Smakołyki, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 17 października 2013 10:20

Smakołyki, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe


Czekolada, kawa, napoje gazowane, tłuste mięso, a także niektóre warzywa i soki owocowe – to produkty, które mogą wywoływać zgagę. Osoby borykające się z problemem choroby refluksowej przełyku (zgaga jest jednym z jej objawów) stoją przed wyzwaniem unikania smakołyków, które są obecne na co dzień w diecie prawie każdego z nas. Co warto wyeliminować z jadłospisu, a także jak poradzić sobie z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia?

Choroba refluksowa przełyku powodowana jest zarzucaniem treści żołądkowej do poprzedzającego go odcinka przewodu pokarmowego. Oprócz spożytego wcześniej pokarmu, do przełyku wraca również wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, które są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Zgaga dotyka niemal połowę Polaków w różnym wieku i różnej płci . Wyróżnić możemy jednak grupy szczególnie narażone na tę chorobę. Bardzo często pojawia się ona u kobiet w ciąży (zgaga powodowana jest u nich stałym uciskiem żołądka przez powiększającą się macicę), osób otyłych, nadużywających alkoholu, palaczy oraz osób żyjących w dużym stresie (mechanizm działania na rys. z lewej).
Pierwszym krokiem w pozbyciu się zgagi powinna być modyfikacja stylu życia, a szczególnie sposobu odżywiania się. Ważne jest to co jemy i jak jemy. Zaleca się spożywanie mniejszych posiłków, ale w krótszych odstępach czasu, a także unikanie jedzenia bezpośrednio przed pójściem spać. Lista produktów, które mogą wywołać zgagę jest długa, a obecne na niej artykuły z reguły goszczą na co dzień w jadłospisach większości Polaków. Pokarmy, które wywołują cofanie się treści żołądkowych do przełyku to przede wszystkim te powodujące odbijanie się. Osoby borykające się z problemem zgagi powinny wystrzegać się także czekolady, mięty, słodkich i gazowanych napojów, owoców cytrusowych, a także takich warzyw jak: kapusta i ogórki kiszone, pomidory, czosnek, cebula, por, papryka, rzodkiew, rzepa, rabarbar, kalarepa, szczaw. Na zakazanej liście powinny znaleźć się również ostre przyprawy, wszelkie produkty smażone na tłuszczu, a także tłuste mięso i nabiał. Należy wyzbyć się również przyzwyczajeń związanych ze spożywaniem używek takich jak alkohol, kawa i papierosy.
Przestrzeganie tak restrykcyjnej diety może okazać się ogromnym wyzwaniem. Często nawet wizja kilkugodzinnej walki z nieprzyjemnym uczuciem zgagi nie jest w stanie powstrzymać przed odstąpieniem od niej. Jeśli już pojawia się pieczenie nie warto go ignorować, czekając aż samo minie. Tym bardziej, że nieleczona choroba refluksowa o ciężkim przebiegu może prowadzić do tak poważnych powikłań, jak zwężenie przełyku oraz krwawienie z przewodu pokarmowego.
„Nie lekceważmy zgagi, która potrafi skutecznie ograniczać codzienną aktywność. Należy z nią walczyć nie tylko ze względu na komfort fizyczny i psychiczny, ale przede wszystkim na poważne powikłania zdrowotne, które mogą wystąpić jeśli nie podejdziemy poważnie do choroby refluksowej przełyku, której jest objawem. Skutecznie zmniejszenie pieczenia, a także ochronę przed podrażnieniami mogą zapewnić preparaty dedykowane osobom borykającym się z tego rodzaju dolegliwościami" – powiedziała dr Mirosława Gałęcka.
Bezpieczną i skuteczną metodą walki z tą dolegliwością jest „fizyczne" zatrzymanie refluksu, a w taki sposób działa właśnie żel Refluxin M. Preparat, dzięki zawartości alginianu, po wejściu w kontakt z kwasową zawartością żołądka formuje pienisty i bardzo lepki żel o małej gęstości. Żel ten wypływa do górnej części żołądka, spychając jego zawartość na dół i budując w ten sposób „barierę antyrefluksową" przeciwko fali ciśnienia kwasu i pokarmu na przełyk podczas fazy refluksu.
Dzięki zawartości naturalnych składników oraz sposobie działania Refluxin-M może być stosowany przez kobiety w ciąży i dzieci już od 3 roku życia, a także osoby starsze. Preparat jest dostępny w aptekach w wygodnych, jednorazowych saszetkach z żelem gotowych do spożycia.


Dodatkowe informacje:
Refluxin-M® to żel o unikalnym mechanizmie działania, stosowany w leczeniu refluksu żołądkowego, w celu zmniejszenia związanych z nim objawów, takich jak: zgaga, pieczenie przełyku, cofanie się kwasu żołądkowego, słabe trawienie związane z zarzucaniem treści żołądkowej, zapalenia przełyku spowodowane refluksem, kaszel i zapalenie jamy nosowo-gardłowej. Refluxin-M® może być stosowany z innymi lekami, a także przez kobiety w ciąży i dzieci już od 3 roku życia. Preparat jest dostępny w wygodnych, jednorazowych saszetkach z żelem o przyjemnym, bananowym smaku. Działa już po kilku minutach od użycia.
Refluxin-M zawiera naturalne składniki alginian i simetikon. Alginian jest związkiem uzyskiwanym z wodorostów „phacophycae", który jest dobrze tolerowany, ponieważ jego działanie nie jest zależne od wchłaniania ogólnoustrojowego. Simetikon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w treści pokarmowej. W ten sposób ułatwia ich pękanie, co usprawnia wydalanie gazów i zmniejsza napięcie jelit. Stosowany jest w leczeniu długotrwałych wzdęć spowodowanych połykaniem powietrza, niestrawności, dyspepsji, wrzodów trawiennych. Simetikon nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany z organizmu w stanie niezmienionym. Wyciągi naturalnego pochodzenia z wąkroty, aloesu i ślazu mają działanie naprawcze, ochronne i zmiękczające w odniesieniu do błony śluzowej przełyku oraz samego żołądka.

/źródło - 38pr/

Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2014 10:25