Na co zwrócić uwagę przy kupnie suszarki do grzybów i owoców Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 19 września 2013 09:35

Suszone przysmaki zimą

Suszarka spożywcza jest najbardziej poszukiwanym urządzeniem w okresie grzybobrania. Na kilku sitach jednocześnie można suszyć dużą ilość grzybów. Na rynku mamy sporo propozycji tych urządzeń, dlatego też warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Suszarka składa się z sit, szczelnej pokrywy i obudowy, w której znajduje się zespół wentylacyjno – grzewczy umożliwiający suszenie. Na obudowie umieszczone są przyciski regulujące pracę urządzenia, czyli włączanie, wyłączanie oraz zmiana prędkości suszenia.

Sita
Najważniejszym elementem budowy suszarki są sita, na których rozkłada się suszone warzywa i owoce. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich liczbę, od tego zależy w dużej mierze pojemność urządzenia. Dostępne na rynku suszarki mogą mieć od 3 do nawet 9 sit.

Moc
Jednym z głównych parametrów suszarki jest jej moc. Rozsądne minimum to 240W, np. suszarka do grzybów i owoców Ravanson SD 2010 (cena w Agito.pl ok. 110 zł - fot. z lewej). Musimy jednak pamiętać, że duży przedział czasu, w jakim urządzenie suszy dany produkt żywnościowy, jest uzależniony od stopnia zawilgocenia (ilości wody) w produkcie, grubości kawałków, ustawień temperatury. Warto zainwestować w urządzenie ze stopniami regulacji mocy suszenia. Standardowe suszarki posiadają 2-3 stopnie regulacji. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest funkcja zliczania i ustawiania czasu oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem, np. w suszarce do grzybów i owoców Zelmer FD 1000 (cena w Agito.pl ok. 130 zł - fot. z prawej).

Obudowa
Materiał, z którego jest wykonana obudowa zapewnia wygodę użytkowania. Można przyjąć, że praktyczniejsze są suszarki z obudowami przezroczystymi, dzięki którym można na bieżąco kontrolować proces suszenia, tak jak np. w suszarce do grzybów i owoców Zelmer FD 1002 (cena w Agito.pl ok. 182 zł).
Pamiętajmy, że do suszenia idealnie nadają się również owoce i warzywa. Gdy przyjdzie zima, własnoręcznie ususzone dary natury będą jak znalazł, czy to do pochrupania na surowo, czy jako dodatek do rozmaitych potraw.

 

 

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 14:19