśnieżanych tras.
W sezonie 2013/2014 do transportu narciarzy służyć będą: nowa 15-osobowa kolejka gondolowa ze stacji START do stacji ŁOMNICKI STAW, 8-osobowa kolejka krzesełkowa z niebieskimi osłonami w rejonie Bukowa Góra, 6-osobowa kolejka krzesełkowa z pomarańczowymi osłonami z Tatrzańskiej Łomnicy do stacji Start, 4-osobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Start do stacji Cucoriedki, 4-osobowa kolejka gondolowa z Tatrzańskiej Łomnicy na Start oraz 2-sobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Łomnicki Staw do Siodełka Łomnicy.

3. Strbske Pleso – Wysokie Tatry www.vt.sk
Centrum Narciarskie Sztrbskie Pleso to około 9,5 km tras zjazdowych wszystkie sztucznie zaśnieżane oraz ponad 20 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Dolna stacja ośrodka położona jest na wysokości 1380 m a górna na wysokości 1825 m n.p.m. Strbske Pleso należy do najwyżej położonych ośrodków narciarskich na Słowacji w związku z czym sezon narciarski rozpoczyna się pod koniec listopada a trwa do maja. Do transportu narciarzy służy: jedno krzesełko 6-osobowe, jedno 4-osobowe, jedno 3-osobowe oraz 3 orczyki o łącznej przepustowości 5 900 osób na godzinę. Atrakcje – szkółka narciarska Maxiland dla dzieci, restauracja Bivac i schronisko górskie Solisko, snowpark K2, bar śnieżny, snowtubing, snowrafting a snow ball.

Nowością sezonu 2013/2014 na Strbskim Plesie będą nowe trasy zjazdowe o długości 2,2 km o kolorze niebieskim, które będą sztuczne naśnieżane.

NAJWIĘKSZE SŁOWACKIE OŚRODKI NARCIARSKIE POSIADAJĄ WSPÓLNY SKIPASS

SLOVAKIA SUPER SKIPAS – to sezonowy skipass ważny w ośrodkach Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec, Štrbské Pleso, Donovaly, Wielka Rača, Ružomberok, Vrátna oraz w Jasnej-Chopok Niskie Tatry. Ponad 117 km tras narciarskich na jeden skipass jest unikatem na skalę krajową. Przedsprzedaż sezonowych skipassów (10 dni, 15 dni w sezonie oraz skipass na cały sezon) zaczyna się 15.10.2013. Skipassy można nabyć w sprzedaży online na stronie internetowej www.jasna.sk , www.vt.sk  a w Polsce za pośrednictwem sieci www.ticketportal.pl  – już od 260,- EURO. Przedsprzedaż kończy się 23.12.2013.

SAMOLOTEM NA NARTY I DO WÓD TERMALNYCH W SŁOWACKIE TATRY

W nadchodzącym sezonie zimowym znacznie poprawy się dojazd narciarzy z Trójmiasta oraz Warszawy do Popradu w słowackich Tatrach. W terminie od 18 stycznia do 15 marca 2014 roku polskie biuro podróży Rainbow Tours uruchamia loty czarterowe z Gdańska i Warszawy na lotnisko Poprad-Tatry. Rejsy z Gdańska i Warszawy na lotnisko Poprad-Tatry będą wykonywane samolotami Bombardier QS400 w każdą sobotę.
Bezpośrednie połączenia lotnicze z Gdańska i Warszawy do Popradu mają zachęcić wszystkich miłośników białego szaleństwa, którzy chcą szybko, komfortowo i cenowo atrakcyjnie dotrzeć do słowackich Tatr.
Biuro Turystyczne przygotowało dla miłośników białego szaleństwa specjalne zimowe pakiety pobytowe w słowackich ośrodkach narciarskich w Wysokich i Niskich Tatrach obejmujące: przelot, zakwaterowanie z wyżywieniem oraz transfer z lotniska do hotelu. Więcej informacją na temat pakietów pobytowych można uzyskać na stronie www.rainbowtours.pl/narty . Szczegóły związane z bezpośrednimi połączeniami lotniczymi z lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku oraz lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawy do Popradu można uzyskać na stronie http://biletyczarterowe.rainbowtours.pl / Cena biletu lotniczego w jedną stronę wynosić będzie około 350 PLN. Przewóz sprzętu narciarskiego /narty, deski, buty/ wliczony jest w cenie biletu lotniczego.

Lotnisko POPRAD-TATRY znajduje się na wysokości 718 m n.p.m. i należy do najwyżej położonych lotnisk dla samolotów transportowych w Europie Środkowej. Usytuowane jest około 200 m od węzła autostradowego łączącego Poprad i Wysokie Tatry z Niskimi Tatrami /Jasna – Chopok/. Odległość z lotniska Poprad-Tatry do najpopularniejszych słowackich ośrodków narciarskich wynosi kilkanaście kilometrów. Podróż samochodem z lotniska do Tatrzańskiej Łomnicy trwa 15 minut, na Strbskie Pleso 30 minut a do Jasnej pod Chopokiem Chopok w Niskich Tatrach około 60 minut.

/źródło - Słowackie Centrum Turystyki/

Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 15:55