Wyprawka szkolna online? 5 zasad bezpiecznych zakupów w internecie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 22 sierpnia 2013 21:21

Wyprawka szkolna online? 5 zasad bezpiecznych zakupów w internecie.

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Sierpień to praktycznie ostatni moment na kupno szkolnej wyprawki. Duże zainteresowanie artykułami szkolnymi pod koniec wakacji skutkuje między innymi kolejkami w sklepach oraz nierzadko wzrostem cen produktów. Łącznie za szkolną wyprawkę zapłacić możemy nawet około 600 złotych. Dlatego też coraz więcej rodziców, szukając oszczędności, decyduje się na zakupy online.

Korzystając ze sklepów internetowych trzeba jednak zachować ostrożność. Zanim rozpoczniesz łowienie najlepszych okazji zapoznaj się z podstawowymi zasadami bezpiecznych zakupów w sieci.

Kupując w sklepie internetowym oszczędności mogą sięgać nawet 20 proc. ceny produktu i to bez specjalnych zniżek. Dochodzi jeszcze do tego wygoda, jaką zapewnia wybór jednej z wielu dostępnych opcji płatności. Klienci cenią sobie też możliwość dostawy do domu, co eliminuje konieczność przewiezienia zakupów we własnym zakresie oraz oszczędność czasu.

5 zasad bezpiecznych zakupów w internecie

1. Wybieraj sprawdzonych sprzedawców
Zakupy w dużych sklepach internetowych, wiążą się na ogół z mniejszym ryzykiem niż ma to miejsce w przypadku mniejszych lub nieznanych firm. Gdy po raz pierwszy odwiedzasz witrynę danej firmy, zwróć uwagę na ogólne wrażenie jakie na Tobie wywiera – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej poszukaj innego sprzedawcy. Unikaj e-sklepów, które nie posiadają regulaminu zakupów, a na stronie nie jest podany kontakt (adres, telefon), numer KRS (można go sprawdzić na www.krs-online.com.pl) czy NIP.


2. Zapoznaj się z regulaminem i polityką ochrony danych
Na każdej stronie internetowej oferującej usługi z zakresu e-commerce powinny się znaleźć regulamin i polityka ochrony danych. Każdy klient musi zapoznać się z ww. zasadami i potwierdzić, że się z nimi zgadza. Jeśli tego nie zrobi, nie będzie mógł kontynuować zakupów. Większość użytkowników wyraża zgodę bez czytania regulaminu. Może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami (np. ukryte koszty i dodatkowe opłaty).

3. Zwracaj uwagę na szyfrowanie strony „www". Na początku powinien widnieć skrót „https", a nie „http".
Największą różnicą między zabezpieczoną witryną, a taką bez zabezpieczeń jest sposób przekazywania informacji – bezpieczne witryny wykorzystują do tego technologię szyfrowania. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie poziomu bezpieczeństwa witryny jest odczytanie adresu URL. Tam, gdzie adres zaczyna się od "https://" zamiast "http://", wówczas mamy do czynienia z bezpieczną witryną, na której dane szyfrowane są za pomocą protokołu SSL.


4. Uważaj na płatności
Nie dokonujmy płatności korzystając z niezabezpieczonych sieci, takich jak hot spoty w kawiarniach czy na dworcach. Nie mamy pewności jak są one zabezpieczone i czy ktoś nie ma dostępu do naszych danych. Nie warto ryzykować!

5. Nigdy nie zdradzaj swojego hasła
To może się wydawać oczywiste, jednak większość oszustw związanych z handlem elektronicznym wynika z ujawnienia hasła nieodpowiedniej osobie. Dokonując zakupów korzystaj również ze sprawdzonego sprzętu - nawet ci, którzy trzymają swe hasło w ścisłej tajemnicy mogą je zdradzić bezwiednie. Wystarczy, że za pomocą tego hasła zalogują się na komputerze, na którym zainstalowano oprogramowanie szpiegowskie. Dlatego wirtualne zakupy najlepiej robić ze swojego sprzętu.

 

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 00:46